Publicisztika Eörsi Mátyás 2013. augusztus. 14. 07:30

Eörsi Mátyás: Amikor megérteni vélem a magyar jobboldalt

Mikortól lett Fidel Castro és Kádár János lelkes híve Horvát János extévés, exnagykövet? És ki tudja ezt lenyelni?

A politikában (nem csak ott) a percepciók megértése és percepciók kreálása alapvető fontossággal bír. A percepció ugyanis a befogadó szempontjából maga a valóság. Ezért javasoltam annak idején Gyurcsány Ferencnek is egy projektet. (Kedveltem benne, hogy cseppet sem volt sértődős. Meg lehetett neki mondani, hogy az ő életútja – KISZ, majd sikeres vállalkozó, tanácsadó, miniszterelnök – erőteljesen negatív percepciók kialakulását segíti elő olyan szövetségesek szemében, mint az Egyesült Államok.) A felvetés lényege az volt, hogy utazzon ki hivatalos delegáció élén a kommunista Kubába, folytasson le mindenféle hivatalos tárgyalást, majd az út legvégén, egy előre lezsugázott időpontban, valamelyik havannai utcasarkon a nagyköveti autóból kiszállva találkozzék a helyi ellenzéki vezetőkkel, és a kamerák kereszttüzében mondjon valami szépet a demokráciáról, és böszmézze le az egypártrendszert. Azt ígértem, olyan sajtója lesz az USA-ban, mint térségünkben Vaclav Havel és Lech Walesa óta senkinek. A kubai-magyar kapcsolatok megromlanak, többé nem fog kimenni Kubába, na bumm. Cserében Amerikában ő lesz a legkedveltebb közép-európai miniszterelnök.

A kiutazás sosem valósult meg. Amikor egyszer rákérdeztem, miért nem, az volt a válasz, hogy az apparátus lebeszélte róla, mondván, egy ilyen fellépés nem szokványos egy miniszterelnök részéről. Hja – mondtam – apparátus még soha nem nyert meg választást senkinek, nem is fog.

Ez az eset jutott eszembe, amikor hazafelé autózván egy beszélgetést hallgattam végig Horvát János volt havannai nagykövettel. Felállt a hátamon a szőr.

Előrebocsátom, van jó adag empátiám azzal kapcsolatban, hogy valaki Fidel Castrót, Che Guevarát a 60-as, 70-es években isteníti, jórészt azért, mert az elnyomásról akkor mit sem lehetett hallani. Ám 2013-ban azt mondani, hogy "és azt senki ne vonja kétségbe, hogy Fidel Castro a múlt század egyik legnagyobb politikusa volt, mindent túlélt, mindet tudott előre...", az már erőteljes politikai vakságra utal. Ha a túlélőképesség, az előrelátás képessége, a világgal való szembefordulás képessége a mérce, akkor Sztálinról is lehetne hasonló szép megemlékezéseket hallani.

"Egész Latin-Amerika számára példaértékű" – állítja az interjúalany, amiben persze az obligát túlzás mellett van némi igazság, csak azt kellene hozzátenni, hogy azok a latin-amerikai vezetők, akiknek Castro példaértékű, maguk is kétes alakok. Azt a mondatot azonban, hogy "mind a mai napig azok is, akik Castro-ellenesek, talán a lelkük mélyén szimpatizálnak vele” – már megcélozva érzem magam, és sokunk nevében kérem ki magamnak.

Azzal a kiegyensúlyozó mondattal, hogy "a problémák kezdenek előjönni", talán mégsem lehet elnagyolni azt a "problémát”, hogy Kubában ma lényegesen több a politikai fogoly, mint Batista idejében, ennek jegyében a szigorú börtönök száma megnégyszereződött, és több száz munkatábor, azaz láger üzemel. "Van egy ország, ahol 50 éve jegyrendszer van" – közli még a kiegyensúlyozottság jegyében az interjúalany, de hozzáteszi, hogy "a szegényeket megsegíteni, a gazdaságot előrelendíteni kívánó politikusok számára Fidel egy minta”. Nos, a kiegyensúlyozottság jegyében tegyük hozzá, hogy a jegyre kapható élelmiszer mennyisége havonta és személyenként 2,3 kg rizs, 1,3 kg liszt, 7 deci olaj, 1 "kicsi csomag" kávé, 1,3 kiló tészta, 10 darab tojás (ebből - még jegyre is - csak 5 db kapható 15 kubai pesoért, a másik öt darabját már 90-ért adják) és fél kiló csirke volt 2007-ben, abban az évben, amikor interjúalanyunk nagykövetként elfoglalta állomáshelyét. Tejet a kubai polgárok 7 életévük betöltésig kaphatnak. Mindez a szegénység elleni küzdelem legnagyobb sikere jegyében.

