Autonómia Erdélyben: élesedő vita
Tőkés László, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) elnöke a hvg.hu-nak kifejtette: a szervezet "EU-konform" autonómiatervezetét a román kormány nem utasíthatja vissza. A Romániai Magyar Demokrata Szövetség (RMDSZ) szerint viszont a terv veszélybe sodorhatja a romániai magyarság parlamenti képviseletét.
Az RMDSZ - amely szerint a terv szakadást okozhat az erdélyi kisebbségben - változatlanul elhatárolja magát ezektől a kezdeményezéstől. Markó Béla, az RMDSZ elnöke korábban jelezte a hvg.hu-nak: legfontosabb céljának továbbra is azt tekinti, hogy erős önkormányzatokat hozzanak létre, mert csak rajtuk keresztül valósulhat meg az erdélyi magyarság önrendelkezése. A napokban Markó megerősítette, továbbra is veszélyesnek tartja Tőkés László tervét. A magyarság nem egységes fellépése ugyanazt az eredményt hozhatja, mint Szerbiában, ahol a magyar képviselők nem jutottak be a parlamentbe. „Ami másfél évtizeden át jól működött, miért ne működhetne ezután is? Akinek pedig kritikája van, az tegye meg az RMDSZ-en belül” - vélekedett.
A magyar kormány a Romániai Magyar Demokrata Szövetség megválasztott vezetőit tekinti partnereinek - mondta a hvg.hu-nak Szent-Iványi István, a parlament európai integrációs bizottságának SZDSZ-es elnöke. Az SZDSZ szerint az autonómiát inkább közelebb hozza az RMDSZ által követett stratégia. Az igaz, hogy Európa számos országában működik autonómia, de azt a kisebbség és a többség tárgyalásain alakították ki, alkotmányos keretek között; az, hogy egy ország területén milyen autonóm egységek alakulnak, és azok mennyire lehetnek életképesek, szigorúan az illető ország belügyéhez tartozik. Ezt kellene szem előtt tartaniuk Tőkéséknek is - hangsúlyozta Szent-Iványi. Félelmének adott hangot, hogy mindazt, amit az RMDSZ az elmúlt több mint tíz év alatt türelmes és következetes munkával elért, az EMNT törekvései kockára tehetik.