Harminc éve lett öngyilkos Kocsis Sanyi
Ma, július 22-én van harminc éve, hogy öngyilkosságot követett el a súlyosan beteg Kocsis Sándor, a magyar labdarúgás történetének egyik legnagyobb alakja. Bár az Aranycsapat jobbösszekötőjének nem alakult ki olyan kultusza, mint Puskás Ferencnek, a kettőjük közötti összehasonlításból számos területen Kocsis jön ki győztesen.
Kocsis Sándor 1929. szeptember 21-én született Budapesten, édesapja asztalos volt. Gyerekkorában a Kőbányai Torna Club kölyökcsapatában kergette a pettyest – ami akkor persze még nem pettyes volt, hanem barna, bőrszeletekből, kézzel varrták és cipőfűzőszerűen zárták le. A légitámadások idején az ifjú titán az óvóhelyen rongylabdát rugdosott a falhoz és azt számolta, hogy hányszor tudja ezt a labda földre esése nélkül megtenni.
A második világháború után pályáját a Ferencváros ificsapatában folytatta, s 1946. május 26-án, harmincezer néző előtt bemutatkozott a Fradi nagycsapatában – az ellenfél a Kispest volt, soraiban a nála két és fél évvel idősebb, akkor már válogatott Puskás Ferenccel. Bár már ekkor látszott a technikai bravúrok sorozatát bemutató Kocsison, hogy csiszolatlan gyémánt, kondíciója hagyott némi kívánnivalót maga után, így nem számított a fölnőttcsapatban stabil kezdőnek. Aztán összeszedte magát – ennek részeként az 1947 nyarán csupán ötvennégy kilogrammot nyomó fiatal tehetséget fölhizlalták –, így az FTC alapemberévé válhatott.
Kocsis Sándor. fotó 1953-ból |
Kocsis abszolút alapembere lett az Aranycsapatnak: a magyar válogatott 1949. május 8-a és 1956. október 14-e közt lejátszott hatvankilenc válogatott mérkőzése közül mindössze négyen nem játszott. Összesen hatvannyolcszor volt válogatott, ezalatt hetvenöt gólt szerzett. Tagja volt az 1952-es helsinki olimpián arany- és az 1954-es világbajnokságon ezüstérmet szerzett magyar csapatnak. A Kocka becenévre hallgató klasszis volt a VB gólkirálya tizenegy góllal. Az Aranycsapat legjobb képességű játékosainak egyike és az egyetemes futballtörténet egyik legnagyobb fejelő játékosa volt: páratlan ruganyosságának és ütemérzékének köszönhette, hogy rendszerint a felugró kapus kinyújtott karjánál is magasabbra lendült, ahonnan nagy biztonsággal és pontossággal irányította fejeseit. Emellett gyönyörű ollózásai voltak, gyakran ollózva passzolt.
Az Aranycsapat két, mindmáig legemlékezetesebb meccsének, az angolok elleni 6:3-nak és a 3:2-re elveszített berni világbajnoki döntőnek van egy közös érdekessége: Kocsis egyiken sem szerzett gólt. A világbajnokságon a döntő kivételével Kocsis valamennyi mérkőzésen betalált, a 9:0-ra elvert Koreának hármat, a csoportmérkőzéseken 8:3-ra legyőzött, két héttel később világbajnoki címet nyerő Németországnak négyet, a négy évvel korábban második, négy év múlva első Brazíliának és – az elődöntő hosszabbításában – a címvédő Uruguaynak kettőt-kettőt. Puskást a németek elleni első meccsen faultolták, megsérült, le kellett cserélni. A karmester sem Brazília, sem Uruguay ellen nem játszott. Kocsis így – az Aranycsapat jobbszélsője, Budai II. László visszaemlékezése szerint – fölszabadult a csapatkapitány nyomása alól és a maximumot hozta ki magából; különösen a VB-döntőnek is beillő, Uruguay elleni elődöntőn alkotott maradandót.
Kocsis és Puskás 1956-ban |
Válogatott gólok: 1. Ali Dáji, Irán, 109 gól, 2. Puskás, 84 gól, 3. Pelé, Brazília 77 gól, 4. Kocsis 75 gól. Gólátlagok, minimum húsz válogatott mérkőzéssel: ..12. Kocsis 1,103 (75/68), ...21. Puskás 0,944 (84/89)
Ha megnézzük, hogy ki lőtte a legtöbb válogatott gólt azok közül, akiknek legalább egy gól a mérkőzésenkénti átlaga, akkor Kocsis áll az élen. Tizenegy góllal nem csupán az 1954-es világbajnokság gólkirálya volt, hanem az összes világbajnokság gólkirályának képzeletbeli versenyén a második helyet szerzi meg: csak az 1958-as gólkirály, a francia Just Fontaine előzi meg tizenhárom góllal.
