Balavány György
Szerzőnk Balavány György

A szentkoronázás bálványimádó baromság.

Az ezer sebből bugyogva vérző új büntetőkódexnek, persze, nem a legnagyobb baja, hogy gyakorlatilag előírja egy emléktárgy kultikus tiszteletét. De ez mutatja legerősebben a rezsim igazi karakterét,az őstufaságot tudniillik. Milyen imperatívusz már, hogy „a Szent Koronát ne gyalázzad, mert rosszkedvű lesz az Úr, plusz kapsz egy év letöltendőt”?

Tisztelettel rögzíteném: a szentkoronázás bálványimádó baromság, aminek sem a kereszténységhez, sem a konzervativizmushoz nincs köze. Bárhogy tisztelem e pállott tradicionalizmus híveit, azt azért nem hagyom, hogy pórázon sétáltassanak. Szerintem, aki szentkoronázik, súlyos téveszmékkel küzd –  amihez természetesen joga van, ha ezt külön nem is rögzíti az új kódex. Ahhoz azonban baromira nincs joga senkinek, hogy másokat hódoltasson a fétisei előtt. Mert például akkor a következő ilyen fétis lehet a turul nevű totemállat, vagy István király mumifikált végtagja, netalán Kádár János ellopott koponyája. Amiket ismét nincs kedvem tisztelni, főleg parancsra. Így jártunk.

Persze, hogy a korona történelmi emlék, de számomra nem szakrálisabb, mint a nagyanyám levesestálja. Ez már gyalázás, tessék mondani? Vagy elég, ha innentől idézőjelbe teszem, hogy „Szent Korona”? És ha deklarálom, hogy magasról teszek – sok-sok honfitársammal együtt – az ostoba NER-es hiedelmekre, beleértve az összes efféle ezotériát?

Egyébként: normális országban nincs törvényerejű szakralitás, főleg olyan, amit hirtelen kiragadott valaki ezer más hagyományelem közül. Ha valami igazán szent, akkor az a másik ember élete és méltósága. Ha valamit nem kéne gyalázni és csorbítani, az a lelkiismereti-, vallási-, szólási szabadság. Pláne ilyen törvényekkel.

 

Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.