Meggyávultak az amerikai vállalatok?
Amerikai elemzések szerint az USA cégei nem sietnek kihasználni remek pénzügyi helyzetüket, beruházások helyett hatalmas osztalékot fizetnek, illetve ülnek nyereségükön. Mindez kétségessé teszi a fellendülés folytatódását 2005-ben.
Az év vége közeledvén a jósló kristálygömbök is előkerülnek Amerikában. A jósok bajban vannak, ahány előrejelzés 2005-re, annyiféle következtetés. Hatalmas profitokról számolnak be az USA nagyvállalatai - a tavalyinál 70 százalékkal többet kaszíroztak be az idén, mint tavaly. A Standard and Poor által jegyzett 500 legnagyobb válallat 185 milliárd dolláros osztalékot fizet, 15 százalékkal többet, mit 2003-ban. Adózott nyereségük és az amortizáció együttes összege, a cashflow – az a pénz tehát, amely beruházásokra rendelkezésre áll – az idén rekordösszeget ér el, meghaladja az 1300 milliárd dollárt. És mégis üzleti beruházásokra, azaz új PC-kre, szoftverekre, berendezésekre, épületekre mindössze 18 százalékkal költenek többet, mint tavaly. Kockázat-kerülők, gyávák - írja szemrehányóan a Washington Postban megjelent cikkében Robert J. Samuelson.
A vállalatok nem azt teszik tehát, amit ilyenkor a tankönyvek szerint tenniük kellene. Csak ülnek a rengeteg pénzen, viszolyognak a kockázat vállalástól. Pedig a 90-es évek végén még minden rózsásnak tűnt: recessziónak nem volt se híre, se hamva, a részvények szárnyaltak, a globalizáció megállíthatatlannak tűnt, a technológiai papírok hódítottak, a cégvezetők hősök voltak.
De azután jöttek a tragédiák: a dot.com cégek összeomlása, a recesszió, szeptember 11., az Enron-és a többi óriáscég körüli botrány. Kiderült, változatlanul ciklusonként hullámzik a gazdaság, a Wall Streeten sem minden papsajt, a globalizáció rizikós biznisz, együtt jár vele a terrorizmus és az olajárak felszökkenése. Az internet vállalkozás önmagában még nem garantálja a sikert, a menedzserek között szép számal taláhatók gazemberek is, lásd Enron.
Mit hoz 2005? Az egyik forgatókönyv szerint az amerikai vállalatok óvatossága megalapozott, egyelőre még mindig viszonylag alacsony a kapacitás-kihasználtság, így a lassú felfutás támasza lehet az inflációmentes fellendülés folytatásának, a 3-3,5 százalékos gazdasági expanziónak.
A másik forgatókönyv már nem ilyen derűs. A beruházások késleltetésével a jövőt áldozzák fel a vállalati menedzserek: a fellendülés egyetlen motorja az erőteljes fogyasztói költekezés lesz. Ha viszont ez is kifullad, például azért, mert a jelenlegi ingatlanpiaci buborék kipukkan, akkor a vállalatok még inkább elbátortalanodnak, ez viszont ördögi kört indíthat be, és a gazdasági pangást nem lehet elkerülni.
Mindez a magyar gazdaságot is alapjaiban befolyásolhatja. A jelenlegi helyzetben az amerikai fogyasztók vásárlásai, a hatalmas amerikai importtöbblet tartja elsősorban lendületben a világgazdaságot. Ha Amerika tüsszent, Európa megfázik, és ezt megérzik Magyarország kereskedelmi partnerei, illetve a Magyarországon tevékenykedő amerikai érdekeltségek is. (A mintegy 23 milliárd dollárt kitevő külföldi befektetés egyharmadát amerikai cégek hajtották végre.) Távolról se mindegy tehát Magyarországon sem, jövőre is marad-e a fellendülés az Egyesült Államokban.
-rr-