Publicisztika Labanino Rafael 2014. május. 16. 08:45

A józan ész moratóriuma

A botrány nem az, hogy Fodor nem szavazta meg a kilakoltatási moratóriumot. Hanem hogy mindenki más igen.

Fodor Gábor volt az egyetlen képviselő, aki elutasította a devizahitelesek kilakoltatási moratóriumának meghosszabbítását. Lett is nagy felhördülés, különösen a baloldal megújításán fáradozó fiatal értelmiségiek, újságírók posztolták és kommentelték tele a Facebookot felháborodásuknak hangot adva. Volt, aki rámutatott, hogy nincs min csodálkozni, hiszen a liberálisok nem baloldaliak. (Most ne menjünk ebbe bele, de mondjuk a dán Radikale Venstre vagy a holland D66, és a rájuk szavazó százezrek ezt nyilvánvalóan másképp tudják.)

Végül Pető Péter harcos publicisztikában húzta rá a vizes lepedőt Fodorra és az őt az Országgyűlésbe juttatókra, feltéve a kérdést, hogy miért kell a baloldalnak politikai ellenfeleit közös listájának negyedik helyén szerepeltetni. Pető szerint, idézem: „lesz még alkalom bőven, amikor Fodor szemben áll majd a baloldallal: biztosan mást gondol a kapitalizmusról vagy az államról, mint kollégái. Mindezt akkor, amikor nyilvánvaló: a baloldal akkor válhat versenyképessé, ha felszabadulnak kreatív energiái, elszabadul politikai fantáziája, újrafogalmazza a piachoz vagy a globalizációhoz fűződő viszonyát. E folyamat során mind távolabb kerül majd Fodortól.”

Ez a gondolatmenet a szóban forgó törvényjavaslaton magán bicsaklik meg. Lehet, hogy ez apróság a nagy ideológiai újrapozicionálás szempontjából, de azért itt mégiscsak egy egészen konkrét törvényjavaslatról van szó, amely hatályba lépése után egészen konkrét következményekkel fog járni (nem platóni idea tehát). A 444 foglalta össze, miért problémás a moratórium abban a formájában, ahogy elfogadták:

-          Szerződésszegő magatartásra ösztönöz (lehet, hogy ez nem baloldali érték, de akkor a NER más, a jogbiztonságot romboló intézkedéseit se tessék kifogásolni).

-          Jutalmazza a nem fizető adóst (azokkal szemben, akik kínkeservesen, de fizetnek minden hónapban).

-          Az adóssága azonban a nem fizetőknek a moratórium alatt is tovább nő, tehát nem jelent valós megoldást.

-          A törvény csak a devizahitelesek kilakoltatását tiltja, akik forintban adósodtak el, továbbra is az utcára tehetők.

-          Ráadásul a törvény az adósok egy körét még bünteti is. Hogy-hogy nem egy miskolci fideszes képviselő javaslatára bekerült a törvénybe, hogy az önkormányzat által „antiszociálisnak” minősített – vagyis mélyszegénységben élő és/vagy roma – „elemeket”  kifejezetten ki lehessen lakoltatni akkor, ha lakásukat önkormányzati vagy állami szervezet veszi át. (A módosító indítványt a Fészekrakó programban lakáshoz jutott miskolci szegényekre szabták. A városból a nyomorgók – főként romák – kilakoltatására készül éppen a fideszes vezetésű miskolci önkormányzat.) Igen, jól olvasták, ez egy olyan kilakoltatási moratórium, amely lehetővé teszi, hogy a legszegényebb, legelesettebb embereket ki lehessen tenni az utcára.

A javaslatnak több eleme miatt is vállalhatatlannak kellene lennie baloldalinak, liberálisnak, konzervatívnak egyaránt. A botrány tehát megítélésem szerint korántsem az, hogy Fodor Gábor elutasította a javaslatot, hanem az, hogy egyedül ő utasította el.

Pető szerint, a baloldal „nem siettetheti a családok utcára irányítását, ha azok képtelenek fizetni a részleteket”. Jól van, a vita kedvéért elfogadom, hogy ez valós dilemmát jelenthet még akkor is, ha az elfogadott törvény a forintban eladósodottakat nem védi, és az „antiszociális elemek” kilakoltatását egyenesen lehetővé teszi. De mondom, fogadjuk most el ezt egy pillanatra. És vessük is el azonnal.

