2010. július. 26. 07:04 Fürjes Judit Utolsó frissítés: 2010. július. 26. 10:12 Vélemény

Kovács "Kokó" István: „Fel kell rázni a magyar sportéletet"

A Magyar Olimpiai Bizottság (MOB) egyik legfontosabb feladata, hogy a lehető legjobb állapotra hozza fel a magyar sportolókat a londoni, majd a riói olimpiára. A sportági szakszövetségeknél ne a pénzemberek, hanem a szakma diktálja a tempót. A magyarországi olimpiának még nem jött el az ideje. Többek között erről beszélt a MOB elnöki székére pályázó Kovács „Kokó” István a hvg.hu-nak adott interjúban.

hvg.hu: Felkészültnek érzi magát a MOB elnöki posztjára?

Kovács István: Harminckét éves koromban szögre akasztottam a kesztyűt. Ezután kezdtem el kacsingatni a sportdiplomácia felé. Szerénytelenség nélkül mondhatom, nyolc évvel később már kevés olyan dolog történik a magyar sportban, amiről ne lenne határozott elképzelésem, véleményem. Ezek alatt az évek alatt rálátásom lett számos sportág működésére és nehézségeire, a sporttal kapcsolatos oktatási és egészségügyi problémákra. Közel került hozzám a szabadidő- és diáksport. Rendkívül nagyra becsülöm a fogyatékkal élő sportolókat és vezetőiket. Végül is úgy döntöttem, ha Schmitt Pál lemond hivataláról, és ha az olimpiai bizottságnak a sport felett végre szélesebb körű felügyelete lesz, akkor nagy örömmel vinném tovább a MOB vezetését.

hvg.hu: A MOB elnökeként folytatná a Schmitt-vonalat, vagy teljesen új úton indulna el?

K.I.: Schmitt Pálnak húsz év alatt nagyon sok különleges helyzettel kellett megküzdenie. A rendszerváltást követően egy teljesen másfajta sportirányítási gépezet jött létre, ekkor vált külön a MOB az állam irányításától. Az elmúlt nyolc esztendő alatt a politika rosszul bánt a sporttal, és Schmitt Pálon keresztül közvetlenül a MOB-bal is, köszönhetően annak, hogy nem voltak azonosak a pártpreferenciák. Ezért is próbálták letaszítani a „trónjáról”, de nem sikerült, mert az olimpiai bizottság ragaszkodott a személyéhez.

Schmitt Pál, Orbán Viktor és Kovács István
Stiller Ákos

A magyar sportban radikális változtatásokra van szükség, amihez most stratégiailag is adott minden. A nemzet érdekeit fontosnak tartó sportbarát kormány alakult, ahol mind a miniszterelnök, mind a köztársasági elnök és még az államtitkár is ezer szállal kötődik a sporthoz. Történelmi pillanatokat élünk, mert a kormány a sportnak stratégiai ágazatként komoly szerepet szán.

hvg.hu: Véleménye szerint nem egészségtelen, hogy a politika és a sport ennyire összefonódik?

K.I.: Egyáltalán nem. Hiszen közös célokat akarunk megvalósítani. Ahogy az oktatásra, vagy kultúrára, úgy a sportra költött pénz is megtérül. Életkortól függetlenül, mindenkit rá kell szoktatni a sportolásra. Néhány éve volt egy sportállamtitkár, aki azt mondta, hogy a sport tartsa el magát. A sport bizonyos szakágai pedig jól tudjuk, hogy sehol a világon nem tudják magukat eltartani. Eleve meg kell teremteni a feltételeket, pályákat, intézményeket kell építeni. Az államnak az élsport már önmagában befektetés, a nemzet önbecsülését növelő faktor. Ha tíz magyar embertől megkérdezik, hogy kire büszkék, kilenc biztosan Puskás Öcsit vagy Papp Lacit említi. Hatalmas sporttradícióval rendelkezünk, ebből nem engedhetünk.

hvg.hu: Milyen konkrét lépéseket javasol?

K.I.: A Magyar Olimpiai Bizottságnak a legfontosabb feladata, hogy a szakmai grémiumukon keresztül a lehető legjobb állapotra hozza fel a magyar sportolókat a londoni, majd a riói olimpiára. Másrészt teljesen új dimenziókba kell helyezni, fel kell rázni a teljes magyar sportéletet, beleértve a szabadidő- és diáksportokat, a fogyatékkal élők sportját, és természetesen magát az élsportot is.

A pénztelenség, melybe belekényszerítették a sportot az elmúlt években, azt eredményezte, hogy az igazán komoly szakemberek elfordultak a sporttól, háttérbe szorult minden ezzel kapcsolatos tevékenység. Ha nem változtatunk, egyre kevesebb esélyünk lesz arra, hogy megtaláljuk a jövő Darnyi Tamásait és Egerszegi Krisztináit. Alapvető probléma, hogy a gyerekek nagyon távol kerültek a sporttól, helyette inkább a számítógépet és a tévét választják. A sport, mint beszédtéma, háttérbe szorult. Vissza kell állítani régi tekintélyét és helyét az életükben. Az általános iskolából ne kerülhessen ki úgy egyetlen gyermek sem, hogy nem tud bukfencezni, kézen állni, s nem tud leúszni száz métert. Ők még formálhatók, újra meg kell szerettetni velük a sportot. De nemcsak a gyerekek életébe szükséges betáplálni a mindennapi mozgás fontosságát és szeretetét, hanem minden korosztály számára, legyen az kicsi, nagy, fiatal vagy idős.

