2003. július. 18. 09:06 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Blair: az iraki háború igazságos volt

Befejezte washingtoni villámlátogatását Tony Blair kormányfő, aki előbb a kongresszusban mondott beszédet, majd George Bush amerikai elnökkel tartott sajtótájékoztatót. Blair szerint az iraki háború igazságos volt, de az amerikai-brit koalíció feladata a közel-keleti országban még nem fejeződött be.

Blair az amerikai törvényhozás két házának tagjai előtt kifejtette: az Egyesült Államoknak nem pusztán fegyverekkel, de értékeinek vállalásával és hirdetésével is küzdenie kell a zsarnokság és a terrorizmus ellen. Szerinte Irakban az amerikai-brit koalíció feladata nem fejeződött be Szaddám Huszein volt elnök megbuktatásával, hiszen mind gazdaságilag, mind politikailag talpra kell állítani az országot. A brit kormányfő szorgalmazta, hogy Amerika és Európa a jövőben szorosan működjön együtt, mert ha ezt teszi, akkor "a többiek is velük dolgoznak". Sürgette az ENSZ Biztonsági Tanácsának a megreformálását, és óva intett attól, hogy a Közel-Keleten a terrorizmus diadalmaskodjék.
Blair egyébként különleges megtiszteltetésben részesült, hogy az amerikai kongresszus két házának együttes ülésén szólalhatott fel, hiszen ilyen lehetőséget eddig csak három brit miniszterelnök kapott: Winston Churchill, Clement Attlee és Margaret Thatcher. A megtiszteltetés jelzi, hogy Nagy-Britannia továbbra is az Egyesült Államok "privilegizált" szövetségesének számít.
Blair rögtön a kongresszusi beszéd után Bush elnökkel együtt fejtette ki véleményét a sajtó képviselői előtt. Eszmefuttatásukból kiviláglott: igazoltnak tartják az iraki hadjáratot, annak ellenére is, hogy egyelőre nem találtak az arab országban tömegpusztító fegyvereket. Ugyanakkor hangsúlyozták, hogy bizonyíthatóan nem tévedtek: Szaddám Huszein rendszere vegyi és biológiai fegyvereket állított elő, és igyekezett a nukleáris fegyverek gyártására is szert tenni.
Blair a sajtóértekezleten lényegében megismételte azt, amit egy órával korábban az amerikai kongresszusban is kifejtett: Szaddám Huszein valós fenyegetést jelentett a világra, és ezt az egész nemzetközi közvélemény elismerte. A kormányfő szerint a brit titkosszolgálat értesülései helytállóak voltak. Blair ismét előhozakodott azzal a vitatott váddal, hogy Irak az elmúlt évtizedekben Nigertől vett urániumot. Szerinte a brit titkosszolgálatok adatai helytállóak voltak. (A Fehér Ház korábban már beismerte, hogy Bushnak januárban az Unióhoz intézett üzenetében nem kellett volna hivatkoznia brit értesülésekre a küszöbönálló harci cselekmények jogosságának alátámasztásakor.) (MTI)
Hirdetés
hvg360 Köves Gábor 2025. május. 12. 19:43

Andy Garcia a HVG-nek: A Keresztapa II. csak kicsivel marad le az első mögött

Francis Ford Coppola kapta áprilisban az Amerikai Filmintézet életműdíját. A vendégek közt volt Andy Garcia is, aki A Keresztapa III.-ban vette át a Corleone család vezetését. A színészt Coppoláról, Al Pacinóról, az első forgatási napról és a Sofia Coppolát ért kritikákról is kérdeztük.