2010. december. 30. 14:45 Kovács István Utolsó frissítés: 2010. december. 31. 16:28 Vélemény

A magyar pisztráng dícsérete – receptek

Az idei év rapszodikus időjárása hatással volt a lillafüredi halállományra is, a kemény telet pikkelyükben érezve, a megszokott november helyett már szeptember végén ívtak az őshonos sebes pisztrángok. Egyébként a hipermarketek zöme inkább olcsó török, olasz, vagy éppen panamai pisztrángot árul a minőségi magyar termék helyett – tudtuk meg Hoitsy Györgytől, a pisztrángtelep tulajdonosától, aki több éven át Borsod megye halászati felügyelője volt.

hvg.hu: Mikor kezdték meg az idei a fejést, és mi volt az oka az előrehozott szaporításnak?

Hoitsy György: A pisztrángok téli ívású halak, az őshonos sebes pisztráng, amit ma már csak a lillafüredi pisztrángtelepen tenyésztenek Magyarországon, november elején szaporodik, ívik.

Hoitsy György egy jól fejlett pisztránggal
Kovács István

Ebben az évben - és ilyen nem volt 29 éve, amióta itt dolgozom - már szeptember 28-án fejtünk szivárványos pisztrángokat. A halak nagyon jól jelzik a közelgő hideg frontokat ívási időszakban. Ez történt idén is, a várható erős hideg miatt korábban kezdtek ívni.

hvg.hu: Miből tudható, hogy ívásra kész ez a halfajta?

Hoitsy György: A tógazdaságban a pisztrángok az ívás eljöttét úgy jelzik, hogy a tavak befolyóihoz gyülekeznek. Ilyenkor lehalászzuk és megnézzük őket. Amelyiknél jó ikra van, azt kézzel ki lehet tapintani és már visszük is a keltető házba, ahol lefejjük az ikrát. Ezután a keltető házba a fiúkat visszük be és a másik ivarterméket, a haltejet fejjük le, majd összekeverjük az ikrával.

Lefejik a haltejet
Kovács Istán

Egy picit hagyjuk állni, hogy megtermékenyüljön, ezt követően keltető edényekbe helyezzük. A sebes pisztráng 42 nap alatt kel ki. Egy két-három kilogrammos anyahal 4-5 ezer ikrát ad. Sebes pisztrángból közel 300 db-os a törzsállományunk, szivárványos pisztrángból 500, míg arany pisztrángból 150 darab.

hvg.hu: Tudomásunk szerint hazánkban Lillafüred mellett Szilvásváradon és Tapolcán is tenyésztenek pisztrángot, amelyeket élő, vagy feldolgozott formában értékesítenek a termelők. Mi az oka, hogy az üzletekben mégis csak elvétve lehet magyar pisztránghoz hozzájutni?

Hoitsy György: Amióta a nagy bevásárló központok megnyíltak és az unióba beléptünk, mindenhonnan özönlik az országba a pisztráng. Lehet látni olasz, török, spanyol, norvég, de még panamai pisztrángot is, sokszor nevetséges áron és küllemmel. Ezeken látszik, hogy nem egyszer lettek lefagyasztva. Amíg a hazai termelőket és feldolgozókat évente négyszer ellenőrzik, hogy a termékükben van-e nehézfém, szermaradvány, stb., addig a külföldről jövő terméket, főleg ha azt uniós országban csomagolták át, senki nem ellenőrzi. Míg egy hazai feldolgozóra nagyon szigorú előírások vonatkoznak, addig a bevásárló központokban a hatóságok eltűrik a lazaságot. Elég megemlíteni, hogy vevőkkel közös légtérben bontják a halat, ami miatt egy feldolgozót biztos, hogy bezárnának.  Sajnos nálunk még nem alakult ki az a vásárlói szokás, hogy a hazai, jó minőségű ellenőrzött terméket vegye a vásárló.

Még a neves éttermeink sem adnak arra, hogy jó minőségű magyar pisztrángot szolgáljanak fel a vendégeiknek, inkább megveszik a néhány forinttal olcsóbb külföldit. Aki dolgozott már friss hallal, az tudja, hogy a különbség ég és föld.

hvg.hu: Mitöl más a minőség?

Hoitsy György: A 77 éves lillafüredi pisztrángtelep teljes vertikummal működik a szaporítástól az áruhal kibocsátásig. Értékesít ikrát, zsenge, előnevelt, és egynyaras ivadékot. A fő profil azonban az étkezési pisztráng előállítása. A gazdaság kis tételben termeli ezt a halkülönlegességet. A különleges íz és húsminőség titka az, hogy a tavakat kristálytiszta forrásvíz táplálja és az Európában kapható legjobb takarmányokkal etetjük pisztrángjainkat. Első csomagolt termékünk a már jól ismert lillafüredi füstölt pisztráng volt, ezt követte 2009-ben a grill-pácolt pisztráng. A feldolgozott pisztrángot Miskolcon és környékén - nagyobb megrendelés esetén az ország más részébe is - hűtőkocsinkkal szállítjuk ki.

hvg.hu: Magyarországra sajnos az a jellemző, hogy a jó árut hamisítják. Így van ez a pisztrángtermékek esetében is?

Hoitsy György: A bevásárlóközpontok,éttermek is úgy hirdetik terméküket, hogy Lillafüredről származik. Pedig mi nem szállítunk a multiknak.

Hoitsy György néhány speciális pisztrángétel elkészítési módját is elárulta olvasóinkak:

Pisztráng filé zöldségesen, sütőben: A halfilét (lehet egész pisztrángból is készíteni) megsózom, picit megborsozom, és margarinnal kikent tepsire teszem. A zöldségeket, borsót, kukoricát, apróra vágott hagymát, két-három gerezd foghagymát és szeletelt gombát, paprikát, jó húsos szalonna zsírján megdinsztelem, majd a filére kupacolom, köré hasáb burgonyát teszek, a tetejére pedig szintén nagyon vékony baconszeletet. Hamar megsül, 15-20 perc alatt kész. Ha valaki nem szeretne a zöldségfélékkel bíbelődni, a boltokban kapható mélyhűtött „Parasztreggelivel” is készítheti.

Füstöltpisztráng pástétom Ágnes módra : Azt hiszem, az egyik legfenségesebb csemege, akár reggelire, vacsorára vagy vendégváró előételnek. Az alapját 2-3 db lillafüredi füstölt pisztráng adja, amit 12 féle fűszerből készült páclében pácolnak és hideg füstön, bükkfa fűrészporon füstölnek aranysárgára. Éppen ezért nem nagyon igényel fűszerezést, harmonikus ízű. A pástétomhoz a gerincről villával lefejtjük a húst, hozzáadunk 2 darab főtt, apróra vágott kemény tojást, 1 teáskanál mustárt ,1 evőkanál házi sertészsírt és  1 evőkanál olíva olajt, majd összekeverjük, pépesítjük. Aki ódzkodik a zsírtól, helyettesítheti vajjal  vagy margarinnal is, de higgyék el lágy házi zsírral az igazi. Frissen pirított kenyér illik hozzá, és könnyű félszáraz, száraz fehérbor.

Majonézes-kukoricás füstöltpisztráng saláta: A füstölt pisztráng gerincéről lefejtjük a húsát, apró kockákra vágjuk. A majonézt kevés tejföllel és csipet mustárral kikeverjük és morzsolt főtt kukoricát / ilyenkor természetesen a mélyhűtött a megoldás/adunk hozzá, majd a füstölt pisztrángot és jól elkeverjük.  Friss, lágy fehér  vagy rozskenyeret kínálunk mellé.

 

 

 

Hirdetés
Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.