2003. augusztus. 12. 08:47 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Nicaragua: börtönben a volt elnök

Börtönbe szállították hétfőn Arnoldo Alemánt, a korrupcióval, közpénzek elsikkasztásával és választási csalással vádolt egykori nicaraguai elnököt.

Juana Méndez bírónő rendelkezése nyomán mintegy 50 rendőr vonult ki hétfőn Alemán birtokára, és a managuai szigorúan ellenőrzött központi börtönbe szállította az ország egykori első emberét. Alemán tavaly december óta házi őrizetben volt a Managua közelében lévő villájában, miután a nemzetgyűlés megfosztotta mentelmi jogától.
Korábban a nicaraguai főügyész az Amerikai Egyesült Államok igazság- és vámügyi illetékeseivel folytatott megbeszéléseit követően azt közölte újságírókkal, hogy Alemánt az Egyesült Államokban, Miamiban fogják pénzmosásárt bíróság elé állítani. A főügyész szerint nicaraguai közpénzekből több mint 100 millió dollárt utaltak át törvényellenesen, panamai közvetítéssel az Egyesült Államokba. A bűnügynek Alemánon kívül 40 vádlottja van - közöttük 16 egykori kormánytisztviselő. A volt elnök pártjához tartozó parlamenti képviselők szerint Alemánnak 1997-ben történt elnökké választását megelőzően 50 ezer dollárnyi vagyona lehetett; 2001-re ez a szám elérte a 250 millió dollárt.
Az 57 éves egykori államfőt egy négyszer öt méteres, kényelmi berendezéseket nem tartalmazó, a börtönviszonyokhoz képest átlagos szellőzésű börtöncellában helyezték el. Méndez bírónő utasította azonban a börtönigazgatóságot, hogy biztosítsák Alemán számára az egészsége megőrzéséhez szükséges feltételeket. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.