Puskás-Kocsis ultiparti |
Kárpáti György írta le a két rivális egyik ultipartiját: "Puskás előtt már egy kalap pénz hevert az asztalon. Kocsis ellen játszott és partiról partira bebizonyította neki, hogy ki a főnök. – Kezdők – mondta. – Tanítgatom őket. |
Ahogy a hetvenes-nyolcvanas évek fordulóján a fociszerető közvélemény döntő hányada Nyilasi- és Törőcsik-rajongókból állt, úgy az Aranycsapat idején voltak Puskás- és Kocsis-rajongók. „Puskásnak csak egy lába van, Kocsisnak azonban két lába és egy feje” – állították Kocsis hívei. „Ez igaz, de abban a lábban több van, mint Kocsis két lábában és egy fejében együtt” – replikáztak az Őrnagy rajongói.
1956. november 1-jén a Honvéd Bécsbe, majd onnét Párizson keresztül Bilbaóba utazott, ahol 22-én Bajnokcsapatok Európa Kupája-mérkőzést játszott az Athletic Bilbaóval. A mérkőzést a Bilbao nyerte 3:2-re. A bizonytalan hazai állapotok miatt a csapat – miközben Spanyol-, Olasz-, Német- és Franciaországban több fölkészülési meccset is lejátszott – úgy döntött, hogy vár a visszatéréssel. A zűrzavaros magyarországi állapotok miatt az Európai Labdarúgó Szövetség nem engedte, hogy Budapesten legyen a visszavágó, így azt Brüsszelben játszották le: a december 20-i mérkőzés 3:3-as döntetlennel zárult, így 6:5-ös összesítéssel a Bilbao jutott tovább. Kocsis mindkét meccsen egy-egy gólt lőtt.
Közben Puskásék telefonon engedélyt kértek a Magyar Labdarúgó Szövetségtől (MLSZ) egy dél-amerikai turnéra – a csapat legtöbb tagja korábban sosem járt Dél-Amerikában –, az engedélyt azonban nem kapták meg. Január elején néhány játékos hazatért, a többség – beleértve Kocsist és Puskást – viszont Rióba röpült. Egyes föltételezések szerint a Honvéd azért esett ki Brüsszelben, mert az akkor már lekötött és jól fizető dél-amerikai túrát veszélyeztette volna a BEK-ben történő továbbjutás.
Mivel az MLSZ nem engedélyezte a túrát, a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség egyre nagyobb nyomást gyakorolt a brazil tagszövetségre, hogy ne kössenek le újabb és újabb mérkőzéseket a schwarzban turnézó Honvédnak. A Grosics Gyulával, Lantos Mihállyal, Sándor Károllyal és Szusza Ferenccel kiegészített Honvéd a hét meccsből álló túrán három győzelmet, három vereséget és egy döntetlent játszott 1957 januárjában és februárjában, majd majdnem hazatért: a játékosok Bécsbe utaztak, ahol az MLSZ akkori elnöke és egyben a Magyar Távirati Iroda vezérigazgatója, Barcs Sándor próbálta őket lebeszélni arról, hogy kint maradjanak. A többséget sikerrel, de Czibor Zoltán, Grosics, Kocsis és Puskás kint maradt, igaz, 1957 nyarán Grosics is hazatért.
Az elmúlt ötven évben számos találgatás és visszaemlékezés látott napvilágot arról, hogy a négy – majd utóbb csak három – világklasszis miért az emigrációt választotta. Egyrészt Honvéd-játékosokként pro forma katonatisztek voltak, így attól tartottak – mint a hazatért Bozsik Józsefék példája utóbb mutatta, tévesen, de nyilván nem alaptalanul –, hogy nem egyszerűen eltiltják őket, hanem hadbíróság elé kerülnek. Emellett anyagi és politikai okok, a Magyarországról származó nyugtalanító hírek egyaránt szóltak az emigráció mellett. Czibor ráadásul fegyveresen részt vett a szabadságharcban, ő számíthatott a legkomolyabb retorzióra.
Kocsis kint maradt, úgy tűnt, hogy Olaszországban folytatja: 1957. március 15-én a Fiorentinához szerződött. Nem sokkal később azonban Olaszországban megtiltották a külföldi játékosok szerepeltetését, így a szerződést fölbontották, Kocsis pedig tízezer dollár – mai áron körülbelül százezer euró – kártérítéssel távozhatott. Helyzetét viszont nehezítette, hogy az MLSZ másfél évre eltiltotta a labdarúgástól. Egy rövid ideig egy svájci amatőrcsapatban, a Young Fellowsban szerepelt, majd 1958-ben négymillió pesetáért, akkori értéken körülbelül százezer dollárért – akárcsak nem sokkal korábban Czibort – három évre leszerződtette az FC Barcelona. Czibor negyedszázaddal későbbi visszaemlékezése szerint, ha üzleti értelemben profi focisták lettek volna, tudásuk alapján sokkal nagyobb összeg is állhatott volna a szerződésben.
