Indonézia: harminc halott a muzulmán-keresztény összecsapásokban
A két vallási közösség között harmadik napja tartanak a villongásoknak az indonéziai Maluku tartományban. A kormány egyelőre nem ura a helyzetnek, az ENSZ helyi képviselői elhagyták a tartományi fővárost.
Ambon utcáin katonák és rendőrök járőröznek a biztonság helyreállítása céljából, egyelőre nincs jele annak, hogy a vallási feszültség alábbhagyott volna a városban. Időnként még most is lövések zaja hallatszik egyes negyedekben. A boltok és közintézmények nagy része kedden is zárva tartott.
Az ENSZ 44 helyi munkatársa kedden elhagyta a települést, mert egy ENSZ-épületet felgyújtottak. Az amerikai külügyminisztérium szintén a város elhagyására szólította fel az amerikai állampolgárokat.
A vallási zavargások vasárnap azt követően lángoltak fel ismét, hogy keresztény szakadárok felvonulást tartottak Ambonban függetlenségi mozgalmuk megalakulásának 54. évfordulóján.
A vallásilag megosztott Maluku tartományban 2002 februárjában a keresztény és muzulmán közösség békeegyezményt írt alá, lezárva ezzel a három éve tartó és több mint kilencezer halálos áldozatot követelő harcokat. Azóta azonban az összetűzések újra és újra fellángolnak. A 2,1 millió lakosú tartomány lakossága nagyjából fele-fele arányban keresztény és muzulmán, a 210 millió lakosú Indonézia lakossága azonban több mint 90 százalékban muzulmán. (MTI)