Stiller Ákos

A sport széleskörű újjáépítését kell meghirdetnie az új elnöknek, ami forráshiány miatt az elmúlt időszakban elmaradt. A 2008-as pekingi olimpia hozadéka volt, hogy a MOB szakemberei világosan rámutattak azokra a kulcsproblémákra, melyek azonnali megoldásra várnak: többek között ilyen az edzők és sportolók elégtelen megbecsülése, illetve a létesítmények és a sportegészségügy katasztrofális helyzete. Sajnos két év alatt nem hogy előrelépés történt volna, tovább romlott a helyzet.

hvg.hu: Milyen elképzelései vannak a MOB és a sportágszövetségek által megajánlott támogatások átláthatóbb és biztonságosabb célba juttatásáról, illetve a magyar sport tervezhetőbbé tételéről?

K.I.: A MOB és a különböző szervezetek között jelenleg működő rendszer nem fenntartható, az egész struktúra átszabására van szükség. Nagyon szerteágazó forráson keresztül érkezik a pénz a szövetségekhez, majd tőlük a szakosztályokhoz. Amíg a végállomásra eljut a pénz, a közvetítő csatornákon elszivárog a támogatások jelentős része. Ezért egy komolyabb és átláthatóbb szervezet létrehozása a cél, mely egymagában dönt mind az elbírálásról, mind a kifizetésről. Sürgősen meg kell szüntetni azt az áldatlan állapotot, hogy a sportági szakszövetségeknél nem a szakmai irányítás dönt, hanem az, aki pénzt tud hozni; az lesz az elnök és így magához ragadja a szakmai hatalmat is. A valódi szakma teljesen a háttérbe szorult. Ahol az állam meg tudja oldani a sportfinanszírozást, ott meg kell tennie, és onnantól kezdve szigorú, komoly szakmai munkát, utánpótlás nevelést és élsportot kell megkövetelni a sportági szövetségektől.

[[ Oldaltörés (Folytatás) ]]

Figyelni kell arra is, hogy vannak olyan speciális sajátosságokkal bíró sportágak, mint például a vívás, a sportlövészet vagy az öttusa, melyeket soha nem lehet tömegsporttá tenni, viszont nem is mondhatunk le róluk, mert ezek hagyományosan magyar siker sportágak.

hvg.hu: Más neves sportolók is – többek között Borkai Zsolt, Gyulai Zsolt, Vaskúti István – ringbe szállnak a MOB elnökségért. Kemény lesz a verseny?

K.I.: Ez nem egy egymás elleni harc, itt mindenki a magyar sportért akar tenni. A sport világa pont arra tanított meg bennünket, hogy együtt, csapatban sokkal többre vagyunk képesek, mint egyedül. Nekem a fejemben meg sem fordult, hogy kampányolnom kellene magam mellett, mások ellen. Én a sport és a nemzet érdekét nézem: minél többet akarok tenni gyermekeinkért. A sportnak megújulásra van szüksége, s ha ehhez a felhatalmazást nem én kapom meg, nem leszek elkeseredve. Elsőként fogok gratulálni a nyertesnek, és felajánlom mindennemű támogatásomat, munkámat a változás érdekében.

Stiller Ákos

hvg.hu: Orbán Viktor néhány éve arra bíztatott mindenkit, merjünk nagyot álmodni. Egy Magyarországon rendezendő olimpia álom vagy realitás?

K.I.: Igen, álmodni és álmodozni kell, de csak a realitások talaján maradva. Az olimpia kivitelezhető dolog. Ha sikerült a spanyoloknak és a görögnek, nekünk miért ne sikerülne? Ez csupán nemzeti összefogás és komoly sportélet kérdése. Kis országunknak, amikor összefogott és egy irányba nézett, nagyon sok mindent sikerült megvalósítania. De ennek még nincs itt az ideje. Ahhoz, hogy olimpiát rendezzünk, egy egészségesen élő és gondolkodó nemzetet kell felnevelnünk és ki kell építeni a sporthoz elengedhetetlen infrastruktúrákat. Lehet, hogy ez belekerül tíz vagy húsz esztendőbe is, de meg tudjuk és fogjuk csinálni. A magyarok világszerte híresek a rendezvényszervezésükről és vendéglátásukról. Élni kell a lehetőségeinkkel és a tehetségünkkel.

hvg.hu: Ha ön lesz a MOB elnöke, az ökölvívás prioritást fog élvezni a munkájában?

K.I.: Az ökölvívás örök szerelem marad az életemben, de célom a teljes magyar sport újbóli felvirágoztatása és képviselete.

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.