2011. január. 14. 13:35 Elek István Utolsó frissítés: 2011. január. 14. 13:43 Vélemény

Elek István: A Klubrádiót Budapesten, a Katolikus Rádiót a Kárpát-medencében ítélik hallgatásra?

Hacsak nem történik valami rendkívüli esemény, a Klubrádió február 11-én elhallgat Budapesten (vidéki frekvenciáin sugározhat tovább), a Magyar Katolikus Rádió pedig e hét végén lesz kénytelen beszüntetni adását a Kárpát-medencében.

Amint azt a szerdai cikkemben írtam, a Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia által hét éve indított Magyar Katolikus Rádió középhullámú sugárzási szerződése 2011. január 15-én lejár. Bár lett volna lehetőség a szerződés meghosszabbítására, a rádiót működtető Zrt. tulajdonosa, a Püspökkari Konferencia erről végül lemondott.

MKR

A középhullám lefedettsége az első pillanattól nem felelt meg a pályázati kiírásban feltüntetett adatoknak. Az MKR Zrt. erre hivatkozva több alkalommal is próbálta elérni az ORTT-nél, illetve az Antenna Hungáriánál a megterhelően magas frekvenciadíj csökkentését – sikertelenül.

Kérdés persze, hogy ha a Püspökkari Konferencia 2004-ben érdemesnek látta belevágni ebbe a vállalkozásba, és azóta évről évre kifizette a magas frekvenciadíjat, azokban az években is, amikor sokkal rosszabb helyzetben volt – hiszen a Gyurcsány-kormány az elmúlt években a Magyar Katolikus Egyháznak jogszerűen járó oktatási támogatások egy jelentős részét is visszatartotta – miért épp most nem vállalja tovább ezt a terhet? Miért épp most ejti ki a kezéből ezt a minden más intézményénél hatékonyabb kommunikációs és evangelizációs eszközt? Miért mond le örökre erről a közel hét év alatt összegyűjtött sok százezer fős hallgatói táborról?

Éppen most hallom a Kossuth Rádióban nyilatkozó Juhász Judittól, a rádió vezérigazgató-helyettesétől, hogy becsléseik szerint a határon túli magyarságot is beleszámítva 600 ezer és 1 millió közé tehető a hallgatóik száma. Nagyobb része nyilván elkötelezett hívő. Kisebb részük azonban főként a színvonalas közszolgálati jellegű ismeretterjesztő, kulturális, irodalmi műsoraiért hallgatja a rádiót, közöttük sok olyan is van, akihez egyébként más módon aligha jut el a katolikus egyház hangja.   

A kérdés egyelőre megválaszolatlan.   

De arra sincs válasz, hogy állhatott elő az a helyzet, hogy mindmáig egyetlen kis körzeti vagy regionális URH frekvenciával sem rendelkezik a rádió. Amelyen, ha összehasonlíthatatlanul kisebb hallgatói kört elérve is, de folytathatná a sugárzást.  Erre már a mai Médiatanács lenne illetékes magyarázattal szolgálni. De egyelőre hallgat.

Az előzmények 2009 novemberéig nyúlnak vissza. Az ORTT ekkor írta ki a 92.9-es budapesti frekvenciát, amire vételjavítással vagy önálló műsorszolgáltatással lehetett pályázni.

Klubrádió

A Klubrádió szerződése az általa használt frekvencián ugyancsak lejáratához közeledett (2011. feb. 11.). Ezt a frekvenciát azonban, ami lehetőséget adott volna a működő rádió szerződésének meghosszabbítására, az ORTT nem írta ki. Ezért aztán a Klubrádió is ringbe szállt a 92.9-es frekvenciáért, és májusban az előző kormánykoalíció által delegált ORTT-tagok szavazataival – a nagyobb sugárzási tapasztalatért kapott plusz egy ponttal – megnyerte a versenyt az MKR előtt.

