Zöld Baloldal: vörös csillag igen, Sólyom László nem
Az alig egy éve alakult Zöld Baloldal áprilisban mindössze 1 425 szavazatot kapott. Hamarosan leköszönő elnöke, Droppa György is azok között volt, akik egy új erős baloldali párt létrehozásában látják az MSZP alternatíváját.
hvg.hu: Ön a közelmúltban nyilatkozatot írt alá, többek közt Vajnai Attilával és Tamás Gáspár Miklóssal együtt, miszerint mindent megtesznek egy új, baloldali párt megalapításáért, amely egyesítheti a rendszerkritikus erőket. Hol tartanak? Már megalakult az új párt?
Droppa György: Alakulásról nincs szó. Nehéz dolga van annak, aki pártot alapít: a jobb-, és baloldal meghatározó pártjai ezt nem nézik jó szemmel. A Zöld Baloldalt szeretnénk megerősíteni, ezért szorosabb kapcsolatot alakítunk ki a Munkáspárt 2006-tal – a Munkáspárt 2006 tagjai egyidejűleg Zöld Baloldal-tagok is lehetnek – és más baloldali szervezetekkel.
hvg.hu: A már idézett deklarációban leneoliberálisozzák az MSZP-t. Önöknek nem tűnt föl, hogy a szocialisták a fővárosi tömegközlekedés ingyenességét szorgalmazzák?
D. Gy.: Igen, az MSZP neoliberális párt, választási szlogenjeitől függetlenül. Más neoliberális pártokhoz hasonlóan – kicsit leegyszerűsítve – a piacra bízza a világ előtt álló föladatok megoldását. A baloldali pártok viszont azt vallják, hogy a Föld javai nem állnak korlátlanul rendelkezésre, tehát az államnak be kell avatkozni e javak elosztásába.
Az MSZP ettől elég erősen elkanyarodott. Sokat szívott föl az SZDSZ ideológiájából, aztán a magáévá tette azt. Persze lehet, hogy az MSZP teljesen átalakul, esetleg két-három részre szakad, és valamelyik közülük elkezd baloldali politikát folytatni, de nem hiszem, hogy az MSZP ötvenkilenc fős frakciójának tagjait baloldalinak lehetne nevezni.
hvg.hu: És az LMP?
D. Gy.: Az Európai Zöld Párton belül 46 többé-kevésbé különböző fölfogású párt működik. Aligha van az európai zöldeken belül még egy olyan jobboldali párt, mint az LMP. A gazdaságpolitikájuk liberális.
hvg.hu: Liberálisok? Hogy mást ne mondjak, a termőföldet nem kívánják a szabad kereskedelem részévé tenni. Ugyanakkor a Zöld Baloldal egyik legszorosabb szövetségese a Munkáspárt 2006. Ennek elnöke a deklarációt önnel együtt aláíró Vajnai Attila, aki főleg arról vált ismertté, hogy előszeretettel sérti meg az 1993. évi XLV. törvényt, vagyis ötágú vörös csillagot visel a hajtókáján. Nem lenne-e politikusként kutyakötelessége betartani a törvényt – még akkor is, ha nem ért egyet vele?
D. Gy.: Vajnai tükröt tartott a magyar társadalom elé. Érvelését egyébként az Európai Bíróság elfogadta, az Országgyűlés pedig mulasztásos törvénysértésben van azzal, hogy nem változtatta meg a törvényt. Európa többi országában nincs ilyen jogszabály. A törvényeket természetesen be kell tartani, de valahogy rá kell világítani arra, hogy ez a törvény nem fejezi ki megfelelően azokat az elveket, amelyeket a törvényeknek meg kell jeleníteniük. A vörös csillag a munkásmozgalom legfőbb jelképe ma is, szerte a világon.
hvg.hu: Az Elbától és a Lajtától keletre a vörös csillag finoman szólva más értelmezést kapott. A jogszabályi háttértől függetlenül nem volna-e illő azoknak az érzékenységére figyelemmel lenni, akiknek a hozzátartozóit kivégezték vagy örök életre megnyomorították – a vörös csillag árnyékában?
D. Gy: A Parlament tetején nincs vörös csillag. Magyarország nem diktatúra, továbbá az Európai Unió tagjai vagyunk, elfogadva annak értékrendjét. Ebbe a vörös csillag belefér.
hvg.hu: Ön a Centrum Pártnak volt 2002-ban a főpolgármester-jelöltje, most pedig a baloldalon jeleskedik. Baloldalibb lett az elmúlt nyolc évben?
D. Gy.: Lehet, hogy baloldalibb lettem, de a Centrum Pártnak volt jobb- és balszéle és mi egyértelműen a balszélén voltunk.
hvg.hu: Támogatják-e Sólyom László újraválasztását?
D. Gy.: Nem. Sólyom Lászlót a Fidesz választotta köztársasági elnökké, eddigi tevékenysége nem igazán nyerte el rokonszenvünket.
hvg.hu: Elég kiábrándító volt a szereplésük a választásokon. Kívánnak-e indulni az őszi önkormányzati választásokon?
D. Gy.: Május végén kongresszust tartunk, ahol lemondok elnöki pozíciómról, sőt: elnökségi tagságomról is. Az önkormányzati választáson való indulásról az új elnökség fog dönteni, föltételezem, hogy az új elnökség amellett lesz, hogy induljunk.
hvg.hu: Miért mond le az elnökségről, sőt, az elnökségi tagságról is?
D. Gy.: Egyrészt hatvanhárom éves vagyok, másrészt vállalni kell a következményét annak, hogy nem tudtam a Zöld Baloldalt meghatározó politikai erővé tenni. Másnak talán sikerül, ami nekem nem ment.
Szegő Péter