2003. szeptember. 17. 14:04 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Grönland: függetlenség 10 éven belül?

Grönland tíz éven belül független lesz - jelentette ki Josef Motzfeldt, a szélsőbaloldali Inuit Ataqatugiit párt elnöke, amelynek a szociáldemokrata Siumut párttal alkotott új kormánykoalícióját kedd este hagyta jóvá a grönlandi parlament.

A pártelnök leszögezte, hogy a terv nem egy álom, sokkal inkább megvalósítható cél, és a mostani koalíciós kormány programjában, amely Az autonómia felé címet kapta, elsőbbséget élveznek az önállóság érdekében tett előkészületek. A függetlenségről népszavazáson dönt majd a sziget lakossága, de pontos időpontot még nem tűzött ki a most hivatalba lépett kabinet, amely a Siumut párti Hans Enoksen harmadik koalíciós kormánya a december 3-án megtartott választások óta.
Grönland "számít Dánia segítségére a függetlenséget célzó törekvéseiben és akkor is, amikor majd szárnyait próbálgatja" - tette hozzá. A külügy- és gazdasági minisztérium vezetésével megbízott Motzfeldt úgy véli, hogy már jövőre megkezdődhetnek a tárgyalások a dán kormánnyal a függetlenségi folyamatról. Elmondta, hogy a jelenleg Dánia külbirtokaként nyilvántartott Grönland maga szeretne dönteni erőforrásai felhasználásáról, saját érdekei védelmében önálló külpolitikát akar folytatni és a nemzetközi jog alanyaként szabadon akar szerződéseket kötni más államokkal anélkül, hogy minden alkalommal Dánia jóváhagyását kellene kérnie.
Grönlandot, a Föld legnagyobb szigetét mindössze 57 ezer ember lakja, közülük 46 ezer inuit (eszkimó). 1953-ig dán gyarmat volt, 1979 óta belső autonómiát élvez, de a külügyek, a honvédelem és az igazságszolgáltatás Koppenhága hatáskörébe tartozik. Legfontosabb bevételi forrása a halászat és évente a helyi költségvetés 50 százalékát meghaladó, 2,8 milliárd korona támogatást kap a dán kormánytól. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.