A SME szerint Szlovákiában szolgasorba döntenék a magyarokat
Vajon miért akarja a szlovákiai magyarok tankönyveiben betiltani a magyar nyelvű helységnévhasználatot a szlovák oktatási miniszter, s ezzel visszaállítani a szocializmus évtizedeiből ismert megalázó gyakorlatot? - veti fel keddi kommentárjában a Pozsonyban megjelenő SME.
A liberális polgári napilap cikkírója ismerteti Ján Mikolaj oktatási miniszter törekvéseit, aki már kiadta az utasítást, hogy a magyar oktatási nyelvű iskolákban használatos tankönyvekben ezentúl csakis a szlovák nyelvű földrajzi nevek használhatók. A magyar történelmi neveket pedig csak ezek mögött, zárójelben szabad jelölni, mert hogy "a miniszter így akarja segíteni a magyar polgártársak könnyebb tájékozódását" a hazájukban.
Természetesen az egész probléma mesterséges, és egyetlen kérdést hagy csak nyitva: kinek tesz szolgálatot? "Első látásra ugyan semmiségnek tűnik, de Szlovákiában ma ugyanebbe az irányba tartó hasonló lépések sora követi egymást. Ha elvetjük a feltételezést, miszerint a miniszter a saját anyanyelvüktől akarja elvenni a kisebbségi diákok kedvét, akkor ez az új álprobléma csakis egyetlen célt követhet: mindenáron megmutatni az itteni magyaroknak, hogy Szlovákiában ki az úr a háznál. És ott, ahol urak vannak, szolganépnek is lennie kell. Máshogyan ugyanis egyszerűen nem működik a dolog."
"Ott, ahol az állampolgár a saját szülőfaluját sem nevezheti a tankönyvében úgy, ahogy számára természetes, a szolga és a másodrendű állampolgár szerepét egyértelműen kiosztották" - írja a lap, nem furcsállva azt, hogy a nacionalista kormányerő, a Ján Slota vezette Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a soraiból kikerült oktatási miniszter törekvései fényében ez valahol még érthető is lenne. Az már viszont kevésbé, hogy a kisebbségek szerzett jogainak megőrzését ígérő kormányfő nem gondolta komolyan azt, amit ígért.