A négy évvel ezelőtti és a mostani megnyitó ünnepség látványosan megmutatta a két világ közti különbséget.
Peking után elterjedt vélemény volt: ennél jobb megnyitót nem lehet rendezni. Mert ennél látványosabb, összehangoltabb, lenyűgözőbb előadást képtelenség létrehozni. Amelynek minden mozdulatából árad a szervezettség, a rend és az erő. Ezt felülmúlni csak az az állam tudná, amelyikben az egyes egyén még inkább feloldódik a közös akaratban. Mert olyan megnyitót, mint a pekingi volt, csak egy kollektivista ország képes lebonyolítani technikailag, és csak egy kollektivista ország akar tartalmilag. Ahogy a rendezők törekedtek is rá, az a megnyitó nem csak az olimpiáról és a sportról szólt, de magáról a rendszerről is. Tökéletes alkotás volt.
Tökéletes, mint a tegnapi. Ez sem csak az olimpiáról és a sportról szólt, hanem a rendszerről. A Nyugatról, ahol egy megnyitó szükségszerű monumentalitása közepette is végig a személyiséget, az emberek közti egyenlőség eszméjét és a szabadságot ünneplik. A hatalmas stadion, azaz a világegyetem közepére egy hétköznapi családi ház került, mert az univerzum középpontjában Te vagy, aki boldog akarsz lenni, dolgozol, táncolsz, szeretsz, csókolózol. Giccses? Lehet, de jött Mr. Bean, és elviccelte. Mert itt azt is szabad. A tegnap este himnusz volt a Nyugathoz. Az emberiség történetének egyetlen olyan korszakához, amelyikben az a fajta önirónia, mint a királynő kiugrása a helikopterből, egyáltalán elképzelhető. Ahol az ünnepélyes megnyitót könnyedség, figyelmesség és humor uralhatja, szemben a pekingivel, amelyik tökéletesen szervezett volt, egyben tökéletesen személytelen, humortalan és rideg. Még el sem kezdődött a műsor, de már eldőlt, miért jobb százszor a londoni: bemondták a hírekben, hogy a helyszín környékén nagy dugó van, mert taxisok demonstrálnak. Erről beszélek. Nyolc éve készülnek erre az estére, és egyesek demonstrálnak. Pekingben perceken belül internálták volna valamennyit.
Mint kiderült, a magyarok miniszterelnöke mégis Ázsiához vonzódik, mert ott „központi összefogás” van és erő. A Nyugat nem kell neki. Akárhogy is nézzük, nemzeti útelágazáshoz érkeztünk. Ázsia vagy Nyugat? Ha valaki eddig nem tudott dönteni, nézze meg a tegnapi megnyitót, és tudni fogja, miért kell elköszönnünk Orbán Viktortól. Máris nyertünk valamit az olimpián.