2003. augusztus. 11. 16:12 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Oroszország: környezeti katasztrófa fenyeget a Bering-szigeten

Megrepedt és folyni kezdett az a 20 tonnányi mérgező vegyi anyagot tartalmazó konténer, amelyet a hét végén sodort egy orkán a Csendes-óceáni Bering-sziget partjaira; az Oroszországhoz tartozó sziget élővilágát katasztrófa fenyegeti.

A földdarab északnyugati csücskének sziklái között rekedt konténer a francia Dupont cégé, a tartályt - két másikkal együtt - idén márciusban, a Koreai-félsziget közelében "veszítette el" egy szállítóhajó. A távol-keleti Parancsnok-szigetekhez tartozó Bering-sziget lakói megpróbálták a partra vetett konténert eltávolítani, de erőfeszítésük nem sikerült. Egyes beszámolók szerint a megrepedt tartályban levő folyadék egy része már kiömlött, de a maradék távozását a helybéliek a sérült tartály megfordításával megakadályozták. Szemtanúk szerint több állat és madár elpusztult. A Parancsnok-szigeteket - ahol 300 ezer medve- és oroszlánfóka, valamint 500 ezer ritka északi madár él, a partok közelében pedig 21 bálnafélét figyeltek meg - az UNESCO néhány hónapja nemzetközi természetvédelmi területté nyilvánította.
Megfigyelők szerint nagy a veszélye annak, hogy az Etau tájfun a partmenti sziklákhoz csapja a tartályt, s annak teljes tartalma a környezetbe jut. A tájfun a mentési munkálatokat is akadályozza. Az Etau hétfőre eljutott a Parancsnok-szigetektől nyugatra elterülő Kamcsatka déli partjaihoz, a legerősebb széllökések sebessége elérte a másodpercenkénti 35 métert. A Kuril-szigetek és Szahalin felől érkező tájfun vasárnap hatalmas mennyiségű csapadékot zúdított a félsziget nyugati részére, a havi norma 40 százaléka esett le egyetlen éjszaka. A viharos erejű szél több körzetben fákat csavart ki. A Kuril-szigetek bizonyos részein egy havi, 157 milliméternyi csapadék hullott. Meteorológusok előrejelzése szerint a vihar még három napig fogja éreztetni hatását a térségben. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.