Nyüzsi nyüzs 2013. május. 09. 10:34

Mesterházy: a legbutább hadoszlop

Hiába magyarázza Mesterházy, hogy Brüsszel csak a magyar kormányt bírálja, nem Magyarországot támadja. Mostantól ő sem a megoldás, hanem a fideszes értelmezési probléma része.

Csak azért nem értünk egyet maradéktalanul Krémer Ferenc azon meglátásával, hogy az MSZP a "Fidesz ötödik hadoszlopa", mert a kifejezés esetünkben nem pontos. A spanyol polgárháború idején alkotott fogalom klasszikusan azokat jelöli, akik egy adott hatalom titkos, konspiratív, értelmiségi hátországa, ill. akik hazájukban egy külső, ellenséges hatalom érdekeit szolgálják. Adekvátabb lenne a lenini értelemben vett "hasznos idiótákról" beszélni, ha már. Azt ugyanis nem tudni, hogy az MSZP a Fidesz érdekeit akarj szolgálni, de biztos, hogy azt teszi.

Mi másra gondoljunk, ha Mesterházy Attila pártelnök Brüsszelben arról számol be, hogy a párt EP-képviselői feladatot kaptak: azt a feladatot, hogy "lépjenek fel minden olyan tervezett uniós intézkedés ellen, amely szankcióval sújtaná Magyarországot". A Fidesz-rendszer negyedik alkotmánymódosítása által kiváltott összeurópai bepöccenés hatására kompilált, minden eddiginél alaposabb ún. Tavares-jelentés ugyanis legvégső esetben akár az unió eddig soha nem használt "atombombáját" is ledobhatja Magyarországra: az uniós szerződés 7. cikke által lehetővé tett eljárás megindítását, szankciók elfogadását.

A magyar ballib ellenzék szociokulturális szempontok miatt legnagyobb szervezett ereje a szemünk láttára csinál hülyét önmagából, és ássa alá önnön Fidesz-kritikájának hitelességét. Ha ugyanis az MSZP is tudja, hogy a portugál képviselő nevével fémjelzett dokumentum nem valami irracionális, rasszista magyargyűlölet terméke, hanem az "az Orbán-rendszerről szól", akkor miért kell belemenni abba a fideszes interpretációs (és így: kommunikációs) zsákutcába, hogy Orbán kritikája = Magyarország kritikája? Hogy ne a "kisember" szenvedjen az Orbánék miatt? A "kisember" és mindenki más éppen hogy Orbánék alkotmányos és gazdasági ámokfutása miatt szenved, nem a brüsszeli eurokraták diktátumai miatt.

Mint minden bürokratikus szervezet által összeállított anyagban, mint bármely újságcikkben vagy SMS-ben, a Tavares-jelentésben is simán lehetnek pontatlanságok, hibák, ezek azonban kizárólag Rogán Antal számára kínálnak magas labdát (az unió szerinte nem véletlenül épp a rezsicsökkentés idején jön elő bírálatával, ez nagyjából olyan súlyú érvelés, mintha azt mondaná, az EU épp akkor támad, amikor a Dunántúl fölött megvastagszik a felhőzet, 25 fok lesz, és már zápor is előfordulhat).

"Nincsen hazafiság európaiság nélkül, és nincsen modern európaiság hazafiság nélkül" – ment bele még mélyebben a Fidesz zsákutcájába a szoci pártelnök, még inkább megfelelni igyekezvén a Fidesz elvárásainak (rezsicsökkentés ügyben már eddig is megtettek mindent a Fidesz érdekében). Az nyilvánvalóan nem zavarja a Fidesz állítólagos baloldali ellenzékét, hogy a Tavares-jelentés célja és üzenete nem a szankcionálás, hanem, mint ő maga mondja is, az uniós alapértékek érvényesítése: "...a szöveg összeállításakor arra törekedett, hogy az uniós szerződés 2. cikkében foglalt alapértékekre koncentráljon. Meglátása szerint az elmúlt időszak magyarországi alkotmányos változtatásai távolodást jelentenek ezeknek az értékeknek az érvényesülésétől. Ezt a trendet – mondta – 'időben és kielégítő mértékben' vissza kell fordítani."

Ez pontosan így van. Nem mellékesen ennek az európai klubnak, amelynek mi is tagjai vagyunk, hello, kötelessége is megnézni, ki nem tartja magát a klub legelemibb szabályaihoz. Nem az a hazaáruló, aki kiakad, ha az EU számonkéri hazáján az uniós alapértékeket, hanem aki tétlenül hagyja, hogy saját "szuverén" kormánya kivezesse az országát Európából.

Hirdetés
hvg360 Fülöp István 2025. január. 22. 15:03

Leáldozhat a Huawei csillaga Európában Trump alatt?

Donald Trump második elnöki ciklusa alatt nem látott szintekre emelkedhet az Egyesült Államok és Kína technológiai háborúja, ami kifejezetten kínosan érintheti a kínai 5G-eszközöket előszeretettel alkalmazó európai távközlési cégeket. Köztük van a 4iG is, a céget arról kérdeztük, hogyan érintheti egy esetleges váltás.