Kevés a nő a parlamentben: mi a teendő?
Magyar Bálint és Sándor Klára SZDSZ-es képviselők törvényjavaslata a politikusok női kvótájának bevezetéséről felveti a kérdést: a pozitív diszkrimináció előrelendítené-e a nők egyenjogúságának ügyét, vagy inkább hátrányosan érintené azt?
Nők az angol parlamentben:1924 |
Tény, hogy az ENSZ CEDAW Bizottsága (Committe on the Elimination of Discrimination against Women) arra buzdította a magyar kormányt, tegyen lépéseket. Kívánatosnak találná, hogy belátható időn belül helyi és országos szinten 50-50 százalékos legyen nálunk a férfi és női politikusok aránya. Ezt Magyar Bálint érvként használja fel álláspontja támogatására.
Magyar katonanő |
Ha kötelező kvótákban gondolkodunk, elképzelhető, hogy a nők után előbb-utóbb a melegek is valóságos arányuknak megfelelő képviselethez akarnak majd jutni a politikában… Tény, hogy egyre-másra „jönnek ki”, vállalják eddig titkolt identitásukat, másságukat és követelnek szociális támogatás, házasság terén is a heterókkal azonos jogokat. (Már nem is okozott különösebb feltűnést a hír, hogy az argentin fővárosban, Buenos Aires-ben szeptember 23-29-én megrendezik az első "melegmundiált". Ezen mintegy harminc, homoszexuális játékosokat felvonultató focicsapat indul, főleg Észak-Amerikából és Nyugat-Európából, de több latin-amerikai ország is kvalifikálta magát. Julio Grondona, az Argentin Labdarúgó Szövetség elnöke, aki egyben a FIFA alelnöke is, megígérte, hogy személyesen nyitja meg a bajnokságot, hogy segítse a diszkrimináció felszámolását a labdarúgás világában.) Milyen alapon tagadhatnánk meg tőlük - ha követelnék - a számukra kedvező kvóta-rendszer bevezetését, tekintettel arra, hogy az alternatív szexuális orientációjukat” nyilvánosan bevalló politikusok közmegelégedésre tevékenykednek, képességeiket soha senki nem vonta kétségbe?
Jobb nem kísérletezni a kvótákkal, a pozitív diszkriminációval. Ami a nők ma még torz arányát illeti a politikai életben, tény, hogy Magyarországon egyelőre kevés a női politikus, a képviselőknek alig több mint tíz százaléka “Éva lánya”. Az is igaz, hogy az EU-ban Máltát kivéve, Magyarországon a legalacsonyabb a nők aránya. Kétségtelen, hogy társadalmunk ezen a téren kissé konzervatív, lassabban reagál az elkerülhetetlen változásokra. Ám bízzuk az egészséges arányok kialakulását az időre: tíz-tizenöt év múlva, lefogadom, Finnországgal, Svédországgal leszünk azonos kategóriában.
P. J.