2003. december. 14. 18:10 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Huszein kézre kerítése segítheti Irak stabilitását

A mérsékelt iszlám országok szinte egyhangúlag üdvözölték a volt iraki diktátor elfogásának hírét.

Szaddám Huszein elfogásának napja rendkívül fontos nap az iraki nép számára. A megbuktatott diktátor őrizetbe vétele minden bizonnyal hozzájárul az ország stabilitásának megteremtéséhez - hangsúlyozta vasárnap Javier Solana, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője. Solana szerint Szaddám Huszein elfogása felgyorsíthatja az újjáépítést és a demokratizálódást Irakban. Hasonlóan foglalt állást Romano Prodi, az Európai Bizottság elnöke. Prodi úgy véli, Szaddám őrizetbe vétele döntő hozzájárulást jelenthet a béke megteremtéséhez, illetve a terrorizmus leküzdéséhez Irakban.



A NATO főtitkára örül a volt iraki elnök elfogásának, ami kitűnő hír és segíteni fogja Irakot abban, hogy visszanyerje a stabilitást - közölte Brüsszelben George Robertson szóvivője, Jamie Shea. Szaddám Huszein elfogása elősegíti a demokrácia építését Irakban és az ország újjáépítésének véghezvitelét. Reméljük, hogy csökkenteni fogja a koalíciós erők és az iraki nép elleni terrorcselekményeket, mint amilyen a ma reggeli, rendőrség elleni támadás is - mondta Shea a főtitkár nevében.



Az iraki háborút kezdettől fogva erőteljesen ellenző Kanada miniszterelnöke kijelentette, hogy Szaddám Huszein elfogása jelentősen növeli az iraki megbékélés esélyeit. A péntek óta hivatalban lévő Paul Martin kormányfő az esemény kapcsán gratulált az iraki népnek, az ideiglenes kormányzótanácsnak és a koalíciós erőknek.



Üdvözölte Szaddám Huszein elfogásának hírét a katonai akciót erőteljesen támogató Spanyolország kormánya. José María Aznar miniszterelnök szerint Szaddám Huszein számára eljött az idő, hogy megfizessen bűneiért.



Szaddám Huszein volt iraki elnök elfogása kitűnő hír Izrael számára és annak bizonyítéka, hogy a nemzetközi közösség nem tűri el, hogy egy totalitárius állam támogassa a nemzetközi terrorizmust - jelentette ki a hivatalos kínai látogatáson tartózkodó Móse Kacav izraeli államfő vasárnap. Ez volt az első reagálás Szaddám Huszein elfogására az iraki katonai beavatkozást teljes mértékben támogató Izrael részéről.



Mohammad Ali Abtahi iráni alelnök örömét fejezte ki vasárnap egy "olyan bűnöző elfogása kapcsán, aki oly sok bűncselekményt követett el az iráni nép ellen". A politikus az Irakkal nyolcéves véres háborút folytató Irán részéről elsőként reagált az exdiktátor elfogására. Kijelentette, hogy Szaddám Huszein őrizetbe vétele erősíteni fogja a stabilitást Irakban, mert megingatja híveinek elszántságát.



Az arab országokban vegyes érzelmekkel fogadták Szaddám Huszein elfogásának hírét. Az Arab Liga főtitkára rendkívül jelentős lépésnek nevezte a bukott diktátor elfogását. Amr Musza szerint ez a korábbi rezsim végérvényes bukását jelenti. Fontosnak nevezte, hogy Szaddám Huszeint bíróság elé állítsák. Üdvözölte a "zsarnok" elfogását Kuvait, amelyet a Szaddám Huszein vezette Irak 1990 augusztusában katonai erővel elfoglalt. Jordániában viszont vegyes fogadtatást váltott ki a hír.



A legtöbb ázsiai országban üdvözölték Szaddám Huszein elfogását, hangoztatva, hogy ez elősegítheti az iraki nép önkormányzásának megteremtését. Afganisztánban olyan vélemények hangzottak el, hogy ezután erősödhet a hajsza az al-Kaida nemzetközi terrorszervezet vezetője, a minden bizonnyal az országban bújkáló Oszama bin Laden után.



Az iraki háborút lelkesen támogató, az Egyesült Államok vezette koalícióban részt vevő Ausztrália miniszterelnöke hangoztatta, hogy Szaddám Huszein elfogása elősegítheti a szabadság és a demokrácia ügyét Irakban. John Howard szerint Szaddám elfogása nagy terhet vehet le az iraki nép válláról, s eloszlathatja a lakosság félelmét. (MTI)
Hirdetés