Botrányos Horthy-kultuszról ír Schiff András a Guardianban
Schiff András írását közli a brit The Guardian online kiadása. A külföldön élő zongorista a feléledő Horthy-kultusz és a kormányzó nemrég felavatott szobra kapcsán ragadott tollat.
Schiff András azt írja, bár köztudott, hogy a Horthy-korszak a magyar történelem egyik legsötétebb korszaka volt, ifj. Hegedüs Lóránt református lelkész és Gyöngyösi Márton jobbikos képviselő a XX. század legnagyobb államférfijeként emlékezett meg a kormányzóról.
Schiff szerint "botrányos" Horthy mostanában szokásos dicsőítése, akit szerinte "sem Isten, sem a radikális jobboldal nem fog tudni tisztára mosni".
A zongorista szerint sokkoló, hogy a történelmi tényeket (zsidóellenes törvények, deportálások, világháború) a magyarok közül sokan figyelmen kívül hagyják, vagy tagadják, és a Horthy- vagy Szálasi-szobrok felállítását is szólásszabadsági kérdésnek tekintik.
Schiff András szerint Rogán Antalnak igaza van, ha az ország külföldi megítéléséért aggódik, mert míg Magyarországon gond nélkül állítanak Horthy-szobrokat, nincsenek Hitler-szobrok Németországban vagy Ausztriában, Mussolini-szobrok Olaszországban, Pétain-szobrok Franciaországban, Antonescu-szobrok Romániában, vagy Tiso-szobrok Szlovákiában.
A zongorista megjegyzi, pár százan tüntettek a Szabadság téren a Horthy-szobor ellen, akik hálát és elismerést érdemelnek a bátorságukért.
Schiff szerint a történelmet nem lehet kitörölni vagy elfelejteni, Magyarország azonban még nem nézett szembe a múltjával.
A zongorista megemlíti azt az esetet is, amikor Miskolcon szélsőséges fiatalok egy csoportja Radnóti-kötetet égetett, a rendőrség pedig nem avatkozott be.