2009. november. 27. 12:08 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. november. 27. 12:36 Vélemény

Minimális hírszolgáltatásra készül a köztévé?

„Elképzelhető, hogy ha minden kötél szakad, csak a minimális hírszolgáltatásra vállalkozunk. A közbülső időszakban pedig folyamatosan tudós emberek lesznek a képernyőn, akik arról beszélnek majd a nyilvánosság előtt, hogyan juthatott idáig a politika és a magyar televízió kapcsolata” – fejtette ki a hvg.hu-nak Kapuvári Gábor, az MTV képzési és fejlesztési osztályának vezetője, és az Üzemi Tanács (ÜT) másodszor is megválasztott elnöke. Ebben a minőségében beszél az MTV sztrájkbizottságának megalakulásáról.

hvg.hu: Mire készülnek a televízió munkatársai most, hogy bekövetkezik a pénzügyi szükségállapot? Megszüntetnek bizonyos műsorokat?

K.G.: Ilyesfajta műsorszolgáltató sztrájkra más televízióknál is volt már példa, például Franciaországban és Csehországban. Prágában, ahol ez már több mint tíz éve történt, szintén finanszírozási problémák miatt szánták rá magukat a dolgozók a műsorszolgáltató munkabeszüntetésre.

hvg.hu: Gondolja, hogy Gyárfás Tamás Nap-kelte című műsorának felszámolása magyarázatot adhat a szocialista politikusok átal elrendrelt szankciókra?

K.G.: Állítólag igen. Én mint az MTV Üzemi Tanácsának elnöke nem szeretnék állást foglalni ebben a kérdésben, mint ahogy abban sem, hogy a székházunk tulajdonosa, akiknek bérleti díjat fizetünk, offshore cég-e vagy sem. Számomra ennél fontosabb, hogy 1650 kollégámnak mi lesz a sorsa. Munkatársaim helyeslik a sztrájkbizottság megalakítását, szinte kivétel nélkül mindenki támogatásról biztosította az ÜT-t.

hvg.hu: Mi indokolja a sztrájkbizottság megalakulását?

Kapuvári Gábor
© MTV
K.G.: Két okunk van rá. Az egyik az, hogy az MTV reprezentatív szakszervezetei úgy látják, nem várt fordulat következett be a televízió életében. Az Országgyűlés legújabb döntésével költségvetésünk harminc százalékát vonta el. Nincs olyan televízió a világon, mely kibírna egy ilyen érvágást. Ez munkahelyünk létét veszélyezteti. Arról sem szabad elfeledkezni, hogy lassan már öt éve nem rendezték a dolgozóink fizetését, és közben reálbérünk harminc-negyven százalékot romlott, azaz dolgozóink lényegesen rosszabb körülmények között élnek, mint néhány évvel ezelőtt.

hvg.hu: Állítólag kaptak különféle extra támogatásokat. Hová lett ez a pénz?

K.G.: Az utóbbi években, pontosabban 2005 óta, semmiféle „póttámogatást” nem kaptunk. Igaz, az MTV Közalapítvány kuratóriuma a költségvetéstől 9,4 milliárd forint céltámogatást kapott, és ezt minden esetben valamilyen feladathoz rendelték. Az MTV-nek ugyanis, bár erről kormányhatározat rendelkezik, most sincs érvényes, normatív finanszírozása. Az utóbbi években egyre több feladatot kaptunk úgy, hogy ezek forrását nem biztosították. Elég, ha egy példát említek. Elvárták tőlünk, hogy közvetítsük az olimpiát. Ez mintegy másfél milliárd forintba került, de az állam nem adott rá pénzt. Ezt valahonnan el kellett vennie a menedzsmentnek. Hasonlóan improvizatív volt a költözésünk is, melyet feladatként rendeltek el, és milliárdokba került, de az állam ezt sem finanszírozta. Több mint öt éve megszűnt az a rendszer, hogy amikor elfogy a köztévé pénze, minden további nélkül kérhetett és kapott újabb összegeket.

Senki nem érti, hogy a 9,4 milliárd forintot miért vonták el, és miért ebben a kritikus időszakban. Hiszen ha csak arról lenne szó, hogy az ország nehéz anyagi helyzetbe került, megértenénk, mi is készek vagyunk bizonyos áldozatra. De csak az MTV-t véreztetik ki. A Magyar Rádiót ugyanúgy finanszírozzák, mint tavaly, a Duna TV félmilliárddal többet kapott. Tőlünk meg hétmilliárdot elvettek, továbbá egy egyéni képviselői indítványra még 2,4 milliárdot. Mindezt nem lehet elfogadni ésszerű takarékossági intézkedésként.

hvg.hu: Közelednek az országgyűlési választások, négy-öt hónap múlva az urnák elé járulunk. Ez az az időszak, amikor az MTV-re valóban fontos közszolgálati feladat hárulna, elképzelhetetlen, hogy éppen ekkor „elsötétüljön a képernyő”. Mit tehetnek ebben a helyzetben?

K.G.: Tanácstalanul és döbbenten állunk a kialakult helyzet előtt. Az MTV-nek mintegy másfél éve nincs elnöke. Ha lenne, talán meg tudná hozni azokat az intézkedéseket, melyekre ilyen válsághelyzetben szükség van. De a pártdelegáltakból álló kuratórium hatodszorra sem volt képes elnököt választani. Nyilvánvalóan ennek a patthelyzetnek is köze lehet ahhoz, hogy a kormányzó pártnak elege van az MTV vergődéséből, és valamiféle drasztikus lépésre készül. Hogy pontosan mire, ezt mi magunk sem tudjuk.

hvg.hu: Elhangzottak olyan találgatások, hogy esetleg csődbiztost helyeznének a televízió élére.

K.G.: Ez abszurdum. A csődbiztoshoz csőd kell, de az MTV nincs csődben. Nem adósodott el, nincsenek kintlévőségei, kifizetetlen köztartozásai. A cégbíróság kirendelhet felügyelőbiztost, de ez csak kilencven napig lehetne nálunk, utána a törvény szerint lejár a megbízatása. Ez az idő semmiképp sem lenne elegendő az MTV felhalmozódott problémáinak megoldására.

hvg.hu: 1994 kora tavaszán zajlott a „médiaháború”. Párhuzamba lehet állítani a jelenlegi helyzetet az akkorival?

K.G.: Szerintem a jelenlegi helyzet nem hasonlít az akkorira. Én a jelenlegi konfliktust nem tartom „új médiaháborúnak”, még akkor sem, ha az MTV ügyvezető alelnöke erről beszélt. Most sem a nyomtatott sajtó, sem pedig a elektronikus média nem oszlik két, ellentétes táborra az MTV ügyében. Persze, politikai okok húzódnak meg most is a háttérben, de ezek távolról sem olyan egyértelműek, mint tizenhét évvel ezelőtt. A frontok nem olyan világosak, de a harc nem kevésbé éles, mint annak idején.

Pelle János