Gyereket az és akkor fog vállalni, aki úgy érzi, hogy érdemes, hogy a gyereke egy jobb világban élhet.
Fogy a magyar, ez a probléma évtizedek óta, és az etatizmus bajnokai nem látnak más megoldást, mint azt, hogy megpróbálják szülésre kényszeríteni a nőket, gyermekvállalásra a családokat, azzal az ideológiával, hogy "visszacsinálják" a liberalizmus okozta károkat, és azt hangoztatják, hogy a gyerek nem egyén, hanem az állam számára előálló erőforrás, Kövér László megfogalmazásában nem magánügy, hanem a közjó eszköze.
Utóbbi kitétel erkölcsileg sem fogadható el, és hát praktikusan sem érthető, miért a népességet akarják a már létező szociális rendszerekhez alakítani, miért nem fordítva. Úgyhogy nem ártana ezzel kapcsolatban pár dolgot leszögezni:
- A liberalizmus kitalálása előtt évszázadokkal sem akartak a nők és a családok tucatjával gyerekeket, csak nehezebb volt elkerülni. Ezzel együtt dokumentálható, hogy a középkori Európában az életszínvonal emelkedésével együtt bizony minden lehetséges módon megpróbálták csökkenteni a születésszámot, például a házasságok késleltetésével, vagy egyszerűen azzal, hogy rengeteg nő nem is ment férjhez. A gyerekszám csökkenése nem a liberalizmus következménye, hanem mindenütt megjelenik a világon az életszínvonal emelkedésével.
- Ebből egyenesen következik, hogy a gyerekvállalást viszonylag kevéssé lehet befolyásolni anyagi jutalmazással.
- Az is tény, hogy az abortusz tiltása és a fogamzásgátlás megnehezítése nem vezet magasabb termékenységi rátához, például Lengyelországban a termékenységi ráta a hazainál is alacsonyabb, ellenben az illegális abortuszok száma horrorisztikus.
- Gyereket az és akkor fog vállalni, aki úgy érzi, hogy érdemes, hogy a gyereke egy jobb világban élhet. Ahhoz viszont, hogy ezt valaki elhiggye, semmilyen kormány nem tud eleget plakátolni és elég levelet írni.
Ehhez tényleg jobb világot kell csinálni.