2004. január. 30. 08:52 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

A Hezbollah a fogolycsere után sem mond le a zsidó állam megdöntéséről

Német közvetítéssel csütörtök este megtörtént az Izrael és a Hezbollah libanoni székhelyű szélsőséges síita szervezet közötti fogolycsere. Az alkut mindenütt fanyalogva fogadták.

Tel-Avivban leszállt a libanoni fogságból kiszabadult izraeli üzletembert és három izraeli katona holttestét szállító repülőgép. Míg Bejrútban landolt az izraeli börtönből kiszabadult arabokat szállító két repülőgép.



A tel-avivi gép fedélzetén foglalt helyet Elhanan Tannenbaum, Libanonban fogságba esett üzletember, tartalékos ezredes, s ezen a gépen helyezték el annak a három katonának a földi maradványait is, akiket szintén a Hezbollah ejtett foglyul 2000 októberében. A Bejrútba tartó gépen huszonkilenc nem palesztin fogoly utazott, köztük két libanoni gerillavezér, Abdel Karim Obeid és Musztafa Dirani, valamint egy Steven Smyrekként emlegetett német is, akit Hezbollah-barát tevékenységéért Izraelben elítéltek.



Ariel Saron a holttestek fogadása alkalmából rendezett gyászszertartáson morálisan helyesnek és igazságosnak nevezte a fogolycsere-megállapodást. Az izraeli kormányfő ugyanakkor felszólította a szélsőséges szervezeteket, hogy amennyiben újabb izraeli katonákat rabolnak el vagy ölnek meg, számíthatnak a katonai akciókra.



Hasszán Naszrallah sejk, a Hezbollah vezetője a párhuzamosan zajló bejrúti szertartáson sietett leszögezni, hogy szervezete továbbra is folytatja harcát a zsidó állam ellen. Mint mondta, amennyiben szükséges, a Hezbollah újabb izraeli katonákat ejt foglyul, hogy így biztosítsa libanoni foglyok kiszabadítását.



Az Izrael és a Hezbollah között német közvetítéssel létrejött megállapodás értelmében a jeruzsálemi kormány az arab foglyok mellett mintegy 400 palesztin foglyot bocsátott szabadon, és engedett haza ciszjordániai és gázai átkelőhelyeken keresztül, valamint átadta 59 gerilla exhumált földi maradványait is a Hezbollahnak.



A fogolycserét előkészítő alkut egyébként egyik oldalon sem fogadta osztatlan megelégedés. Mint a ZDF televíziós állomás tudósítója elmondta, Izraelben hálásak ugyan Németországnak, de gyanúval is illetik az arabokhoz fűződő jó kapcsolatai miatt. Egyesek szerint Izrael túl nagy árat fizetett, és erősödni fog a Hezbollah befolyása a térségben. A Deutschlandfunk rádióállomás szakértője úgy vélte, hogy a Hezbollah iráni nyomásnak engedelmeskedett, amikor beleegyezett a cserébe.



A palesztin oldalon azt kifogásolják, hogy a szabadon engedett foglyok listájának összeállításába nem volt beleszólásuk, a legtöbbjüknek büntetése az év folyamán, vagy jövőre amúgy is lejárt volna, egy részük vádemelés nélkül ült börtönben, így Izrael nem fizetett nagy árat.

(MTI)
Hirdetés