Nyüzsi Ceglédi Zoltán 2012. április. 20. 14:40

Nyitrai Zsolt kiakadt az internetadón

Felháborodott a Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportjának vezetője a kormány internetadó-ötletén.

Felháborodott a Fidesz Informatikai és Telekommunikációs Munkacsoportjának vezetője a kormány internetadó-ötletén. "Ma Magyarországon érdemi kormányzás nem folyik, ami döntés időközben mégis megszületik, az pedig az embereknek egyértelműen rossz (...) alapból nem támogatunk semmiféle adóemelést vagy új adónemet, különös tekintettel, ha az az internetre vonatkozik (...) az internetadó egy értelmetlen, fölösleges, átgondolatlan dolog".

A gazdasági minisztérium ugyanis az origo információi szerint azt javasolja a kormánynak, hogy minden vezetékes és mobiltelefonálást, valamint internetforgalmat adóztasson meg. Matolcsy tárcája 40-50 milliárd forintot is reális bevételnek tart a sarcból, amely a végfelhasználókat sújtaná.

"Fölszólítjuk a mai napon a magyar kormányt, hogy vonja vissza az internetadó bevezetésének gondolatát (...) módosító javaslatot is készítettünk, ami eltörli az internetadót" - szögezte le a Fidesz politikusa. A harcias kiállás a Fidesz honlapjára feltett videón is megtekinthető.

Oké, aki a linkre kattint, az kiszúrja a turpisságot, hogy mindezt Nyitrai szinte napra pontosan négy éve nyilatkozta, mikor az MSZP-SZDSZ koalíció kacérkodott az internetadó gondolatával. A balliberális kormány még megpróbálta megideologizálni a sarcot, hogy tulajdonképpen az internet nem is kultúra, csak "kultúraközvetítő eszköz", és "ilyen minőségét járulékoltatható". Matolcsy már csak a pénzbeszedő funkcióra koncentrál  - miközben tőle tudjuk, ugye, hogy "a magyar gazdaságpolitikát azért támadják sokan kívülről és belülről, mert megszorítások nélkül érte el, amit elért (...) nemhogy megszorítások, erre emlékeztető lépések sem voltak 2010-11-ben".

Nyitrai egyébként 2008 óta megjárta az Európai Unió Közlekedési, Távközlési és Energia Tanács Távközlési Formációjának elnöki posztját is - lássuk, mit mond most a négy évvel ezelőtti is vállalhatatlan, de jelen formájában még durvább ötletre.

2008-ban ugyanis még nyáron is, egy újabb körben visszatért az internetadó elleni küzdelembe, annak közvetett formáját is ellenezve. Hiller Istvánhoz írott nyílt levelében választ várt a minisztertől arra, hogy tényleg azt tervezik-e, hogy a szolgáltatókkal és a civilekkel aláíratnak az internetadóhoz kötődő megállapodásokat? "Mindannyian jól tudjuk, hogy a szolgáltatásokért ki fizet: a vásárló, azaz a fogyasztó. A hazai piaci versenyben egyetlen szolgáltató sem fogja ezt az újabb sarcot benyelni, hanem mindenképpen át fogják hárítani a fogyasztókra." - fogalmazott.

Bár, ha belegondolunk, a telekomadónál sem sikítozott, amit 2010 októberében vetett ki a Fidesz-kormány, és amit a szolgáltatók pont úgy hárítottak át a fogyasztókra, ahogy azt Nyitrai megjósolta.

Hirdetés
Gazdaság Sztojcsev Iván 2024. december. 29. 07:00

És akkor januárban Novák Katalin a mozgás évének nyilvánította 2024-et, aztán történt egy s más

Egész véletlenül tökéletesen beletrafált egykori köztársasági elnökünk, amikor elrendelte, hogy 2024 legyen a mozgás éve: mozgott idén a pártrendszer (egész váratlan irányokba), a GDP-növekedési előrejelzés (magasból a nulla közelébe), a forintárfolyam (hajaj), a világpolitika, és maga Novák Katalin is, jó messzire. Megnéztük a gazdaság és a vállalkozás rovatunkból az év legolvasottabb cikkeinek listáját, és most megmutatjuk, mi érdekelte idén önöket a legjobban.