Bókay Endre: „Az MSZP berkeiben éles viták folynak az ingatlanadóról”
Nem az EP-választások várható kimenetele, hanem a társadalomnak a megszorító intézkedésekkel kapcsolatos magatartása fogja eldönteni, napirendre tűzze-e az MSZP a parlament feloszlatását és az előrehozott választások megtartását - fejtette ki a hvg.hu-nak Bókay Endre országgyűlési képviselő, Pécs város szocialista frakcióvezetője.
hvg.hu: Ön szerint miért szenvedtek Pécsett ekkora vereséget a szocialisták?
Bókay Endre: A kampánynak több síkja volt. Az első az országos politika. Itt tekintetbe kell venni, hogy a szocialista többségű parlament hetekkel ezelőtt új kormányfőt választott, ellentmondásos körülmények között, és az MSZP-nek is új elnöke lett. Ez az időszak határozottan rontott a párt megítélésén. Mindehhez társult a „Bajnai-csomag”. Az emberek megértik ugyan, de nem képesek elfogadni, hogy a válságra való tekintettel a juttatásaikat megvonják, nem kapják meg többé a tizenharmadik havi nyugdíjat és bért. A negatív reakció érthető a hétköznapi emberek részéről. Ugyanakkor, ha elegendő energiát mozgósítunk, elmagyarázhattuk volna a társadalomnak, hogy egyszerűen nincs más választásunk, mert a munkát terhelő adókat és járulékokat kell csökkentenünk.
A kampány második szintje a városban, a pécsi ügyek körül zajlott. Itt az Európa Kulturális Fővárosa (EKF) nagyberuházásai körüli késések nehéz helyzetbe hozták a szocialista vezetést, tekintettel arra, hogy a programok előkészítése és a beruházások ügye összemosódott. Holott az építkezések jó része már hat-nyolc évvel ezelőtt is napirenden volt, csak a 2010-es év közeledte tette sürgőssé a megvalósításukat. Megjegyzendő, hogy ezekben a döntésekben három nagy autonómia vett részt: a városi, az egyetemi és a megyei. E három autonóm önkormányzat mellett a városi vezetésnek öt minisztériummal és a Nemzeti Fejlesztési Ügynökséggel is egyeztetnie kellett, gyakran Brüsszellel is. Nem tudtuk kommunikálni, hogy a városnak döntései során milyen komplex érdekeket kell figyelembe vennie. Így a pécsiek azt sem értették, hogy miféle nehézségekkel járt, ha bármiféle módosítást kellett végrehajtani az eredeti javaslatokon.
hvg.hu: Mindez aligha indokolja, hogy az MSZP még olyan, eddig bevehetetlennek hitt kerületekben is alul maradt, mint Uránváros vagy Pécs-Vasas. Ennek mi lehetett az oka?
B.E.: Sajnos, nincs még egy olyan hazai vidéki nagyváros, ahol annyi munkahely veszett volna el, mint Pécsett. A szén- és uránbányászat felszámolása miatt 1990 óta több mint húszezer munkahely szűnt meg. Valahogy mégis kihevertük ezt a veszteséget, új iparágak települtek a városba, régiek pedig újjáéledtek. Most ezek a cégek, mint például az Elcoteq is leépítésre kényszerült, a piaci megrendelések csökkenése miatt. A most megindult kulturális és egyetemi beruházások sem teremtenek annyi munkahelyet, ami megoldhatná problémáinkat. Ugyanakkor az idegenforgalom fejlesztésével együtt - amely elsősorban magántőkéből és EU-támogatásokból megy végbe - mégis ezek a beruházások alapozzák meg a város jövőjét. Megítélésünk egyébként akkor javul majd, ha az emberek látják, új munkahelyek tömegei jönnek létre, a gazdaság megélénkül és a szociális helyzetük megszilárdul. Talán a nyár végén, kora ősszel bekövetkezik a fordulat, és addig túljutunk a válság mélypontján.
hvg.hu: Ahogy telt az idő a polgármester-választást megelőzően, úgy gyengültek a szocialisták pozíciói. Egy közvélemény-kutató három hónappal ezelőtt még látott esélyt Szili győzelmére.
B.E.: Akkor a pécsiek még nem érezték a bőrükön a válság hatásait, akkor Szili Katalinnak valóban nagyobb esélye lett volna. Konkrétan, a Bajnai-csomag 3,7 millió ember, nyugdíjas és közalkalmazott zsebébe nyúlt bele. Hiába hangsúlyoztuk, hogy a politikusok magukon kezdik a megszorításokat, és bennünket is érint a válság. Szili Katalin erre többször is hivatkozott, de ez kevés volt.
hvg.hu: Mindez arra figyelmeztet, hogy talán jobban járna az MSZP egy őszi, előrehozott parlamenti választással, nem?
B.E.: Nem érdemes feloszlatni az országgyűlést, még akkor sem, ha az EP-választásokon nagyarányú vereséget szenvedünk. De ha a társadalom nem fogadja el a megszorító intézkedéseket, lehet, hogy nem lesz más választásunk, mint a választás. Egyelőre még nem hoztuk meg a legnagyobb visszhangot kiváltó döntéseket. Az MSZP berkein belül is éles viták folynak az ingatlanadóról vagy arról, hogy szociális alapra helyezzük-e a családi pótlékot vagy a gyest. Ezeknek az intézkedéseknek azonban még senki sem mérte fel a társadalmi, politikai, gazdasági hatásait. Ha megtesszük ezeket a lépéseket, és a vártnál is nagyobb társadalmi ellenállásba ütközünk, akkor lehet, hogy rákényszerülünk az előrehozott parlamenti választások megtartására.
hvg.hu: Az sem érdektelen, hogyan kormányoz majd Pécsett Páva Zsolt, figyelembe véve a Városháza baloldali többségét.
B.E.: Bízom benne, hogy a polgármester a város érdekében konszenzusra jut a képviselőtestület baloldali tagjaival. Örülnénk, ha a Fidesz-frakció is stabilabb lenne a városban, hiszen az elmúlt hónapokban három képviselőjük mondott le. Jó lenne, ha a két tábor elfelejtené a polgármester-választást megelőző negatív kampányt, és városunk érdekeit szem előtt tartva ténykedne a következő másfél évben.
Pelle János