Észak-Korea üzletet akar atomfegyvereiért cserébe
Észak-Korea nukleáris és rakétafejlesztési programjának megoldására vonatkozó javaslattervezettel állt elő, cserében azonban jelentős engedményeket kért az Egyesült Államoktól - közölte hétfőn Colin Powell amerikai külügyminiszter. Az ázsiai ország a múlt héten ismerte el, hogy szemben a korábbiakban hangoztatottakkal, igenis rendelkezik atomfegyverekkel, ám Dél-Koreával a kérdésben nem hajlandóak egyeztetni.
Az észak-koreai fél elismert több olyan dolgot, amelyről eddig hallgatott, és gyakorlatilag üzletet ajánlott, közölve, hogy mindezekről kész alkuba bocsátkozni az Egyesült Államokkal - mondta Powell, aki szerint Phenjan olyan tervet tett le az asztalra, amelyben megoldást kínál az észak-koreai atomprogrammal és a nukleáris rakétákkal kapcsolatos aggályokra, cserében azonban komoly elvárásai vannak. A Dzsungang Ilbo című dél-koreai újság közelebbről meg nem nevezett diplomáciai forrásokból hétfőn úgy értesült: Észak-Korea megnemtámadási szerződést, illetve gazdasági és politikai kapcsolataik normalizálását kérte az Egyesült Államoktól. George W. Bush amerikai elnök kormánya azonban kizárja a szabályos megnemtámadási szerződést, de elképzelhetőnek tartja "írásos biztonsági garanciák bizonyos formáját" - mutatott rá az AP amerikai hírügynökség.
Dzsong Szi Hjun, a két Korea egyesítési ügyeiben illetékes dél-koreai miniszter, a vasárnap Phenjanba utazott küldöttség vezetője még Szöulban elmondta, hogy az észak-koreai bejelentés fordulópont a feltételezett észak-koreai atomfegyverprogram miatt csaknem hét hónappal ezelőtt kirobbant válságban, és a helyzet ezáltal sokkal bonyolultabb lett. Ha igaz az állítás, akkor Észak-Korea megsértette a Koreai-félsziget atomfegyvermentessé tételéről 1991-ben kiadott észak- és dél-koreai közös nyilatkozatot, és akkor az ügy semmiképp sem csak az Egyesült Államokra tartozik Észak-Koreán kívül - jelentette ki Dzsong. Phenjan ugyanakkor elutasít mindenfajta dél-koreai beavatkozást az atomprogramja felújítása miatt kialakult válságba, amely értékelése szerint hangsúlyozottan kétoldalú viszály az Egyesült Államok és Észak-Korea között. (MTI)