Magyar EU-elnökség: megússzuk dugók nélkül?
Megkerestük Robák Ferencet, az EU-elnökség operatív ügyeiért felelős kormánybiztosát, számoljon be a január 1-jén kezdődő, hat hónapig tartó magyar EU-elnökség előkészületeiről. Megtudtuk: kisebb a költségkeret a tervezettnél, a szükséges közbeszerzések egy részét még nem írták ki, de december közepéig kiválasztják a győzteseket. Megrendelnek 200 új járművet az elnökségi flotta részére. A jelenleginél több dugó mégsem lesz a fővárosban - ígéri a kormánybiztos.
hvg.hu: A budapesti autósok már előre rettegnek: úgy tudjuk, 17 miniszteri találkozó, 250 rendezvény lesz hat hónap leforgása alatt. Készüljünk fel idegölő torlódásokra?
Robák Ferenc: Biztosíthatom, hogy a jelenlegi dugóhelyzet nem fog rosszabbodni. Egyedül a jövő év első felében esedékes csúcstalálkozó lehet húzós, mi vagyunk a házigazdák. Reményeim szerint sikerül olyan megoldást találni, hogy ne érintse Budapest forgalmát.
Minden rendezvényt a rendőrség biztosít, folyamatos egyeztetéssel, képzéssel készülünk az európai színvonalú teljesítményre. A kormányt október 15-én tájékoztattuk az előkészületek alakulásáról és a tervezett forrásokról. Szerencsére nem kellett megcsonkolni a tervezett kulturális programsorozatot. A kormány a költségeket főbb vonalaiban tudomásul vette, most zajlik a végső egyeztetés. Az eseménysorozat részletei november folyamán, jó esetben akár a hónap elején nyilvánossá válhatnak.
hvg.hu: Mekkora kommunikációs stábbal számolnak?
R.F.: Lesz három szóvivő. Mint korábban bejelentettük, a magyarországi szóvivő, a "magyar arc" Bakos Piroska lesz, két kollégája Brüsszelben fog dolgozni.
A belga fővárosban az elnökségi kommunikációs stáb kicsi lesz (három fő), de mögöttük komolyan felkészült csapat adja meg a szakmai hátteret. A brüsszeli állandó képviselet mintegy százfős létszámát csaknem megduplázzuk. A Külügyminisztériumban megháromszorozzuk a kommunikációval foglalkozók számát.
hvg.hu: Mintha kicsit az utolsó pillanatban történnének a dolgok. A szakmai tanácskozások fő helyszíne Gödöllő és Budapest. Hogyan áll a gödöllői kastély alkalmassá tétele? És megfelelőek-e a budapesti helyszínek?
R.F.: Megjegyzem, volt mit behozni: az átadás-átvételnél a kormánynak tudomásul kellett vennie, hogy az előző kormányok nem írtak ki közbeszerzési pályázatot, nincs megkötött szerződés. Ami Gödöllőt illeti, december 15-én befejeződik a felújítás, 31-én lesz a hivatalos átadás. A Budapesten zajló szakértői tanácskozások fő helyszíne a Néprajzi Múzeum – az épület előtt elsétálva állványozást látnak, ez már az elnökségi előkészület jegyében zajlik. Támogattuk a felújítást és cserébe nem fizetünk bérleti díjat. De több helyszínre is szükség van, mivel májusban például négy-öt esemény zajlik majd egymással párhuzamosan. A többi helyszínt minisztériumi épületek, termek adják, így a Vidékfejlesztési Minisztérium színházterme, a Belügyminisztérium Márvány terme, a Honvédelmi Minisztérium Stefánia úti épülete. Debrecenben és a Balatonfüreden is lesz egy-egy miniszteri tanácsülés, ott is folynak az előkészületek.
Amúgy sem lett volna stílusos, hogy az ideérkező vendégek díszvacsorájukat a szállodák éttermében fogyasszák el, de az országimázs szempontjából is jobb helyszíneket találtunk: a Magyar Nemzeti Galériát, a Szépművészeti Múzeumot, a Parlament épületét, a Budapesti Gazdasági Főiskola gyönyörű, modern tanácstermét. Ezeket önköltségi áron bérelhetjük, a töredékéért annak, amit a szállodák kérnének tőlünk.
hvg.hu: Hogyan választják ki a rendezvények beszállítóit?
R.F.: Minden beszerzésre pályázatot írunk ki. Az elnökség tartalmi előkészítését illetően – kollégáim szerint – az előző kormányok komoly haladást értek el, ám a technikai előkészítés dandárját ránk hagyták. Jóhiszeműen feltételezhetjük, hogy nem akarták az utódot kész helyzet elé állítani, de tény, hogy csak az igények felmérése zajlott le, a beszállítók kiválasztása nem. Tudomásul kellett venni, hogy bár az idei költségkeret 9 milliárd forint, az előző kormány ebből 2,1 milliárdot külügyi ingatlanok eladásával akart előteremteni. Ezek azonban meghiúsultak. Pontosan ez a 2,1 milliárd szolgált volna beszerzésekre. Ahhoz, hogy a fedezetet elő tudjuk teremteni, átcsoportosításokra, költségtakarékosabb megoldásokra van szükség. Jövőre pedig 2 milliárddal rövidül meg az eredeti költségvetés. Költségtakarékos megoldásokon dolgozunk, igyekszünk spórolni a brüsszeli kiutazásoknál is. A gépkocsi flottát is megerősítjük, reményeink szerint a pályázati feltételeknek megfelelően, önköltségi áron kapunk meg mintegy kétszáz járművet. December közepére egyébként minden közbeszerzésnél meglesz a nyertes pályázó.
R.SZ.