2013. június. 27. 07:10 Szegő Péter Utolsó frissítés: 2013. június. 27. 09:47 Nyüzsi

Kölcsey és Hendrix

Hétfőtől nemzeti jelkép megsértésének számít a Himnusz, a zászló és a korona gyalázása – rejtély, hogy lehet egy tárgyat gyalázni – és mindez egy évig terjedő szabadságvesztéssel büntethető.

Nemcsak az jutott erről az eszembe, hogy a Jimi Hendrix-féle, torzítókkal és pedálokkal föltuningolt Star Spangled Banner után Cseke László (leánykori nevén: Ekecs Géza) szíves közlése szerint egyetlen déli ultrakonzervatív politikusnak, egyáltalán, senkinek sem jutott eszébe Hendrixet nemzeti jelkép meggyalázása miatt följelenteni. Az 1966-tól Londonban élt Hendrix utolsó britanniai koncertjén, 1970. augusztus 30-én a God Save The Queent is hasonló stílusban nyomatta, szintén bármilyen büntető- vagy polgárjogi következmény nélkül.

Ha a Himnuszt bárki metál, rap vagy – mint tették azt kubai zenészek – rumba formátumban adja elő, attól még senki ne érezze magyarságában megsértve magát. Vagy ha érzi, akkor se rendőrt hívjon, hanem igyon egy gyomorkeserűt. Vagy hallgasson mást.

Mellékszál, de fontos mellékszál: Kölcsey ezt a törvényt aligha szavazta volna meg.

A Himnusz szerzője ugyanis szabadelvű volt.

Hirdetés
hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.