2009. január. 07. 11:56 Utolsó frissítés: 2009. január. 19. 15:48 Vélemény

Terézvárosi ingatlanpanama: bedrótozva, áleurókkal

Immár hét hónapja tart a nyomozás a VI. kerületi Bajcsy-Zsilinszky út 61. számú ház adásvételével kapcsolatban hivatali vesztegetés gyanúja ügyében. A Budapesti Nyomozó Ügyészség nyomozati irata 20 kötetnyi. Az ügy két gyanúsítottja Kovács Péter, a terézvárosi önkormányzat vagyonkezelőjének korábbi igazgatója és Juhász Károly vállalkozó. A jövő hét végén lejár a nyomozás határideje. Lesz-e vádemelés? Érdemes felidézni a történteket.


Berecz Károly
© Dudás Szabolcs
Berecz Károly, a vegyes iparcikkekkel kereskedő Műárt-Press Kft. ügyvezető igazgatója, a Nemzeti Nyomozó Iroda (NNI) közreműködésével „tengelyt akasztott” a terézvárosi önkormányzattal. A HVG 2008. január 30-án adott hírt az ügyről (csatoltuk).  Ekkor még nem voltak ismertek a VII. kerületi önkormányzat ingatlanügyei, a volt zsidónegyed házainak elkótyavetyélése manipulált ingatlanbecslésekkel és a projektcégek közreműködésével.

Igaz, számos terézvárosi botrányról lehetett már ekkor is hallani, az Andrássy úti paloták eladásától a Nagymező utcai és a Hunyadi téri mélygarázs építése körüli spekulációkig. Az azóta történtek új megvilágításba helyezik Berecz Károly és a terézvárosi önkormányzat közötti györkőzést. Az ügyet - mivel politikusokat érintő korrupció felderítése az ügyészségre tartozik - a NNI tavaly május 9-én adta át a Budapesti Nyomozó Ügyészségnek.

Berecz kft.-je a Műárt nevű óriási állami kereskedelmi vállalat utódcége. A „spontán privatizáció” során, 1987-ben a Műárt részvénytársasággá alakult, majd megalapította a Műárt-Press Kft-t. A Bajcsy Zsilinszky út 61. alatti 1200 négyzetméteres földszinti irodáját üzlethelyiséggé alakították, felújították, és 600 négyzetméternyi galériát beépítve, két szintre osztották. A Műárt-Press Kft.-t 1995-ben megvette a Vegyépszer-csoport. A változatlan profillal működő vállalkozás pénzügyi helyzete egy idő után megingott.

Ekkor került a képbe Berecz Károly. Őt bízta meg 2002-ben a tulajdonos, hogy menedzselje az ekkor már válságba jutott céget. Kezelnie kellett a Terézvárosi Önkormányzattal időközben támadt konfliktust is. Ennek lényege az volt, hogy kerület mint az ingatlan tulajdonosa, négyszeresére emelte a cég által bérelt üzlethelység havi díját, 500 ezerről kétmillió forintra. A Műárt-Press tulajdonosai ezt az összeget nem voltak hajlandó kifizetni, az érvényes bérleti szerződésre hivatkoztak. Erre az önkormányzat pert indított a bérleti díj behajtására.

A bíróság szakvéleményt kért, és végül négy év után, 2006-ban arra kötelezte a Műárt-Press-t, hogy visszamenőlegesen, 2002-től térítse meg kamatostul a megemelt bérleti díjat. A mintegy százmillió forintot a cég tulajdonosai nem akarták kifizetni, és megbízták Bereczet, aki ekkor már ügyvezető-igazgató volt, állapodjon meg az önkormányzattal. Ő előkerítette az 1986-os felújítás és bővítés iratait, s ezekre hivatkozva ajánlatot tett az önkormányzatnak: ismerjék el a galériát, mint a Műárt-Press tulajdonát, és számítsák be a tartozásba.

Berecz elmondása szerint Kovács Péter, a terézvárosi önkormányzat vagyonkezelőjének vezérigazgatója elfogadta a kompromisszumot, és azt javasolta a Műárt-Pressnek - amelyet 2006 áprilisában Berecz viszonylag alacsony áron vásárolt meg -, hogy vegye meg a galéria alatti földszinti és pince területét is. Berecz elfogadta az ajánlatot, és a MKB Banktól 400 milliós jelzáloghitelt kért, hogy abból fizesse ki a bérleti díjat és a helyiség vételárát az önkormányzatnak. (Kérdésünkre, hogy miből fizette volna vissza ezt a hitelt, Berecz közölte: a Bajcsy Zsilinszy út 61. szám alatt bioáruházat, éttermet és borpincét tervezett létrehozni, hasznuk elegendőnek bizonyult volna a kölcsön törlesztésére.)

