MSZP-Fidesz-botránylicit Győrben
Még helyi szinten is pitiáner összegek fölötti adok-kapok játszmába torkollott Győrben a 12 év után hatalmon kívül rekedt városi szocialisták leleplezéssorozata. Kiteregették, hogy az önkormányzat Szijjártó Péter vezette gazdasági bizottsága több olyan cégnek ítélt támogatást, amelyek az illető szakbizottság delegáltjainak (rész)tulajdonában állnak. A nagyvárost irányító jobboldali többség a szocialisták időszakában odaítélt MSZP-közeli pénzek felemlegetésével vett revánsot.
Szijjártó Péter |
Fenti tények alkották a helyi MSZP offenzívájának gerincét. Valamint az a tanácsadói szerződés, amely az F.Component-99 Kft.-nek 1 millió 764 ezer forint bevételt hozott. E cég ügyvezetője Benkő Szilárd, aki Szijjártó Péter kampányfőnöke (és szintén tagja a grémiumnak). Ekképpen a Borkai Zsolt polgármesternek idén júliusig dolgozó – amúgy hangszerkészítéssel, tetőszerkezet-építéssel, műszaki cikkértékesítéssel foglalkozó – társaság is gyarapodott a jobboldal 2006-os győzelmével. A szocialisták idézett médiaoffenzíváját részletesen ismertette a győri háztartásokba eljutatott Diagnózis című helyi pártkiadvány, amelyet Neupor Zsolt győri MSZP-elnök jegyez. (A kiadványban – a Benkő vezette cég szerződésének társaságában – arra is kitértek, hogy a Magyar Gárdával szolidaritást vállaló, Fidesz-közeli NE-Felejcs Polgári Egyesület szakmai tanácsadója, Fehér Imre az önkormányzati lakáskezelő INSZOL Zrt. igazgatóságának lett a tagja.)
Neupor Zsolt |
Csak találgatni lehet, vajon a győri önkormányzati ellenzék magánakciójáról van-e szó, netán az MSZP felsőbb szintű offenzívájának előhírnöke-e a dolog. Vagyis nem tudni, számíthatunk-e újabb leleplezésekre a túlnyomórészt Fidesz-vezette megyeszékhelyek, megyei önkormányzatok háza táján, így ellensúlyozandó a Zuschlag-ügy keltette belpolitikai hullámverést. Kétségtelen, a második ciklusát ellenzékben töltő Fideszt csak ott lehet panamázáson rajtakapni, ahol hatalmon van. Ez pedig csak helyileg lehetséges. Viszont a kínálkozó ziccernek számos hátulütője van. Először is, Zuschlag és a többi gyanúsított ifjúszocialista ügyével összevetve aránytalanul kisstílű, majdhogynem filléres tranzakciókról van szó. Ami nehezen viszonyítható a tíz-és százmilliós sikkasztásokhoz. Másrészt – ahogy éppen Győrben vált láthatóvá – könnyen jelentkezhet a bumeránghatás. Hisz a Fidesznek van mivel visszalőnie. Ráadásul a botrány negatív „marketingértéke” a konkrét ügyben az országosan is túlexponált Szijjártó okán volt ekkora. Nem biztos, hogy máshol hasonló hír túllépné a városhatárt. Ettől függetlenül persze nem lehetetlen, hogy az MSZP egyebütt is próbálkozik helyi skandalumok országossá tematizálásával.
Borkai Zsolt |
Úgy tűnik hát, a városházi oppozíció mindezek tudatában a polgármestert igyekszik bizonyos határig a mögötte álló pártokról leválasztva kezelni. Amiből kiindulva valószínűnek látszik, hogy Borkai önállóságának inkább használ, hogy a pályázati és tanácsadói címen kifizetett, umbuldaszagú pénzügyletek nem rajta, hanem a városatya „első felettesének” tartott, a győri és országos Fideszt párhuzamosan képviselő Szijjártón csattannak. A helytől független tanulság az lehet, hogy - a két nagypárt nyilvánosságkezelésének okán - lassan minden botrányra jut ellenbotrány. Sajátos kommunikációs gegként a vádra nem elsősorban az „ártatlan vagyok” a reakció, hanem a „te is bűnös vagy”. Aminek végeredménye egy belpolitikai skandalumárverés. Itt az győzhet, aki nagyobb bűnt kiált a riválisra.
Papp László Tamás