2004. október. 21. 10:19 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Bosszúra készültek a terroristák Madridban

A spanyol titkosszolgálat szerint egy merénylő azt tervezte, hogy robbanóanyaggal megrakott teherautóval nekiszáguld a spanyol országos bíróság Madrid belvárosában álló épületének. A terroristák így akartak végezni azokkal a bírákkal, akik társaik ügyét tárgyalják.

A madridi merényletekben Goma 2-őt használtak a terroristák. Ebből az anyagból fél tonnányit raktak volna fel a teherautóra. A terroristák így akartak végezni azokkal a bírákkal, akik a Spanyolországban elfogott iszlám terroristáknak, köztük a márciusi madridi vonatmerényletek tetteseinek ügyét tárgyalják. "Ha Spanyolország elvesztené 3-4 legfontosabb bíráját, rosszabb lenne, mintha miniszterelnökét veszítené el" - hangsúlyozza a jelentés. A rendőrség informátorának közlései alapján a hét elején nyolc terroristagyanús személyt vettek őrizetbe Spanyolországban.



Az informátor kapcsolatban állt a terroristahálózat algériai származású vezetőjével, Mohamed Asraffal, akit Svájcban vettek őrizetbe az országba való illegális beutazása miatt. Baltasar Garzón, az antiterrorista harc legfőbb bírája kiadatási kérelemmel fordult a svájci hatóságokhoz a terrorista tevékenység kifejtésének vádja alapján.



A letartóztatottak korábban együtt raboskodtak egy salamancai börtönben Asraffal, akit hitelkártyacsalás miatt ítéltek el. A terroristavezér feltehetően a fegyintézetben toborzott társakat a merényletekhez, amelyeknek csak egyik célpontja lett volna a madridi országos bíróság vagy a legfelsőbb bíróság épülete.



Közben több száz olyan levelet fogtak el spanyol hatóságok, amelyek arra utaltak, hogy az iszlám terroristák folytatni akarják az öngyilkos merényleteket, annak ellenére, hogy a Zapatero-kormány áprilisi hivatalba lépése után hazahívta az Irakba küldött spanyol katonákat.
Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.