2005. május. 16. 16:05 Hirschler Richárd Utolsó frissítés: 2005. május. 16. 16:06 Vélemény

Newsweek: korán jelentett a Koránról

Az újságírói tévedés néha emberéletekbe kerül. A Newsweek kacsának bizonyult értesülése a Korán meggyalázásáról számos országban utcai zavargásokhoz vezetett. Az ügyből nálunk is le lehet vonni néhány tanulságot.

Sorry, tévedtünk - foglalható össze a Newsweek amerikai hírmagazin legújabb, május 23-ra datált számának írása. Téves információk alapján közölték ugyanis, hogy amerikai tisztek megszentségtelenítették a Guanatanamóban őrzött al-Kaida gyanúsítottak kihallgató-központjában a Koránt. A Newsweek május 9-i számában Michael Isikoff és John Barry megbízható forrásaikra hivatkozva arról számoltak be, hogy a kihallgató tisztek a toalettekbe dobták a muzulmánok szent könyvét. Két hét telt el az írás megjelenése óta. Ezalatt legalább tizenöten meghaltak , és tucatnyian megsebesültek az írás gerjesztette utcai demonstrációkban, szerte az iszlám világban. A Newsweek szerkesztője az esetet rendkívül kellemetlennek nevezte, és bocsánatot kért a halottak hozzátartozóitól.

A hadsereg kivizsgálta a vádakat, és csupán egyetlen hasonló esetet tárt fel, de akkor sem a kihallgató tisztek követtek el atrocitást, hanem az egyik fogoly tépte szét Koránját, hogy lapjaival eltömje a vécét, így tiltakozva fogva tartása ellen. Az amerikaiak a hamis információk terjesztéséért az al-Kaidát teszik felelőssé. „Kiképzési instrukcióikban az is benne van, hogy a hitetlenek besározásával kell zavart kelteni”- idézi a Newsweek új száma az amerikai hadsereg egyik ezredesét.

Nem osztogattak, hanem fosztogattak, emlékeztethetnénk a jereváni rádió ismert viccére, ha nem fizettek volna ekkora árat ártatlan emberek egy amerikai magazinban megjelent, szenzációhajhász cikkért. Az eset mindesetre több tanulsággal is szolgál: először is, az újságírónak nem szabad eltérni attól a szabálytól, hogy az információt több forrásból is meg kell erősítenie, amennyiben hitelességéről meg akar győződni.

Másodszor: ne vezessék az oknyomozót saját előítéletei. Isikoff rendkívül tehetséges újságíró, rendszeresen szerepel az amerikai tévécsatornák hírműsoraiban. Ám nem igazán csinált titkot abból, hogy nem kedveli a Bush adminisztrációt, ellenzi az iraki háborút. Nyilván elragadta a hév, amikor olyan értesülés birtokába jutott, amelyek jócskán kompromittálták volna a hadsereget a guantanamói foglyokkal szemben alkalmazott módszerek miatt.

Harmadszor: a Newsweek végül is lenyelte a békát, és amint kiderült a tévedés, haladéktalanul korrigált, ezzel talán hozzájárul az áltata keltett szenvedélyek lecsillapításához. Vajon a magyar média megtenné ezt, minden külső felszólítás vagy kényszer nélkül?

Más magyarországi tanulságai is vannak az esetnek. Az újságírói munka felelősségére emlékeztet. Attól viszont ne tántorítsa el a tollforgatókat, hogy kellő bizonyítékokkal a birtokukban ne leplezzék le a csalást, a visszaélést, a politikai hatalom révén elkövetett korrupciót. Még akkor sem, ha itt, Magyarországon, már egy-egy vélemény, hírügynökségi jelentés ismertetéséért is készek a hatalmi helyzetben lévők perbe fogni az újságírót. De ez már egy másik történet.

hvg360 Bábel Vilmos 2024. december. 24. 19:30

Mi az, amit biztosan tudunk Jézusról?

Mikor született? Hol született? Mi volt az anyanyelve? Tényleg keresztre feszítették? Létezett egyáltalán? A legjobb tudásunk szerint Jézus Krisztus történelmi személy, akiről tudunk tényállításokat tenni, ha nem is sokat. Ezeket szedtük össze.