2004. szeptember. 30. 15:01 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Az orosz kormány rábólintott a kiotói jegyzőkönyvre

Az orosz kormány csütörtökön jóváhagyta a globális felmelegedésre vonatkozó kiotói jegyzőkönyvet, megküldve az alsóháznak a ratifikálásáról szóló törvénytervezetet. Az Európai Unió kitartóan ösztökéli Oroszországot a ratifikálásra, amitől a jegyzőköny hatályba lépése függ.

Az 1997-es megállapodásban a fejlett államok kötelezettséget vállaltak, hogy 2008-2012 között az 1990-es szinthez képest 5,2 százalékkal csökkentik az üvegházhatás kialakulásában szerepet játszó hat gázok, főleg a széndioxid kibocsátását. Az USA nélkül csak Oroszország részvételével lehet meg az életbe lépéshez szükséges minimum, azaz 1990-es összkibocsátás 55 százaléka.



Az üvegházgáz-kibocsátás Oroszországban jelenleg 30 százalékkal elmarad az 1990-es szinttől. Így Oroszország nyerhetne az egyezményen, amely szerint a kevésbé szennyező országok eladhatnak a kvótájukból másoknak. Sok orosz szakértő azonban attól tart, hogy a korlátozás néhány év múlva már visszafoghatja a gazdasági növekedést.



Vlagyimir Putyin elnök májusban a ratifikálási folyamat felgyorsítását ígérte, miután az EU zöld utat adott a Kereskedelmi Világszervezetbe (WTO) való orosz belépésnek, bár még nem foglalt egyértelműen állást a jegyzőkönyv mellett.



A jegyzőkönyv főbírálója, Igor Illarionov Kreml-tanácsadó a csütörtöki kormányülésen "kikényszerített politikai döntésnek" minősítette az egyébként általa is valószínűnek tartott ratifikálást. Jurij Fedotov külügyminiszter-helyettes viszont úgy vélte, hogy a ratifikálálás elvetése nemcsak politikai, hanem gazdasági hátrányokkal járhat. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.