Vélemény Fürjes Judit 2011. április. 20. 11:40

Gazsó Ferenc: Az MSZP jövőtlen, szétporladó párt

A szocialista párt semmit nem tanult a hibáiból, most is ugyanazt a neoliberális szemléletet és politikai felfogást képviselik, amelynek nincs sem társadalmi hitelképessége, sem vonzereje. Politikájuk eladósította, gazdasági csődhelyzetbe juttatta az országot. Jelenlegi vezető csoportjuk alkalmatlan az ország irányítására, nyilatkozta a hvg.hu-nak Gazsó Ferenc szociológus, a Budapesti Corvinus Egyetem tanára.

hvg.hu: Annak idején az MSZP belső ellenzékének számító Társadalompolitikai Tagozat tiszteletbeli elnöke volt, de Gyurcsány Ferenc gyakorlatilag ellehetetlenítette a tagozatot. Vajon miért?

Gazsó Ferenc: A tagozat rendkívül érdekes és szociológiai szempontból is figyelemreméltó képződmény volt, mert magán az MSZP-n belül működött ugyan, de a munkában résztvevők hatvan százaléka nem kötődött a párthoz.

Gazsó Ferenc
MTI

Tagjai baloldali orientáltságú értelmiségiek voltak, akik az MSZP politikáját kritikusan szemlélték, nem tekintették baloldali pártnak. A tagozat azon a véleményen volt, hogy a szocialista párt ugyan elfoglalja a társadalmi baloldalt, onnan meríti támogatottságát és szavazóbázisát, de politikai vonalvezetése, társadalmi felfogása semmiféle baloldali értéket nem jelenít meg. A tagozatnak az indulásakor az volt a kiindulópontja, hogy az MSZP-n belül meg kellene próbálni olyan személyes és egyéb változásokat elérni, melyek a politikai irányvonalban egyfajta revíziót tettek volna lehetővé. A kezdeményezés sikere nem volt kizárható, de nagy reményeket nem lehetett hozzá fűzni. Nyilvánvaló volt az is, hogy a pártvezetés előbb-utóbb megtalálja a módját a tagozat ellehetetlenítésének.

hvg.hu: Hogy látja kívülről, mi zajlik most az MSZP-ben, a baloldalon? Mit szól ahhoz, hogy Gyurcsány Ferenc a Demokratikus Charta legutóbbi rendezvényén ismét felszólalt, sőt, át akarja szervezni a pártot?

G.F.: Lezajlott egy folyamat és az MSZP-nek nem sikerült tovább fenntartani azt a helyzetet, hogy ugyan nem baloldali politikát követve, de meg tudták őrizni a baloldali szavazók nagy részének a támogatását. Megnyertek három választást, az elmúlt húsz esztendőben ők voltak a legtöbbet kormányon. 2006. azonban fordulópont volt a párt életében. Nem voltak hajlandók változtatni azon a vonalvezetésen, amit korábban is követtek, sőt abban jelölték meg a kialakuló társadalmi problémák feloldásának a lehetőségét, hogy reformjaik a társadalom minden szférájában érvényesítik a piacosítást. Minden téren a globalizációs szemléletet akarták megvalósítani. Itt következett be az ütközés, mind a társadalommal, mind a szavazóbázissal. A szocialista párt semmit nem tanult a hibáiból, most is ugyanazt a neoliberális szemléletet és politikai felfogást képviselik, amelynek nincs sem társadalmi hitelképessége, sem vonzereje. Politikájuk eladósította, gazdasági csődhelyzetbe juttatta az országot, ránk csukták az adósságcsapda fedelét. Az elhibázott politika kiúttalan helyzetbe sodorta a pártot. Jelenleg abban reménykednek, hogy a Fidesz hibái a kiábrándult, csalódott tömegeket újra az MSZP felé fordítják és ismét hatalomra segítik őket.

Éppen azért tud Gyurcsány Ferenc a mai napig is pártreprezentánsként megjelenni különféle rendezvényeken, mert az MSZP ugyanaz a párt, amelynek ő volt a miniszterelnöke és a pártelnöke. Igazából nem történt átalakulás, csak a pártelnököt hívják máshogy. Mesterházy Attila nem tudott sem a párt szemléletén, sem a társadalmi magatartásán változtatni. Ellenkező esetben kérdésessé válna, hogy Gyurcsány reprezentálhatná-e a pártot. Mivel igazából semmi nem változik, számukra marad az a remény, hogy a kormány megbukik. Jelenleg ez tartja össze az MSZP-t

hvg.hu: Az MSZP szerint a szabadságjogok súlyos korlátozása folyik, ezt szolgálja az új alkotmány, a médiatörvény. A Fidesz bebetonozná hatalmát, rögtönzésen alapuló gazdaságpolitikájuk a gazdagokat segíti, ugyanakkor szegényellenes. Önnek erről mi a véleménye?

