Farkas Zoltán
Szerzőnk Farkas Zoltán

A válság lassan az ötödik évébe lép, a magyar döntéshozók viszont még mindig szívesebben foglalkoznak a 2008-as, mint a 2012-es ősz eseményeivel. Mi vezetett a négy évvel ezelőtti IMF-megállapodáshoz? Hogyan kezdődött a válság Magyarország számára? A hvg.hu a következő hetekben Farkas Zoltánnak, a HVG újságírójának 2008-as naplója segítségével idézi fel az első válság-ősz eseményeit.

Október 13., hétfő

Az Országgyűlés máris megszavazta a betétbiztosítási határ felemelését 6 millió forintról 13 millióra, összhangban a brüsszeli ajánlásokkal. A pénteki reményteli hangulatnak azonban vége: a KDNP közli, nem ért egyet azzal, hogy a válság terheit a munkavállalókkal fizettessék meg. Orbán Viktor pedig a készülő „gigantikus megszorítások” megakadályozására szólítja fel a híveit. Helyreállt a világ rendje.

Stiller Ákos

Brüsszelben viszont változatlanul lehet bízni. A pénzügyminiszterek tanácsa, az Ecofin elnöksége és a bizottság kinyilvánította, hogy az Európai Unió minden lehetséges eszközt igénybe vesz Magyarország megsegítésére. Szép gesztus: a 2002 és 2006 közötti felelőtlen állami gazdálkodást az Európai Bizottság egyre ingerültebben bírálta, Magyarország ellen 2004 óta túlzottdeficit-eljárás folyik, ám mégis csak méltányolták, hogy 2006 nyara óta a kormány tett némi erőfeszítést arra, nem is eredménytelenül, hogy államháztartását egyensúly közeli állapotba hozza. Ha két éve éri a forintot és a magyar részvényeket a mostanihoz hasonló nyílt támadás, feneketlen válságba sodródtunk volna. De akkor pénzbőség volt. Most viszont őrületes pénzhiány van, és hiába állunk lényegesen jobban, mint 2006-ban, brüsszeli segítség nélkül bedőlhetünk.

A válságnapló többi részét itt olvashatja!

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.