2003. április. 29. 10:38 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

A szíriai vezetés kész tárgyalni Izraellel

Tom Lantos demokrata párti amerikai képviselő szerint Bassár el-Aszad szíriai elnök kész tárgyalásokat kezdeményezni Ariel Saron izraeli kormányfővel. Közben egy vezető izraeli diplomata a szíriai rendszerváltást szorgalmazta. A palesztin parlament ma szavaz az új kormány beiktatásáról.

A szíriai elnök üzenetéről Tom Lantos, az amerikai kongresszus tagja számolt be, miután szombaton Damaszkuszban tett látogatást. Bassár el-Aszad a demokrata párti Lantost kérte fel arra, hogy üzenetét adja át az izraeli vezetőnek. A magyar származású politikus az üzenet további részleteiről nem adott felvilágosítást - jelentette az AFP.
Közben egy vezető izraeli diplomata hétfőn kijelentette: Irak után a szomszédos országokban is eljött az ideje a rendszerváltásnak. Daniel Ajalon washingtoni nagykövet szerint Szaddám Huszein legyőzését követően "további lépésekre van szükség". A diplomata úgy véli, az irakiakhoz fogható méretű fenyegetést jelent a térségben Szíria és Irán. Ajalon ugyanakkor nem szorgalmazza e két ország megtámadását, ám szerinte politikai nyomással és hatékony gazdasági szankciókkal "delegitimálni" lehetne a teheráni rendszert.
Hétfőn a legnagyobb palesztin szervezet, a Jasszer Arafat vezette Fatah-mozgalom úgy döntött, hogy támogatja a kijelölt miniszterelnök, Mahmud Abbasz kormánylistáját. A 85 tagú palesztin parlament ma szavaz a kormány beiktatásáról. A szavazás döntő jelentőségű az izrael-palesztin viszony alakulásának szempontjából, mivel George W. Bush amerikai elnök az új palesztin kormány beiktatásához kötötte az új közel-keleti béketerv nyilvánosságra hozatalát. A palesztin parlamentben a Fatahnak és támogatóinak 62 mandátumuk van, az új kormány beiktatásához pedig 43 szavazat szükséges; ellenben nem biztos, hogy valamennyi Fatah-képviselő a szervezet vezetőinek utasítása alapján szavaz majd. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Fetter Dóra 2024. december. 28. 07:00

„Három kérdés, és kiderül, felkészültek vagyunk-e váratlan vészhelyzetekre – ezen a teszten a lakosság fele elvérezne”

Van, aki túlaggódja, és van, aki félvállról veszi a ránk leselkedő veszélyeket, legyen szó háborúról, klímakatasztrófáról vagy csak egy kiadós áramszünetről. A kormány háborús veszélyről beszél, de nem tartja fontosnak az ország, az emberek felkészítését váratlan helyzetekre. Vasárus Gábort, a Hun-Ren KRTK Regionális Kutatások Intézete tudományos munkatársát arról kérdeztük, mit lehetne tenni azért, hogy valóban senkit ne érjen készületlenül, ha jönne a baj.