Török-amerikai közeledés Ankarában
Törökország szerdán ígéretet tett az amerikai külügyminiszternek arra, hogy "új erőfeszítéseket tesz a Washingtonnal való együttműködés szorosabbra fűzése érdekében". Colin Powell megszerezte Törökország logisztikai támogatását az Irak északi részén tartózkodó amerikai katonák ellátásához.
Az amerikai külügyminiszter az Irak elleni koalíció fontos tagjának nevezte Törökországot, és kilátásba helyezte, hogy az ország szerepet játszhat a háború után Irak újjáépítésében. Az Egyesült Államok azonban hevesen ellenzi, hogy a török hadsereg egységei bevonuljanak Irak északi részébe, mert akkor háborúskodás kezdődhet közöttük és az amerikaiakkal jelenleg együttműködő kurd fegyveres csoportok között. Ha ily módon háború törne ki a háborún belül, az veszélyeztetné az iraki rendszer megdöntésének amerikai célját - mutatott rá Powell.
Az amerikai-török kapcsolatokra igen kedvezőtlenül hatott, hogy Törökország nem engedélyezte az amerikai csapatoknak török területről támadások indítását Irak ellen. A múlt havi török elutasítás meglepte Washingtont, és keresztülhúzta azt a tervét, hogy nehézfegyverzetű erőket indít a NATO-szövetséges Törökország földjéről Bagdad felé. Elemzők szerint egy ilyen "északi front" lerövidíthette volna a háborút.
Colin Powell amerikai külügyminiszter csütörtökön a NATO brüsszeli székhelyén tanácskozik az EU- és a NATO-országok külügyminisztereivel Irak háború utáni sorsáról, az ország ideiglenes kormányzásának és újjáépítésének kérdéseiről. Powell előbb munkaebéden találkozik az EU országainak külügyminisztereivel, majd az észak-atlanti tanács külügyminiszteri szintű ülésén vesz részt, és valamikor a nap folyamán megbeszélést tart Igor Ivanov orosz külügyminiszterrel is. (MTI)