A törvényjavaslat elutasítása ugyanis nem siettette volna egyetlen család kilakoltatását sem, mivel a Fidesznek többsége, méghozzá kétharmados, alkotmányozó többsége van az Országgyűlésben. A törvény elfogadásához tehát nem volt szükség egyetlen ellenzéki szavazatra sem. Egy parlamentáris demokráciában az ellenzék a kormány és a kormánypártok javaslatait csak kivételes esetben fogadja el. Teszi mindezt egyrészt azért, mert feladata a kormány ellenőrzése és világos, kormányzati alternatíva felmutatása . Másrészt azért nem támogatják ellenzéki pártok a kormány törvényjavaslatait, mert ha a kormánynak többsége van (mint esetünkben), akkor nincs lehetőségük a törvényalkotás érdemi befolyásolására, így csak a felelősségben osztoznának, minden számukra fontos eredmény nélkül (más a helyzet, ha a kisebbségi kormány van, amelynek szüksége van ellenzéki szavazatokra, így érdemben lehet alakítani a törvényeket).  

Nem álságos színjáték ez, hanem nagyon is komoly és felelősségteljes feladat. Kivételes esetekben azonban dönthet úgy az ellenzék, hogy támogatja a kormányt, még akkor is, ha az nem fogadja be egyetlen javaslatát sem. Ilyen lehet vészhelyzet, katasztrófa, háború esete vagy valami olyan további ügy, amiben kivételesen fontos nemzeti egység felmutatása. A magyar baloldali ellenzéki pártok úgy ítélték meg tehát, Pető Péter és más baloldali közírók, elemzők szerint helyesen, hogy ez a moratórium így, ebben formában mindenképpen támogatandó. Hogy ezzel a törvényjavaslattal kell bemutatni nemzeti egységet a jogbiztonság, a  hitelüket rendesen törlesztő – és kellő pénz hiányában a végtörlesztéssel korábban élni nem tudó – devizahitelesek, a hitelüket törleszteni nem tudó forinthitelesek, és a mélyszegénységben élők ellen.

Ehelyett a baloldali és zöld ellenzéki pártok benyújthattak volna saját törvényjavaslatokat, amiket a Fidesz nyilván lesöpört volna, és utána nyugodt szívvel szavazhattak volna nemmel vagy tartózkodhattak volna. Ha így tettek volna, akkor bizony elmondhatták volna a médiában, hogy miért utasították el a javaslatot. Ha a kormány által ellenőrzött médiában nem is, de azon kívül – köztük a legnézettebb tévéhíradóban – legalább egy fél mondatban minden bizonnyal elhangzott volna saját javaslatuk legfőbb üzenete. A nyomtatott és az internetes sajtóban pedig politikusaik kifejthették volna részletesen az álláspontjukat. Ne adj’ isten az ellenzék felhasználhatta volna ezt az alkalmat a kormány szociálpolitikájának átfogó bírálatára, és megjeleníthették volna a sajátjukat. Az ellenzéki pártok végezték volna a dolgukat.

Ehelyett ismét Orbán Viktor kottájából játszottak, mint négy éve szinte minden egyes alkalommal. Én magam, sokakkal ellentétben nem a választási taktikázásban (közös lista), és nem is tisztességben megőszült, idős írók és filozófusok közéleti szerepvállalásában, hanem ebben látom az ellenzék kudarcának legfőbb okát.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 26. 19:30

Hősök vagy gonosztevők: Veronai Detre, a magyar krónikairodalom első főgonosza, aki bedöntötte a hun birodalmat

A középkori magyar krónikaírók elfogadták az egyébként máig nehezen bizonyítható hun-magyar kontinuitás elméletét, így a Képes Krónika, illetve Kézai Simon munkája és Thuróczy János krónikája is a hunok történetével indul. Ezekben visszatérő szereplő egy bizonyos Veronai Detre, aki folyamatosan a hunok ellen intrikál és végül az ő érdeme lesz, hogy Attila király fiai egymás ellen fordulnak. De ki volt valójában Veronai Detre és mit lehet róla tudni a krónikák megállapításain túl?