Halló CDU! Mit várnak Orbán Viktor szerdai beszédétől?
Bizalomerősítő lépésként értékelnék a nagyobbik német kormánypárt vezetői, ha Orbán Viktor az Európai Parlamentben nemcsak a magyar elnökség prioritásait ismertetné, de állást foglalna a kormányát érő bírálatok ügyében is. Erről beszélt Peter Beyer, a német parlament külügyi bizottságának tagja a hvg.hu-nak.
Zentai Péter: Ön szerint az európai szocialisták vagy inkább a sértett multik húzódnak meg a Magyarországot lejárató kampány hátterében? Netán össze is játszanak?
Peter Beyer: Magyarország elleni kampány? Nem olvastam, nem hallottam olyat, amiből arra lehet következtetni, hogy Magyarországot akarnák lejáratni.
Tudomásom szerint a magyar kormányt bíráló cikkek és nyilatkozatok jelentek meg. Mint ahogy olyan cikkek és nyilatkozatok is, amelyek megértésükről biztosítják Orbán miniszterelnök urat. Angela Merkelről is naponta jelennek meg rendkívül kritikus írások Franciaországban, Amerikában, Itáliában. Ettől még nem feltételezheti bárki is, hogy Németországot, a német népet állítják pellengérre külföldön. Az ön kérdése viszont azt sugallja, mintha szőttek volna valami Magyarország elleni összeesküvést. De hiszen az lehetetlenség.
Z.P.: De miért lenne az? Tudnivaló, hogy nagyvállalati lobbisták nyomást fejtenek ki kormányoknál és újságoknál saját céljaik érdekében. Az ön pártjának nagy konkurense, az SPD pedig örül, ha Orbánon keresztül belerúghat az ugyancsak néppárti családhoz tartozó Angela Merkel CDU-jába, tehát az ön pártjába…
P.B.: De hiszen az én pártom soraiban is akadnak Orbán urat bíráló politikusok, a hozzánk szellemiségben közelálló újságokban, a Die Weltben,a Frankfurter Allgemeinében megjelennek nagyon kritikus írások. Mint ahogy őt védelmezőek is. Én ugyebár CDU-s politikus vagyok, de – esküszöm – nem környékezett meg egyik nagy konszern lobbistája sem Magyarország ügyében. Egyetlen párttársamtól sem hallottam ilyen esetről. A német és más nagy konszernek, amelyeknek nem tetszik valami a magyar kormány intézkedései közül, Brüsszelnél tiltakoznak. Hivatalos úton. Ott majd eldöntik, hogy igazuk van-e, vagy sem.
Z.P.: De mégis, felfogható józan ésszel, hogy Magyarország ekkora nyilvánosságot és szinte csak negatív visszhangot kap egy médiatörvény okán? Hiszen kormányunk – maga Orbán miniszterelnök is, éppen most a Bild Zeitugban – többször hangsúlyozta, hogy alaptalanok a vádak, valójában rágalmakról van szó, amelyeket a magyarok és a magyar kormány ellenfelei kreáltak.
P.B.: Nézze, ugyanazok a német és más európai újságírók, politikusok, akik megszólaltak a magyar médiatörvény ügyében, szóvá teszik a vélt vagy valós igazságtalanságokat, történjenek azok bárhol a világon. A német és a brit sajtó megállás nélkül korholja például Berlusconit. Ez utóbbit folyton bohócként ábrázolják a mi újságjaink. De ebből sem vonható le, hogy magát Olaszországot bántják. Fehéroroszországról, vagy Oroszországról nem is szólva. El tudja képzelni, hogy összeesküdtek nyugati újságírók és pártpolitikusok orosz vagy belorusz, netán olasz ellenzékiekkel, hogy közösen járassák le Putyin, Berlusconi vagy Lukasenko sajtópolitikáját?
Z.P.: Önnek és CDU-s képviselőtársainak mi a véleményük általában a magyar médiatörvényről, egyáltalán miben látják ezt a meghökkentően nagy érdeklődést irántunk?
P.B.: A lényeg, hogy a törvényük életbelépése és az uniós elnökségük kezdete időben teljesen egybeesett. Jómagam és körömben mindenki más, nagy barátai vagyunk az ön hazájának és egyébként sem akarnék beavatkozni Magyarország belügyeibe. De ez az egybeesés nem volt szerencsés dolog. Ugyanakkor megnyugvással tölt el – és ezt most Orbán miniszterelnök úr meg is erősítette -, amennyiben az Unió Bizottsága pontosításokat, korrekciókat javasol, akkor a magyar kormány ehhez tartani fogja magát. Ennek, véleményem szerint, komoly bizalomépítő jelentősége lesz. .
Z.P.: Szerdán beszél az Európai Parlamentben miniszterelnökünk. Mit hallana tőle szívesen?
P.B.: Azt várom, hogy a miniszterelnök világosan megérteti, mit vállal fel a magyar kormány az elnökség fél éve alatt. Tehát ismerteti a prioritásokat, a féléves napirendet, elemezve a jelenlegi uniós helyzetet. Ugyanakkor érdemben reagál a kritikákra. Azt hiszem, ez használna most a legtöbbet, szavazna nemzetközi bizalmat mind a magyar elnökségnek, mind a magának a magyar kormánynak.