2003. május. 14. 09:06 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Hazarendelik Rijádból az amerikai diplomaták többségét

Hazarendelik Szaúd-Arábiából az amerikai diplomaták jelentős részét a rijádi merényletsorozat nyomán, a megnövekedett terrorveszély miatt. George W. Bush amerikai elnök ugyanakkor támogatásáról biztosította Abdallah bin Abdel-Aziz szaúdi trónörököst a terrorizmus elleni harcban.

Csak az alapvetően szükséges feladatok ellátásához maradnak munkatársak a nagykövetségen és a konzulátusokon. Amerikai külügyi források kedd esti közlése szerint a rijádi terrorakciókban - amely a hivatalos adatok szerint összesen huszonkilenc halálos áldozatot követelt - nyolc amerikai állampolgár halt meg és tizenhét sebesültet kezelnek kórházakban. Washington az arab országban lévő amerikai polgároknak is a távozást ajánlotta az öngyilkos merényletek után. Szaúd-Arábiában 35-40 ezer amerikai állampolgár él, illetve dolgozik.
A washingtoni hatóságok már május 1-jén azt tanácsolták az amerikai állampolgároknak, hogy egy időre ne utazzanak Szaúd-Arábiába, a múlt hét csütörtökén pedig óvatosságra intették az ott élő amerikaiakat, mivel terroristák merényletekre készülhetnek az Egyesült Államok érdekeltségei ellen.
Colin Powell amerikai külügyminiszter kedden úgy vélekedett, hogy a robbantásos akció az al-Kaida keze nyomát viseli magán. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.