Noha ezt a frekvenciát eredetileg kimondva – kimondatlanul a Magyar Katolikus Rádiónak szánták. Ahogy erről Szalai Annamária nyilatkozta akkor az egyik internetes lapnak, nem egyedi eset volt az ORTT gyakorlatában, hogy eleve valamelyik rádiónak szánják a pályázatra kiírt sávot, ugyanez történt korábban a Magyarországon elinduló BBC-vel is. „Akkor is, most is úgy gondoltuk, hogy szükség van arra a rádióra, ezért törekedtünk már a pályázat megszövegezésekor arra, hogy lehetőség szerint nyerjen”. A pályázatot ezért is írták ki közműsor-szolgáltatónak, nem pedig kereskedelmi csatornák számára – fűzte hozzá.

Jobboldali politikai körökben nagy felháborodás fogadta az ORTT baloldali kurátorainak döntését. Szalai Annamária és Tirts Tamás illegitimnek nevezték, és a visszavonását követelték. A KDNP kilátásba helyezte, hogy a bírósághoz fordul. Szalai Annamária egyenesen azt állította: a baloldali kurátorok „a választások előtti üléseik egyikén elhallgattatják a Magyar Katolikus Rádiót”.

Tavaly tavasszal, e történettel párhuzamosan, az MKR öt vidéki frekvenciára (Győr, Szombathely, Székesfehérvár, Szeged, Szolnok) is beadta a pályázatát. A választások miatt azonban az ORTT már nem döntött ezekben az ügyekben. És mindmáig nem döntött róluk utódja sem, a választás után kétharmados kormánytöbbséggel létrehozott Médiatanács sem. 

A kormányváltásig már nem volt rá mód, hogy alá is írják a szerződést a Klubrádióval az elnyert frekvenciára. A kormányváltás után pedig nem volt rá szándék. Noha a rádió kifejezte ebbéli készségét. Hónapokig tartó csend következett. Majd 2010 decemberében közleményben tudatta a Médiatanács, hogy eredménytelenné nyilvánította és lezárta a Budapest 92,9 MHz-es frekvenciára kiírt, "és lassan már két éve húzódó pályázati eljárást."

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

A Hatóság azzal indokolta a lépést, hogy szerinte a Klubrádió a pályázatban nem mondott le jelenlegi frekvenciájáról, a törvények értelmében pedig egy tulajdonos két rádiót nem üzemeltethet ugyanabban a vételkörzetben. "Mivel a hatékony frekvenciagazdálkodás közös társadalmi érdek, a Médiatanács úgy döntött, hogy mihamarabb új pályázatot ír ki a Budapest 92,9-es frekvencia hasznosítására".

Az utóbbi fordulat azért is különös, mert ez esetben a szabályok szerint a korábbi második, vagyis az MKR lett volna jogosult arra, hogy megkapja ezt a frekvenciát. De nem ez történt. A Médiatanács az egész pályázatot érvénytelennek nyilvánította. És új pályázat kiírása várható. A hatékony frekvenciagazdálkodás szellemében – amint a közleményük üzeni.

A Klubrádió természetesen tiltakozott a döntés ellen, hangsúlyozva, hogy a tendert szabályos eljárásban megnyerte, győztességét az ORTT hivatalosan kihirdette. Hozzáfűzve, hogy ebben a stádiumban szerintük a pályázatot már nem is lehet eredménytelennek nyilvánítani.  És ismét kijelentve, amit már a pályázatában is jelzett, hogy "természetesen nem kíván egy időben két budapesti frekvencián működni". Csupán azért indult el ezért a frekvenciáért, mert bár a hatályos jogszabályok szerint már 2009 őszén ki kellett volna írni az általa eddig használt sávra a pályázatot, ez a mai napig nem történt meg.

A Klubrádió által használt budapesti 95,3 MHz frekvencia működési engedélye egyébként ez év február 11-én jár le.

Itt tartunk most. A két egymás ellen versenyeztetett rádió közül a Klubrádió február 11-én hallgat el Budapesten (vidéki frekvenciáin persze sugározhat tovább), a Magyar Katolikus Rádió pedig e hét végén szombatról vasárnapra virradóra az egész Kárpát-medencében.  

Ha csak valami csoda nem történik – hogy a vezérigazgató-helyettes asszony szavait idézzem az említett mai nyilatkozatából.

Hirdetés