CÖF: aki tudni akarja, mire szórja a pénzt a kormány, az idegen hatalmakat szolgál
A kormányhívű civilek, vagyis a CÖF szerint az idegen országok zsoldjában lévő civil szervezeteknek nem is szabadna kiadni a közérdekű adatokat.
Közleményt adott ki a CÖF, amelyben a kormány azon intézkedését mentegeti, amellyel az újabb akadályt gördít a közérdekű adatigénylés, vagyis annak útjába, hogy megismerhető legyen, mire költik az állami szervek a közpénzeket.
Hogy miért problémás az adatigénylés korlátozása (vagyis az, hogy komoly pénzeket kér a kormányzat azért, hogy valaki megismerje, mire költik a közpénzt), azt a TASZ jogásza a hvg.hu-n ma megjelent cikkben vezeti le: a kormány cinikus megoldása ellehetetleníti a közpénzek elköltését ellenőrizni próbáló civilek és újságírók munkáját, miközben nem veszi figyelembe, hogy az állam kötelessége elszámolni működésével, nem pedig szívességet teljesít ilyenkor. Mostantól ugyanis a közérdekű adatkiadáshoz kapcsolódó anyag- és munkaköltséget is kifizettetnék az igénylővel, mintha legalábbis a közhivatal fenntartásához adó formájában már nem járultak volna hozzá egyszer az állampolgárok.
A kormánypárti civilek, a CÖF csütörtöki közleménye viszont megmondja, miért kell egyetérteni a kormánnyal: mert "egy szűk kör már-már visszaélésszerűen él" az adatigénylési jogosultsággal, és szerintük "e szervezetek külföldi finanszírozása azt is megkérdőjelezi, hogy az így kikért adatok virtuális értelemben vajon megállnak-e a jogosultak körén, azaz Magyarország határain belül".
Azt, hogy az államot, a választott képviselőket, a kormányzatot ellenőrző civilek és újságírók a munkájukat végzik, a CÖF így fordítja le a maga nyelvére: "az idegen zsoldból élő ú.n. 'civil jogvédők' az ellenzéki média támogatását élvezve eleve prejudikálják a még birtokukba sem került információkat". A kormánypárti civilek szerint ezzel eltartóik megbízásait teljesítik, és a kormányzati munkát próbálják ellehetetleníteni. Annak firtatása tehát, hogy mire mennek el az adóként befizetett milliárdok például kormányközeli cégeknek, a CÖF szerint "nemzetbiztonsági kérdés".
Végül egy jó mondat a közleményből: "Az ellenzéki pártok magasan sliccelt szoknyája alól kilátszó szervezeteknek javasoljuk, hogy fejezzék be a haza kiárusítását".