Ha Horvát János 2013-ban is így látja Kubát és Fidel Castrot, az legyen az ő saját ügye, akár mondja is el a rádióban, hiszen sokan vagyunk és sokfélék, így kerek a világ. Viszont nem kötelező mindenkinek nagykövetnek lennie. Aranyszabály a diplomáciában, hogy négy, legfeljebb öt év elteltével a diplomatákat haza kell térniük. Az íratlan szabály mögött az a megfontolás húzódik, hogy az idő múlásával a diplomaták egyre jobban megkedvelik a célországot, és lassan az ő szempontjaikat kezdik képviselni a küldő országé helyett. Horvát János esetében - úgy tűnik - ennek az időszámításnak eleve nem sok jelentősége volt, mert mondatai arra utalnak, hogy ő már állomáshelyének elfoglalásakor mélyen együttérzett a kubai vezetéssel.

Jó nagykövet voltál? - kérdezi a riporter. "Nagyon nehéz, mi az, hogy jó nagykövet" - válaszolja az interjúalany. A főnöke mindenesetre azt mondta: "Figyelj ide, én nem tudom, hogy jó nagykövet voltál-e, de én végig nyugodt voltam, hogy te voltál kint. Végül semmi balhé nem volt, el tudtam simítani a gondokat, volt elég feszültség az EU-val". A volt nagykövet válasza a kulcs ahhoz, hogy az apparátus miért beszélte le Gyurcsány Ferencet a "balhéról". Huszonhárom éve az a diplomácia feladata, hogy lehetőleg ne történjék semmi.

Most az a diplomácia feladata, hogy a miniszterelnök dúvadságát magyarázzák, védjék, ennél talán a semmittevés is jobb. Ha egyszer ezen túl leszünk, a Bem rakpartnak meg kell értenie, hogy a mindenben konfliktust kereső orbáni  külpolitika alternatívája nem a minden konfliktus elől elszaladó diplomácia. Ha valahol, hát Kubával bizonyos kérdésekben érdemes, sőt: kötelező a konfliktus vállalása. Ettől vív ki tekintélyt a lengyel, a cseh, az észt és a litván külpolitika.

De vissza a Horvát-interjúhoz. Arra a kérdésre, hogy tévés riporterként mennyire érezte megkötve a kezét, azt válaszolta, ő tulajdonképpen szabadnak érezte magát, igaz - tette hozzá -, a későbbiekben bejöttek bizonyos megkötések és öncenzúrák, amelyek - legyünk őszinték - átszövik a nyugati televíziók tevékenységét is. Horvát János nem kevesebbet állít, mint azt, hogy a Magyar Televízióban nem volt cenzúra, illetve az az öncenzúra, ami volt, lényegét tekintve nem tért el a nyugati öncenzúrától. Puff.

Az interjúalanytól megtudtuk, hogy gyerekkorában kedvelte Felkai Ferenc Farkasvér című meséjét, amely a jó király - gonosz tanácsadó szereposztásról szól. Talán ennek a gyerekkori élménynek is tudható be Horvát János következő története. Lőn, hogy Magyarország egy nemzetközi misszió keretében részt vett a vietnami békeellenőrzésben, és a Magyar Televízió közvetítette a ferihegyi indulást. A pártközpont gondosan kiképezte a tévéseket, hogy mit szabad és mit nem szabad kérdezni (természetesen cenzúra nem volt), minderről azonban Horvát János mit sem tudott. Őt az utolsó pillanatban hívták ki Ferihegyre riportokat csinálni. A riportok leadása után a stáb sápadtan közölte vele, hogy minden pártinstrukciót megszegett, ebből nagy baj lesz (cenzúra persze nem volt). A főnöke másnap azt mondta neki, hogy akármilyen tehetséges, nem tudja megmenteni (cenzúra? Ugyan!), majd a TV elnöke telefonon felhívta, de nem kirúgta, hanem átadta Kádár elvtárs üdvözletét, aki amúgy nem szokott tévét nézni, ám látta az előző napi riportokat, és azt mondta: "igen, így kell beszélni az emberekkel, ezen a hangon stb."

Tetszik érteni, szegény Kádár elvtársnak fogalma sem volt arról, hogy körülötte a tanácsadók milyen gonoszak, velük szemben ő, Kádár elvtárs a szabadság védelmezője. Ugyan a TV így is szabad, de ha mindenhol csak Kádár elvtárs ülhetne, akkor minden bizonnyal még a szabadnál is szabadabb lehetne.

Ez úgy rettenetes, ahogy van. Azoknak, akik annak idején javasolták és jóváhagyták Horvát János nagyköveti megbízatását, és ma - jogosan - fel vannak háborodva azon, ha a mai kormányhoz köthető egyes személyek Horthyról nosztalgikusan szólnak, vajon eszükbe jut-e, miként hallgatja egy tisztességes konzervatív Horvát János Fidel Castrót és Kádár Jánost dicsőítő szövegeit? Igen, ilyenkor megérteni vélem tisztességes magyar jobboldaliak frusztrációját.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.