G.F.: Erre van felépítve az MSZP politikája, amire azonban nem lehet alapozni. Ha a Fidesz el is veszítené a társadalmi támogatottságát, az nem jelentené azt, hogy automatikusan a szocialista pártnak szavaznak majd bizalmat az emberek. A jelenlegi helyzetben az MSZP számára a középpárti pozíció megőrzése is kérdéses, bizonyos választói csoportokban támogatottságuk nem éri el az öt százalékot sem. A mostani középpárti pozíció a legidősebb választók kitartó támogatására épül. Mindez aligha alapozza meg a váltópárti pozíció visszaszerzésének esélyét.

Ellenzéki magatartásuk igénytelen és silány, mondhatnám taszító is abból a szempontból, hogy a kormány valamennyi lépését elutasítják. Jelenleg Magyarországon ugyanis nincsen olyan kormányzási lehetőség, ami ne okozna érdeksérelmeket bizonyos társadalmi csoportokban. Miután az MSZP nem hajlandó szembe nézni sem saját nyolc éves kormányzása gyötrelmes társadalmi következményeivel, sem saját kudarcának hátterével, az elvesztett támogatottság és a szétporladt hitelképesség visszaszerzésének igyekezete nem épülhet másra, mint a kormánypolitika folytonos megbélyegzésére. Ezért a pártvezetők olyan benyomást igyekeznek kelteni, hogy a kormány által úgymond „veszélybe sodort” demokrácia megőrzésének, a „fenyegető diktatúra” elhárításának éppen úgy a szocialista párt a letéteményese, mint a szegények védelmének vagy a társadalmi egyenlőség és az állampolgári jogok érvényesítésének. Könnyű belátni azonban, hogy ez a pusztán retorikai teljesítmény aligha elegendő az elvesztett bizalom visszaszerzéséhez, ez a taktika aligha feledteti nyolcéves kormányzásuk keserves társadalmi tapasztalatait és azt a sokakban kialakult benyomást, hogy a szocialista párt jelenlegi vezető csoportja alkalmatlan az ország irányítására.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

 

hvg.hu: 2009-ben azt nyilatkozta, hogy a baloldali fordulatra egyetlen lehetőség van, a párt újjáépítése. Azóta történt-e valamilyen elmozdulás a változás irányába, vagy ugyanaz a hatalmi harc folytatódik még mindig?

G.F.: Baloldali szavazóbázis, mint szociológiai csoport létezik ugyan, de nincs baloldali párt. Ha a szocialista párt úgy alakult volna át, hogy az ország érdekeit szem előtt tartva és a globalizációs folyamatot bekalkulálva realizálható, baloldali törekvéseket, értékeket is megjelenítő társadalmi, politikai elképzelésekkel áll elő, akkor ez pozitív fejlemény lehetett volna. Ennek hiányában a politikai baloldal, mint kollektív cselekvésre képes erő valójában nem is létezik. Vannak baloldali csoportok és személyek, de ezek önmagukat a pártpolitikai erőtérben nem tudják megjeleníteni.

hvg.hu: Van arra egyáltalán esély, hogy az MSZP-n belül elindulhat valamilyen pozitív változás?

G.F.: Nagyon kevés esélyt látok erre. A szocialista párt borzasztó erősen ragaszkodik ahhoz, hogy megőrizze személyi összetételét. Nincsenek belülről olyan dinamizáló erők – soha nem is fogadtak be ilyeneket – amelyek motiválni tudnák az átalakulást, melynek következtében elindulhatna egy irányváltás. Ha generációs metszetben nézzük, akkor ez egy jövőtlen, szétporladó párt.

hvg.hu: Szanyi Tibor nyilatkozta a minap, hogy az MSZP hibázott, amiről a választók tavaly véleményt is mondtak, de túl kellene már ezen lépni... Valóban ilyen egyszerű ez?

G.F.: Ez csupán egy óhaj, vagy egy segélykiáltás. Az elmúlt esztendőben sokan kiléptek a pártból, erodálódás zajlik, nincs értelme ugyanis egy jövőkép nélküli pártban maradni. A szocialisták képtelenek felülbírálni saját kudarcuk okait, s levonni belőlük a konzekvenciákat.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.