Kósa Lajos szerint Schmitt Pál fontos nemzeti jelképpé vált
Sólyom jó államfő volt, de Schmitt az emberekhez közelebb álló személyiség, aki a nehéz időkben is becsületes tudott maradni – fejtette ki többek között a hvg.hu-nak adott interjúban Kósa Lajos, a Fidesz alelnöke, Debrecen polgármestere. Mint hangsúlyozta: „amikor Schmitt az 1972-es olimpiai elődöntőben az utolsó asszóban a szovjet versenyzőt verte meg, az maga volt a szembenállás.”
hvg.hu: Miért nem volt elég jó Sólyom László?
Kósa Lajos: Sólyom László jó volt. Köztársasági elnöknek ma Magyarországon legalább egy tucat ember alkalmas. Mindegyik más karakter. Az egyik ebben erős, a másik abban. Mi most azt láttuk, hogy a jelenlegi helyzetben talán érdemes váltani. A nemzet egységét nem kizárólag jogászprofesszorok tudják szimbolizálni, akik egyrészt kiváló emberek, másrészt egyfajta távolságtartás jellemző rájuk.
Ezért arra gondoltunk, hogy Schmitt Pál, aki az élet egy teljesen más területéről jön, mint Sólyom László, kétszeres olimpiai bajnok, sportdiplomata, a Nemzetközi Olimpiai Bizottság volt alelnöke, volt kétszeres nagykövet, négy nyelven beszélő volt európai parlamenti alelnök, kiváló elnök lesz, legalább olyan jó, mint Sólyom. Teljesen más karakter, mint a mostani államfő: sokkal plebejusabb, az emberekhez közelebb álló személyiség.
hvg.hu: Ön a kezdetektől, 1990-től képviselő, tehát föltételezem, hogy az 1989-90-es rendszerváltás fontos önnek. Sólyom ennek rendszerváltásnak az egyik emblematikus alakja. Ez nem volt nagyon erős érv mellette?
K. L.: A rendszerváltásnak sok szimbolikus alakja van. Még csak azt sem mondanám, hogy a jelenleg valamilyen politikai pozíciót betöltők közül ő lenne a legfontosabb és a vitathatatlan szimbólum. Az Ellenzéki Kerekasztalnál különböző szerepekben fontos posztot vitt Kövér László, Szájer József, Áder János, Orbán Viktor…
hvg.hu: Szándékosan sorol csak fideszes politikusokat?
K. L.: Igen. Biztos föltűnt önnek is, hogy a rendszerváltó pártok közül a Fidesz az, amelyik továbbviszi ezt az eszmét, illetve még a KDNP-t lehet idesorolni.
Az MSZP nem rendszerváltó párt. Sólyom kétségtelenül vitathatatlan figurája volt a rendszerváltásnak, de húsz évvel a rendszerváltás után nem lehet azt üzenni a magyar választóknak, hogy kizárólag azok alkalmasak köztársasági elnöknek, akik a rendszerváltás körül ügyködtek. Attól, hogy valaki nem vett részt a rendszerváltásban, még lehet remek ember, aki kitűnően tudja szimbolizálni a köztársaság eszményét, a magyarság egységét.
hvg.hu: Sólyom Lászlótól függetlenül: az nem vetődött föl, hogy Schmitt Pál az átkosban az Országos Testnevelési és Sporthivatal elnökhelyettese volt miniszterhelyettesi rangban és – bár kétségkívül nem ő tehetett arról, hogy 1984-ben nem indultunk a Los Angeles-i olimpián – a döntés elleni tiltakozásul nem mondott le, és másképp sem tiltakozott ellene. 1984-ben már lehetett nemet mondani: az indulásra egyedül igennel szavazó Jacsó Istvánt sem vitték el emiatt a Gulagra…
K. L.: Az 1984-es olimpiai bojkottban az akkori sportvezetés lényegében semmilyen szerepet nem játszott. Az MSZMP Politikai Bizottsága hozta meg ezt a döntést.
hvg.hu: Formálisan a Magyar Olimpiai Bizottság
K. L.: Mondok önnek mást. Milyen érdekes, hogy húsz évvel a rendszerváltás után az a Balogh úr a másik jelölt, aki az ELTE BTK KISZ-titkáraként 1969-ben tevékeny szerepet játszott abban, hogy a lázadó diákokat – Haraszti Miklóst, Kovács Andrást, Hamburger Mihályt – elvitte a rendőrség. Ugyanő elnökjelölti bemutatkozásakor a demokráciáról és az emberi szabadságról beszélt. Érdekes volt hallgatni.
hvg.hu: Teljesen igaza van: nem is kívánom Balogh Andrást megvédeni, de ez a Schmitt Pállal szembeni érveket nem befolyásolja.
K. L.: Azt meg lehet valakitől kérdezni, hogy miért nem volt forradalmár. De ha valaki a nehéz időkben becsületes tudott maradni, az már nagyon sokszor egyfajta kiállás volt. Ilyen alapon bármelyik fontos állami vezetőtől meg lehet kérdezni, hogy mit csinált 1988-ban, amikor minket a rendőrök megvertek a Batthyány-örökmécsesnél?. Mit csinált akkor például Sólyom László? Kiállt-e az emberi jogokért? Bírálta-e a rendőrséget, amiért gumibotoztak a Lánchídnál március 15-én, amikor csupán a magyar szabadságot éltettük?
hvg.hu: Ha már visszatértünk Sólyomhoz: az ellenzéki Duna-kör egyik alapító tagjaként vétette magát észre ez idő tájt, Schmitt ugyanekkor a Magyar Olimpiai Bizottság főtitkára volt.
K. L.: Schmitt Pál egy olyan időben volt a nemzet olimpiai bajnoka, amikor a magyar himnusz és az olimpiai bajnokok a nemzet ügyét szimbolizálták.
Ebben a korszakban nemzet és a nemzeti érzés enyhén szólva is nem volt divat. Március 15-ét csak a forradalmi ifjúsági napok keretében lehetett ünnepelni, március 21-gyel és április 4-gyel súlyosbítva. Amikor egy sportoló tiszteletére elénekelték a Himnuszt, az maga a politikai kiállás volt. Azt üzente, hogy a nagy internacionalista tengerben létezik még és helyet kér magának a magyar nemzet. Amikor Schmitt az 1972. évi müncheni olimpiai elődöntőben az utolsó asszóban a szovjet versenyzőt verte meg, az maga volt a szembenállás.
hvg.hu: Amit említ, nem egy sima sportesemény volt?
K. L.: Egészen biztosan érti – legfeljebb úgy csinál, mintha nem értené –, hogy bizonyos ügyek mikor válnak szimbólummá és mikor nem. Az olimpiai elődöntőben, csapatban az utolsó asszóban a szovjetek egy tussal történő megverésekor Schmitt Pál fontos nemzeti jelképpé vált azok számára, akik úgy gondolták, nem az örök és megbonthatatlan szovjet-magyar barátság jegyében kell leélni az életünket. Ekkor Schmitt Pál maga volt a magyarság ügyének a győzelemre vivője a Szovjetunió ellen. Nem biztos, hogy ezt a fiatalok ma értik, de annakidején egy magyar-szovjet focimeccs maga volt az ellenállás.