2009. március. 17. 16:00 Utolsó frissítés: 2009. március. 17. 17:15 Vélemény

Galló Béla: Gyurcsány megbukott, a párt még nem

A keddi Népszabadságban Galló Béla és Gábor Péter Maradjon? Menjen? címmel megjelent írásukban sürgetik Gyurcsány Ferenc visszahívását mind pártelnöki, mind kormányfői posztjáról. A két baloldali értelmiségi írása az MSZP elnökválasztó kongresszusának előestéjén jelent meg. Az egyik szerzőt, Galló Bélát kérdeztük, mi vitte a a cikk megírására.


hvg.hu: Cikkük gyakorlatilag felszólítja az MSZP-t, hogy az ország további lejtmenetét megállítandó, a hétvégi kongresszuson határozza el Gyurcsány Ferenc menesztését mindkét pozíciójából, de legalábbis a kormányfői posztról. Súgtak önöknek valahonnan a párt berkeiből?

Galló Béla: Ismerem ezeket a konspirációs teóriákat, legtöbbjük alaptalan, ez is. Nem vagyok párttag, baloldali értelmiséginek tartom magam. Gábor Péter párttag. Régóta jó barátságban vagyunk, és Gyurcsány tevékenységét színre lépése óta aggódva figyeljük. "Felfedezője”, Vitányi Iván annak idején úgy nyilatkozott, hogy „Feri egy személyben jelent esélyt és kockázatot”. Kiderült, esély nincs, kockázat viszont annál több. Úgy éreztük, nem hallgathatunk tovább.

hvg.hu: Az időzítés persze nem lehetett véletlen. Keményen fogalmaznak a cikkben, a lényeg, hogy Gyurcsánynak mielőbb mennie kell ahhoz, hogy az MSZP maradhasson. Gyurcsányt úgy írják le, mint aki katasztrófa felé sodorja az országot…

G. B.: Ki kell mondani, a király meztelen, de legalábbis hiányos öltözetű. A jelenlegi helyzet tarthatatlan. Bénultság, vergődés, döntésképtelenség. Kis túlzással, Mohács óta nem volt olyan rossz az ország külső imázsa, mint most. Mint cikkemben is írtam, Gyurcsány gyakorlatilag megbukott, a pártja még nem. Őróla kiderült teljes alkalmatlansága. Kétségtelen, ügyes szónok, de szóvirágai csak tehetetlenségének leplezésére jók. Már senki sem veszi őt komolyan, előkészítetlen ötleteléseivel nem lehet egy országot irányítani. Hol megrója a népet, amiért az elutasítja az egészségügyi reformot, majd meghirdeti a bársonyos reformokat, ezután ismét a népszavazás eredményét bírálja. A Nemzeti Csúcs óta semmit sem tett a válság kezelésére.

Galló Béla
hvg.hu: Komolyan hiszi, hogy az MSZP sokak szerint előre levajazott kongresszusán meghallgatják tanácsaikat? Elemzők szinte biztosra veszik Gyurcsány megerősítését mindkét pozíciójában.

G. B.: Az MSZP felelősen gondolkodó küldötteinek be kell látniuk, hogy Gyurcsánnyal már nem megy. Persze, rendkívül élelmes, amikor pozíciójának megőrzéséről van szó. De mint cikkemben is írom, ha marad a status quo, a küldöttek kockáztatják, hogy majd az utca veszi át a kezdeményezést, és az emberek kikényszerítik az előrehozott választásokat. Jobb megoldás lenne az ország szempontjából, ha a kongresszus legalább a kormányfőváltásra tenne javaslatot, de legjobb lenne mindkét pozíciójából visszahívni. Ez a jobboldalt is megzavarná, és eséylt adna az MSZP túlélésére.

hvg.hu: És kik lennének az utódok?

G. B.: Egyrészt nem akarok nekik rosszat, nem szeretnék neveket emlegetni. Másrészt azt kell mondanom, a jelenlegi helyzetet felmérve, bárki jobb lenne. Bárkinek nagyobb lenne a hitele, mint Gyurcsánynak. Ebből a bénultságból, tehetetlenségből el kell végre mozdulni!

H. R.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.