Érdekes napok járnak mostanában az Együtt 2014-re, úgy tűnik, a legtöbb kérdésben legalább két véleményük van, de egyikkel sem értenek egyet.
A „jó kormányzás” után „jó összefogást” meghirdető Együtt 2014-PM szövetség üzenetei és cselekedeti némileg kikezdik egymást mostanában. Lépjünk nagyvonalúan túl azon, hogy Bajnai Gordon, aki 2006 és 2009 között az MSZP–SZDSZ-kormány második legfontosabb, 2009 és 2010 között pedig az első embere volt, az elmúlt hónapokban számtalanszor elmondta (néhány volt miniszterrel és államtitkárral az oldalán), hogy elitváltásra van szükség, és koncentráljunk csak az elmúlt napok eseményeire.
Történt ugyanis, hogy az Együtt 2014 számára néhány kellemetlen adat napvilágot látott. Az első, khm, lényegében önszántukból. Ez a lista a párt támogatóiról szól, és ha a szavazók számára nem világos, hogy az oligarchák ellen is küzdő Bajnai Gordon pártját miért a Mol (Hernádi Zsolt vezetésével) és az OTP (Csányi Sándor vezetésével) támogatja, nos, az minket nem lep meg. A hírt ráadásul sikerült megfejelniük remek kommunikációval, amely szerint Csányi Sándor nem oligarcha, szerényen megkérdezném azért, hogy akkor ki az, de biztos lehet erre külföldi példákat hozni. A másik kínos adatot a közvélemény-kutatási eredmények szolgáltatták, amelyek belőtték Bajnaiékat valamivel 5 százalék fölé, stabil bejutónak, de a pártok között csupán negyedik helyre.
Erre Bajnaiék, nyilván a kezdeményezőkészség visszaszerzésének érdekében, javaslatot tettek a „jó együttműködésre”, amely lényegében felhívás volt a szocialisták felé, hogy kezdjék meg a tárgyalásokat. Az MSZP-nek természetesen ez még az Együtt 2014 megerősödése – ha lesz ilyen – előtt az érdeke a jobb pozíció okán, úgyhogy Mesterházy Attila okézott egyet, hozzátéve, hogy jövő héten ő például ráér. Mire Bajnai úgy reagált, hogy akkor inkább halasszuk el. A motiváció egyértelmű, a külső szemlélőnek mégis úgy tűnhet, az Együtt 2014 úgy szeretne minél előbb megállapodni, hogy az lehetőség szerint minél később legyen.
A hét politikailag kevésbé fontos eseménye Juhász Péter Együtt-társelnök megjelenése volt a marihuána legalizálásáért folytatott demonstráción.
Amikor az Együtt 2014 kapcsolt, hogy ez az issue nem feltétlenül tartozik a legnépszerűbbek közé, gyorsan kiadtak egy közleményt, hogy ők aztán nem támogatják a drogliberalizációt, amivel az a kisebb baj, hogy ez így van, a nagyobb, hogy újult erőre kap az „XY politikus magánemberként vett részt egy rendezvényen” bullshit-generátorral szerkesztett kommunikációs panel. Ez régi kedvencem: a politikus néhány órára, amikor valamilyen – egyébként szigorúan politikai jellegű – eseményen vesz részt, leveti a politikusi gúnyát, felveszi a másikat, és úgy demonstrál.
Szóval furcsa hetek járnak az Együtt 2014-re. Lassan akár meg is érthetnék, hogy a „jó kormányzáshoz” előbb „jó politizálásra”, de legalábbis sokkal jobb kommunikációra van szükség.