2003. április. 03. 14:33 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Világ

Bagdad külvárosában a szövetségesek

Geoff Hoon brit védelmi miniszter szerint a szövetséges erők elérték Bagdad külvárosát, Dél-Irakban azonban a brit erők továbbra is kemény ellenállásba ütköznek. Az iraki tájékoztatási miniszter csütörtökön délután cáfolta az amerikai-brit előnyomulásról szóló híreket. Muhammad Szaid asz-Szahaf szerint a szövetségesek "160 kilométernél jobban nem közelítették meg Bagdadot". "Szorul a hurok, a brutális rezsim napjai a végéhez közelednek" - jelentette ki az amerikai elnök csütörtökön a Camp LeJeune észak-carolinai tengerészgyalogos bázison.

Geoff Hoon szerint nem szabad alábecsülni a még hátralévő harci feladatokat és a végrehajtásukhoz szükséges időt. A védelmi miniszter ismét kétségbe vonta azokat az iraki közléseket, hogy a bagdadi piacokon történt két robbanás, amelyben több tucatnyi civil halt meg, a koalíciós erők támadásának következménye lett volna. A brit kormány már többször megkérdőjelezte, hogy a háború első napjaiban történt két bagdadi robbanást szövetséges légitámadás idézte volna elő; legutóbb Tony Blair kormányfő az alsóház szerdai vitanapján nevezte "mind valószínűbbnek", hogy a bagdadi piactereken történt robbanásokat nem szövetséges légitámadás okozta.
Csütörtökök nem volt nyoma Bagdadban annak, hogy a város készülne a szövetségesek ostromára - jelentette az iraki fővárosból a londoni rádió. A Bagdadban tartózkodó BBC-tudósító szerint városszerte fegyveres csoportok mozognak, de nagyobb katonai erődítéseknek nincs nyoma. A beszámoló szerint Bagdad gyakorlatilag nyílt városnak tűnt. Al Lockwood, a katari brit központi parancsnokság szóvivője halványan szintén utalt arra, hogy bizonytalan a bagdadi helyzet megítélése, mondván: nagyon gyors az előrenyomulás, de a szövetségesek "minden lehetőségre felkészültek". Lockwood szerint továbbra is komoly veszélyt jelent a vegyi fegyverek bevetésének lehetősége. A szóvivő hozzátette: reméli, hogy a bagdadi rezsim nem nyúl ehhez az eszközhöz, és felismeri, hogy "eljött a kapituláció ideje".
George Bush amerikai elnök csütörtökön a Camp LeJeune észak-carolinai tengerészgyalogos bázison elmondott beszédében briliánsnak nevezte az Irakban harcoló amerikaifegyveres erők teljesítményét. A cél Bagdad, és csak a teljes és végső győzelmet fogadhatjuk el - hangsúlyozta az elnök a támaszponton 20 ezer tengerészgyalogos előtt. "A koalíció befejezi, amit elkezdett. A szabad nemzetek nem várják ölbe tett kézzel, hogy az ellenség egy újabb szeptember 11-ét forraljon ki, ezúttal esetleg vegyi vagy biológiai fegyverekkel. Biztonságunkat védve felszabadítjuk Irak népét a világ legkegyetlenebb rezsimjének uralma alól" - mondta az elnök beszédében. Camp LeJeune 17500 tengerészgyalogost küldött Irakba, közülük tizenegyen estek el harc közben, többet eltűntként tartanak nyilván.
Geoff Hoon brit védelmi miniszter szerint a brit kormánynak tudomása van arról, hogy az iraki rezsim a kerbelai és nedzsefi szent helyek megrongálására készül, és az okozott kárt a szövetségesek nyakába akarja varrni. Iraki erők Nedzsefben be is fészkelték magukat ilyen épületekbe, és tüzet nyitottak onnan amerikai katonákra, akik azonban nem lőttek vissza - mondta Hoon.
A védelmi miniszter igen gyorsnak nevezte a szövetségesek előrenyomulását, utalt ugyanakkor arra, hogy Dél-Irakban a brit erők továbbra is ellenállásba ütköznek, különösen Bászra környékén. Hoon szerint a város alatt állomásozó 7. brit páncélos dandár, valamint a légierő a Baasz Párt, az iraki hírszerzés és a biztonsági erők bászrai központjait támadja. A miniszter szerint Bászra több kulcsfontosságú elővárosa már brit kézen van, de a város további részeinek elfoglalásáról a brit haderő "a maga választotta időpontban dönt majd".
Az iraki tájékoztatási miniszter csütörtökön délután cáfolta a bagdadi amerikai-brit előnyomulásról szóló híreket. Muhammad Szaid asz-Szahaf Bagdadban tartott sajtóértekezletén "a különböző frontokon elszenvedett veszteségek eltussolását szolgáló állításoknak" nevezte az amerikai központi parancsnokságnak azon közlését, hogy a szövetségesek előőrsei már az iraki főváros repülőterének közelében vannak. Kijelentette: "160 kilométernél jobban nem közelítették meg Bagdadot." A miniszter arról is beszélt, hogy szerdától csütörtök délig a szövetségesek légitámadásai következtében az iraki fővárosban 19 ember vesztette életét és mintegy kétszáz megsebesült. (MTI)
Hirdetés
hvg360 Bedő Iván 2025. január. 14. 12:00

Kialakulhat-e mellrák napi egy pohár szeszes italtól?

Igaz, hogy legálisak, de a szeszes italok veszélyesebbek, mint jó néhány tiltott drog. Hogyan járul hozzá az etanol a rákos sejtek elburjánzásához, és milyen szerveknél járul hozzá leginkább a daganatos betegségek kialakulásához? És vajon sikerülhet-e az alkoholtól úgy elriasztani az embereket, mint a dohányzástól?