Nyüzsi nyüzsi 2012. április. 23. 10:28

Seggszáj: az MSZP és a pártkatona-elnök

Mottó: "...

Mottó: "...a két hét múlva esedékes szavazáson két államfőjelölt között lehet majd választani, egy pártjelölt, és egy pártok felett álló, civil szervezetek által jelölt személy között." (Áder János, 2005)

 Megint eltelt pár év, az MSZP megint álláspontot változtatott, ráadásul három fontos kérdésben is. Ellenzékben az ember (a párt) nyilván előbb ösztönösen, aztán tudatosan szembemegy mindazzal, amit kormányon maga előtt lát, de azért a megértésünknek is legyen határa: ha egy párt túl sokszor változtat elvi álláspontot, az nemcsak önmagának, de a demokrácia össz-minőségének is megárthat; úgyhogy nem teljesen világos, hogy amúgy is demokrácia-deficites volt köztársaságunkban miért ez most a prioritás.

Történt, hogy a szocialista párt választmánya a héten úgy döntött, nem vesz részt Áder János köztársasági elnökké választásában. Ehhez az ellenzéki pártnak természetesen minden joga megvan, az LMP is így tesz, csak éppen egy fokkal érthetőbb okból, mint az MSZP: Jávor Benedek közlése szerint "nem volt valódi választási folyamat, már a múlt héten lehetett tudni, hogy Áder lesz a köztársaságielnök-jelölt (...), a kormányzó pártok részéről semmilyen szándék sem volt, hogy érdemben egyeztessenek az ellenzékkel az államfőjelöltről." Ez így pontos és jól is kommunikálható.

Az MSZP fő érve azonban az, hogy a Fidesz Áder személyében "újabb pártkatonát ültet a Sándor-palotába", ahelyett, hogy a megszilárdítaná a közbizalmat, a demokratikus intézményeket. Míg tehát az LMP a jelöltkiválasztási folyamat antidemokratikus mivoltát hangsúlyozza, addig az MSZP frontálisan szembemegy 2005-ös önmagával, amikor nem másban, mint Szili Katalinban vélte felfedezni a nem-pártkatona intézményerősítő jelleget. (Akkoriban csak az SZDSZ közölte egyértelműen, hogy nem pártembert akar államfőnek, ennek is köszönhetően lett Sólyom László az elnök.)

Ráadásul, hogy tetézze a közröhejt, az MSZP most akarja Sólyomot, és még a közvetlen elnökválasztás ötletét is felmelegítette (ezt ők a kisgazdákhoz hasonlóan 1990-ben és 1999-ben javasolták, majd levették napirendről), olyan politikai erők mellett, mint a Jobbik vagy a mostani Szili-párt. Ugye Ön sem tudja, hogy hívják? Mi sem, úgy kellett gugliznunk: "Szociális Unió".

Hirdetés
Kult Köves Gábor 2025. január. 22. 20:00

Magasabbra a tetőt, Lazlo! - kritika A brutalista című filmről

Remekműnek lett kikiáltva, és már temérdek díjat besöpört az Amerikába szakadt fiktív magyar építész, a holokauszt-túlélő Tóth László története. De vajon fellelhetők-e a remekműre utaló jelek abban a 215 percben, amit a szépen szenvedő Adrien Brodyval töltünk?