Vélemény hvg.hu 2015. augusztus. 10. 19:29

Komoly kérdést tesz fel Magyarországgal kapcsolatban a Washington Post

Az amerikai lap amellett érvel, hogy Orbánéktól és a Fidesztől félni kell, mivel a magyar kormánypárt szélsőjobbos politikát valósít meg néppárti keretek között. A cikk szerzője ugyanaz a szakértő, aki július végén írta meg véleményét a Guardianre ugyanerről.

A Guardian közelmúltbeli elemzése után újabb tekintélyes külföldi lap – ezúttal a Washington Post – közölt cikket arról, hogy a Fidesz-kormány veszélyesebb, mint a szélsőjobbosnak nevezett Jobbik. A hétfői cikknek a "Magyarországot a szélsőjobb irányítja?" címet adták.

Mint kiderült, a cikk szerzője ugyanaz a Cas Mudde, aki a Guardianben is leírta nagyon hasonló véleményét. Mudde 25 éve tanulmányozza az európai szélsőjobbot.

A hosszú elemzésből most csak az a részt vesszük ki, amelyben a szerző amellett érvel, hogy bár Magyarországon a Jobbik A Szélsőjobbos Párt, a Fidesz pedig "valószínűleg nem" az, a Fidesz részéről nagyobb a radikális jobbos fenyegetés. A szerző ezt három érvvel kívánja bizonyítani.

Először is a szélsőjobbos politika nem korlátozódik a szélsőjobbos "pártokra". Ahogy szociáldemokrata pártok és politikusok érvényesíthetnek neoliberális elveket, mint például Tony Blair, a konzervatív és egyéb pártok bevezethetnek szélsőjobbos jegyeket mutató szabályokat, olyanokat, amelyekben a sovinizmus, a tekintélyelvűség és a populizmus testesül meg.

MTI / Koszticsák Szilárd

Másodszor, bár a Jobbik ideológiailag szélsőségesebb, ellenzékben van, a Fidesz pedig hatalmon. Kevés nyugati demokráciában kerül kormányra szélsőségesen jobboldali párt. Ahol ez megtörténik, ott szinte minden esetben egy junior párt képviseli a kormányban a szélsőséges oldalt. Tudományos elemzések arra jutottak, hogy a szélsőjobbos pártok meglehetősen kis hatékonysággal képesek kormányozni – bár ez idővel változhat, ha már nagyobb tapasztalatra tettek szert az ország irányításában.

Harmadszor pedig az olyan széles bázisú, nagy pártok, mint a Fidesz, jobban veszélyeztetik a liberális demokráciát, mint a Jobbik-típusú radikális kispártok, mert a tömegpártoknak több tapasztalatuk, hatalmuk és módszerük van arra, hogy keresztül is vigyék "illiberális" politikájukat. Ráadásul a nagypártoknak több és fontosabb pozícióban ülő támogatójuk van országon belül és kívül egyaránt. Az államigazgatásban, az igazságszolgáltatásban és mindezek fölött egyaránt – írja Cas Mudde.

hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?