Kocsis Sándor a Barcelona mezében |
A következő idényben ismét mindkét csapat indulhatott a Bajnokcsapatok Európa Kupájában (BEK): a Barcelona mint spanyol bajnok, a Real Madrid mint a BEK címvédője – tudniillik az 1960. május 18-i glasgow-i, 135 ezer (!) néző előtt lejátszott döntőben a Real 7:3-ra nyert az Eintracht Frankfurt ellen; Puskás négy (!) gólt lőtt.
Az 1960-61-es idényben már a nyolcaddöntőben összekerült egymással Spanyolország két világklasszis klubja. Madridban, 1960. szeptember 9-én 2:2-t játszottak egymással a felek, majd a két múlva esedékes barcelonai visszavágón 2:1-re győzött a katalán csapat. A BEK történetének első öt idényét zsinórban a Real Madrid nyerte meg. Először fordult elő, hogy egy másik csapat kiverte a Realt. E két meccsen sem Kocsis, sem Puskás nem szerzett gólt. Az elődöntőben a Barcelona a Hamburger SV-val került össze. Az első, barcelonai meccset a Barca 1:0-ra megnyerte, majd a hamburgi visszavágón a Barcelona szempontjából minden veszni látszott: 2:0-ra vezettek a németek, így 2:1-es összesítéssel továbbjutásra álltak. Kocsis utolsó percben szerzett góljának köszönhetően azonban másnap harmadik meccs következett, melyet a Barcelona 1:0-ra megnyert, így – története során először – bejutott a BEK döntőjébe. (Ma már nem lenne harmadik meccs: a két mérkőzés alapján a Barcelona jutna tovább, mert több gólt rúgott idegenben, mint a Hamburg.)
A Guttmann Béla által dirigált Benfica elleni döntőt 1961. május 31-én, ugyanabban a berni Wankdorf-stadionban rendezték, amelyben hét évvel korábban az Aranycsapat 3:2-re elvesztette a világbajnoki döntőt Németország ellen. „Soha életemben futballmérkőzésen olyan szorongást nem éreztem, mint amikor másodszor futottam ki ugyanarra a pályára” – nyilatkozta Kocsis 1976-ban, midőn 1956 után először Magyarországra látogatott.
Akárcsak a VB-döntő, a BEK-döntő is elúszott, ugyanúgy 3:2-re. Kocsis vezetést szerzett, majd zsinórban három Benfica-gól következett. A 75. percben Czibor állította be a 3:2-es végeredményt. A hátralévő negyedórát végigtámadta a Barcelona: Kocsis néhány centiméterrel a kapu mellé fejelt, a brazil Evaristo hatalmas helyzetet hagyott ki, Czibor lövését a Benfica kapusa, Alberto de Costa Pereira kitornázta.
Ugyanebben az évben a harminckét éves „Aranyfejű” szerződése lejárt a Barcelonánál. Öt évre hosszabbított vele a klub, ötmillió pesetáért, azaz több mint százezer dollárért. Változatlanul nagy név volt, de már enyhén leszálló ágban: egyre kevesebbet játszott, a pályán is kevesebbet mozgott. Búcsúmeccsére csak a szerződés lejárta után két évvel, 1968 októberében a Hamburg ellen került sor. A Barcelona játékosaként hetvenöt spanyol bajnoki találkozón negyven gólt szerzett.
Ezt követően Kocsis a Barca ificsapatánál és a Hércules Alicantében edzősködött, de maradandót edzőként nem alkotott. 1974 elején ráesett a lábára a borotvaszekrény. Kékült, lilult, feketedett: kiderült, hogy az erős dohányos Kocsisnak trombózisa van. Orvostól orvosig, kórházból kórházba járt, de nem tudtak rajta segíteni, amputálni kellett a lábát. Az akkor még csak negyvenöt éves, bő tíz évvel korábban még világklasszis futballistát ez lelkileg teljesen a padlóra küldte. Az ekkori orvosi vizsgálatok kezdődő gyomorrákot is kimutattak. Megműtötték, látszólag meggyógyult, de pár év múlva kiújult a betegsége. 1979 tavaszán, súlyos betegen másodszor és utoljára Magyarországra látogatott.
A halálfélelemmel küszködő, lelkileg teljesen összetört Kocsis 1979. július 22-én kiugrott a kórház ablakán és szörnyethalt, özvegyét és három gyerekét hagyva maga után. Zakariás József 1971-es és Bozsik József 1978-as elhunyta után ő volt az Aranycsapat klasszikus fölállásának harmadik halottja. A Monjuich-i temetőben kísérték végső útjára.
Szegő Péter