A Műárt egykori üzlethelysége. Már elárverezték
© Dudás Szabolcs
Az adásvételi alkudozás részleteiről – Berecz szerint - Kovács Péter folyamatosan tájékoztatta az önkormányzat vezetését. Szükség volt azonban a helyhatóság határozatára is az ingatlan elidegenítéséről. Berecz az adásvételi szerződés megkötésétől számított hatvan nap múlva kapta volna meg a közel négyszázmilliós kölcsönt a banktól, az fedezte volna a vételárat és az elmaradt bérleti díjat. 2007 júniusában a terézvárosi vezetés azonban Berecz meglepetésére mégis úgy határozott, hogy harminc napon belül ki kell fizetni a teljes elmaradt bérleti díjat, a százmillió forintot. Csak ezután kaphatta volna meg Berecz az üzlethelyiséget, tehát még a kölcsön folyósítása előtt kellet volna fizetnie, amire képtelen volt. Berecz  szerint ”Kovács Péter még a testületi ülés alatt, a folyosón közölte velem, hogy a határozatot nem kell komolyan venni, azon nyomban meg lehet kötni a vagyonkezelő jogásza, Halmai Katalin által ellenjegyzett előzetes adásvételi előszerződést, mert erre Verók István polgármester engedélyt adott.”

Berecz állítja, hogy Kovács azt is jelezte, a végleges adásvételi szerződést akkor engedik megkötni, ha Berecz tizennyolc millió forint készpénzzel „kiegészíti” azt. Bereczet először meglepte, hogy az önkormányzati testület írásos határozata egész mást tartalmazott, mint a vezetőivel kötött szóbeli megállapodás. Azután – elmondása szerint - felfogta, miről van szó, és ő is kettős játékba kezdett. Úgy tett, mintha hajlandó lenne zsebbe fizetni, ehelyett a NNI-hez fordult. Berecz úgy vélte, valószínűleg a kerület SZDSZ-es alpolgármestere, Bajor Zoltán állhatott a vesztegetés háttérben. Továbbá két vezető szocialista politikus, Molnár Zsolt MSZP-s országgyűlési képviselő, budapesti ügyvezető alelnök, illetve párttársa, Kolozs András fővárosi képviselő, XVI. kerületi MSZP-elnök ellen is vallott. Berecz azt állítja, hogy Kolozs ajánlotta neki Juhász Károlyt, aki végül átvette tőle a 18 millió forint kenőpénzt. Mindketten visszautasították a vádat.

Játékeurók a táskában (Oldaltörés)

Juhászról később Verók István polgármester és Bajor Zoltán alpolgármester is azt nyilatkozta, hogy nem is ismerik, nem is hallottak róla. Berecz 2008. január 22-én az NNI munkatársai által bedrótozva ment el a randevúra, amelyre először a Nyugati téren, a Skála metró előtt kerül sor. Itt Kovács Péter közölte Bereczcel: „B. úr – azaz Bajor Zoltán alpolgármester – azt üzeni, hogy ha január huszonharmadikán délután négy óráig meglesz a pénz, az egy órával később kezdődő bizottsági ülés úgy dönt, hogy a Müárt-Press kapja meg a Bajcsy Zsilinszky úti helyiséget, ha nem, árverezés lesz, és annak adják, aki a legtöbbet ajánlja.” 

A beszélgetést a NNI rögzítette, majd a megadott napon Berecz Juhász irodájába vitte a nyomozók által előkészített pénzt. A gondosan megszervezett „lebuktatásba” azonban apróbb hibák csúsztak: bár a tettenérést alaposan előkészítették, ahelyett, hogy valódi bankjegyeket bocsátottak volna a rendelkezésére, amelyet előzőleg megjelölnek, az újra bedrótozott Berecz játékeurókat kapott a táskájába, könnyen felismerhető hamisítványokat. A papírszalag alatt minden bankjegyen ott volt a "minta" szócska. Juhász ezt nem vette észre, számolni kezdte a pénzt, a nyomozók megjöttek és rajtakapták. Őrizetbe vették, majd Kovács Pétert is letartóztatták. Mindkettőt nem sokkal ezután szabadlábra helyezték, de a nyomozást megindították.  

Időközben a terézvárosi önkormányzat elárverezte a Bajcsy Zsilinszky úti ingatlant, és a százmillió forintos tartozás behajtására eljárást indított a Műárt-Press ellen. Bajor Zoltán alpolgármester rágalmazás miatt pert indított Berecz ellen. Kovács Péter és Juhász Károly még tavaly januárban azt állították, hogy nem is ismerik egymást, és Berecz alaptalanul gyanúsítja őket. A Juhász nevében nyilatkozó Savanya Norbert jogász szerint Berecz 2008. január 23-án többször rátelefonált Juhászra, akit régebbről ismert. Erőszakos módon találkozót kért tőle, majd megjelent az irodájában, ledobott az asztalra egy pénzköteget, ezután kiment a mosdóba. A gyanúsítottak minden valószínűség szerint a történteknek ezt a változatát mondták el a nyomozóknak, majd az ügyészeknek is.

Az NNI még júniusban átadta az ügyet a budapesti nyomozó ügyészségnek, arra hivatkozva, hogy az érintett politikusokat csak ők hallgathatják meg. Az ügyészség november 18-án bejelentette: két hónappal meghosszabbítja a nyomozást. A határidő a jövő hét végén lejár.

Lapunk megkeresésére Skoda Gabriella ügyészségi szóvivő közölte: a nyomozó hatóság hangsúlyozni kívánja, hogy "a jelen ügy tárgya kizárólagosan a Bajcsy-Zsilinszky út 61. alatt található ingatlan adásvétele, mely nem hozható összefüggésbe más ingatlanokkal kapcsolatos ’korrupciós’ ügyekkel."

Pelle János