2004. július. 30. 11:29 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

"A családunk Juhász nélkül is aggódik" - a hvg.hu iraki tudósítása a magyar civilekről

A hvg.hu bagdadi tudósítója az Irakban dolgozó magyar civileknél járt. A mobil toaletteket üzemeltető Toifor vállalat munkatársai úgy érzik: azzal, hogy a magyar kormány egy esetleges túszdrámától tartva hazahívná a dolgozókat Irakból, a cégre akarja hárítani a felelősséget.

„Juhász Ferenc honvédelmi miniszter sajtótájékoztatón kérte családtagjainkat arra, hogy hívjanak haza minket Irakból, mert itt nem biztonságos” – mondta a hvg.hu riporterének Bagdadban Bacsó Béla, a vállalat helyi menedzsere. A miniszter kérését azonban a vállalat ötven magyar alkalmazottja közül mindegyik visszautasította.



A magyar kormány nehéz helyzetben van. Attól tartanak, hogy ha a megszállás ellen küzdő harcosok túszul ejtik valamelyik Irakban munkát vállaló civilt, akkor követelni fogják a 354 fős magyar katonai kontingens visszahívását. Ha a katonákat visszahívnák, megromlana Budapest és Washington kapcsolata, ha nem, akkor az iraki szerepvállalás mellett kiálló koalíciós pártok szinte biztos bukásra lennének ítélve a választásokon. „A kormány nem szeretne túszdrámát, ezért most megpróbálja a felelősséget ránk hárítani. De ez nem a mi munkánk, és a családtagjaink már Juhász Ferenc félelemkeltése nélkül is eléggé aggódnak miattunk” – mondja Bacsó.



„Nem kommentálunk semmit sem újságíróknak. Hívja a budapesti külügyminisztériumot” – közölte a hvg.hu riporterével a bagdadi magyar nagykövetség munkatársa, egy középkorú iraki hölgy. A külügyminisztérium azonban legalább öt napot kért arra, hogy a választ megküldje.



A Toifor szállítható toalettjeivel vitathatatlanul segíti az Irakban szolgáló koalíciós erők, beleértve az al-Hillahban állomásozó magyar csapat mindennapjait is. Bacsó – a konkurencia miatt – érthetően vonakodik konkrét számokkal szolgálni, de annyit elárul, hogy legalább 5 ezer mobil toalett van terepen, ami a koalíciónak vécénként 5-15 dollárjába kerül naponta, attól függően, hogy milyen gyakran kell őket üríteni. Ez naponta átlagosan 50 ezer dollárt hoz a cégnek, de mint Bacsó mondja, ezeknek a toaletteknek a tisztítása „nem könnyű”.



„Hetente egyszer a Toifor egy iraki alkalmazottja idejön a kapunkhoz, ahol a gazdasági vezető találkozik vele, és átad neki egy nagy halom dollárt” - mondta lapunknak egy Dél-Irakban szolgáló koalíciós tiszt. Egyéb szolgáltatásokat - mint a szennyvízkezelést és a szemétszállítást is - figyelembe véve, a WC-tisztítás virágzó üzletág, amelyben a Toifor kétségkívül piacvezető Irakban. Az ország bármelyik részén is keresünk fel egy katonai bázist, a zöld Toifor-fülkék biztosan megtalálhatóak a közelben. Ráadásul a vállalat dolgozói viszonylag komfortosan élnek Irakban és nem érzik fenyegetve magukat.



A 32 éves Varga Maris például a vállalat irodájában dolgozik. Kilenc hónappal ezelőtt jött Irakba, hogy csatlakozzon a barátjához, a Toifor egyik jól felfegyverzett biztonsági őréhez. ”Az emberek itt nagyszerűek, nagyon közel állunk egymáshoz. Nem tudom, miért kellene Juhászra hallgatnunk. Ez a mi döntésünk, nem az övé és mi kitűnően érezzük magunkat itt” - mondta a hvg.hu-nak Maris a 10 négyzetméteres légkondicionált fémkonténerben, amely most az otthonuk.



Az 50 fokos augusztusi bagdadi hőség kissé kényelmetlen, de Bacsó már veteránnak számít Irakban - a megszálló erők nyomában ő már májusban bevonult az országba. „Ősszel, télen és tavasszal az idő kellemes, gulyás-partykat és sportrendezvényeket tartunk. Most éppen egy bár megnyitását tervezzük. De még ha kapunk is engedélyt alkohol árusítására, akkor is csak sört fogunk kínálni.” A hvg.hu helyszíni tudósítójának nyilatkozó alkalmazottak szerint a biztonsági kérdések sem jelentenek olyan nagy problémát, mint ahogy azt Juhász képzeli. A magyar személyzet csak katonai kísérettel hagyja el a biztonságos övezetet, a szögesdróton kívüli munka nagy részét a cég 800 helyi alkalmazottjára hagyja.



Számos vállalat és kormány vonta már ki embereit Irakból az emberrablások miatt, de úgy tűnik, csupán a magyar kormány választotta a „megelőző-csapatkivonás” taktikáját. Az Irakban tartózkodó csapatok szerencséje, hogy a személyi higiéniájukról gondoskodó magyarokat keményebb fából faragták, mint a magyar kormányt. Érdekes lesz az is, hogy a kormány vajon meghosszabbítja-e a magyar katonai misszió ez év végéig tartó mandátumát, vagy a Fidesz által felkínált egérutat kihasználva, többé-kevésbé méltóságteljes módon hazahívja katonáit.
Hirdetés