Amerikai közvélemény: a háború jogos volt, az indokok nem
Az NBC televízió és a The Wall Street Journal című lap kutatása alapján az amerikaiak csaknem fele szerint Bush elnök felnagyította az iraki tömegpusztító fegyverek veszélyét, csak hogy igazolja a Szaddám Huszein volt iraki elnök elleni háborút.
A szerdán nyilvánosságra hozott közös közvélemény-kutatás szerint a megkérdezettek 47 százaléka vélekedett így, 48 százalékuk azonban hiszi, hogy Bush kizárólag konkrét információkra támaszkodott, amikor az iraki tömegpusztító fegyverek veszélyét ecsetelte. Az elnök eljárásának tisztességes voltát illetően erősödő kétely a jelek szerint nem befolyásolja az amerikaiak véleményét az iraki háború szükségességéről. A megkérdezettek 69 százaléka helyeselte az előző bagdadi rezsim elleni katonai fellépést. Hasonlóan nagy (69 százalékos) az elnök hazai támogatottsága a nemzetközi terrorizmus elleni harcban. (MTI)
A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.