2004. június. 21. 15:41 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Párizs és Berlin korlátozná az "elnökképes" EU tagállamok számát

Franciaország és Németország be akarja határolni, mely országokból kerülhet ki az Európai Bizottság új elnöke. London elutasította az elképzelést.

Először Jacques Chirac francia államfő fogalmazta meg, hogy Romano Prodi utódja nem jöhet Nagy-Britanniából, Írországból, Dániából, Svédországból, illetve a május elején felvett tíz új tagállamból. A francia elnök szerint a bizottsági elnöki posztra olyan országból lehet megfelelő jelöltet választani, amely ország hosszú EU-tapasztalatokkal rendelkezik, s részese minden jelentős EU intézményi kezdeményezésnek, azaz tagja a schengeni és az euróövezetnek.



Hétfőn Gerhard Schröder német kancellár csatlakozott a francia elnökhöz. A kancellár szóvivője úgy fogalmazott, hogy nem kívánnak előfeltételeket szabni, de nehezen elképzelhető, hogy az új elnök ne az EU magját alkotó tagállamok valamelyikéből származzon.



Azonnal elutasította a francia-német elképzelést Jack Straw brit külügyminiszter. A brit diplomácia vezetője hétfőn Franco Frattini olasz külügyminiszterrel tárgyalt Londonban, s az ezt követő sajtóértekezleten leszögezte: az Európai Unió alapszabályát kell követni, s az egyértelműen kimondja, hogy az Európai Bizottság elnökévé bármely tagország politikusa megválasztható. (MTI, Reuters)
Hirdetés
hvg360 Farkas Zoltán 2025. január. 16. 12:16

A magyar kormányból teljesen hiányzik az önkritika, pedig elég gyatra a bizonyítványa – interjú Kopits György közgazdásszal

Új és új gazdaságpolitika között is nagy a különbség. Az argentin elnök teljesen szakított a peronista múlttal, míg a magyar kormány nem ismeri el a hibáit. Bár azt állította, hogy Magyarország jobban teljesít, de ez nem igaz – mondja Kopits György közgazdász, a Költségvetési Tanács első, 2011-ben lemondásra kényszerített elnöke, aki egy Buenos Aires-i magánegyetemen tart kurzust egyebek mellett az EU stabilizációs tapasztalatairól, eredményeiről és kudarcairól.